21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

KOĽKOKRÁT STE TIETO SLOVÁ V ROKU 2023 POUŽILI VY?

Tak ako každý rok, aj tento vydavateľstvo Merriam-Webster, stojace za najstarším americkým slovníkom, vybralo slovo, ktoré charakterzuje rok 2023. Stal sa ním výraz „autentický“ a za jeho rozšírenie môže najmä umelá inteligencia a aj sociálne médiá.

Vydavateľstvo Merriam-Webster každý rok vyberá za slová roka výrazy, ktoré sa v danom období najviac vyhľadávali a používali. Podľa slovníka je to výpoveď o tom, nad čím práve premýšľame, o čom píšeme a čo aktuálne rezonuje v spoločnosti.

Po autentickosti volajú aj celebrity

Slovom roka sa tak stal výraz „autentický, ktorý je vysoko frekventovaným slovom počas uplynulých pár rokov, no práve v tomto zaznamenal výrazný nárast. Môžu za to najmä diskusie o umelej inteligencii, kultúre celebrít, identite a sociálnych médiách, píše web Českého rozhlasu. Na autenticite si zakladá aj viacero mediálne známych hviezd, medzi nimi napríklad speváčka Taylor Swift, či miliardár Elon Musk.

Dystopická budúcnosť zaujala tiež

Ďalšími najvyhľadávanejšími termínmi boli slová ako „deepfake“„charizmatický“ alebo aj „dystópia“. Záujem o posledné menované slovo podporilo viacero svetových udalostí. Najmä ale video, ktoré začiatkom apríla vytvoril Republikánsky národný výbor za pomoci obrazov vygenerovaných umelou inteligenciou. Zobrazovalo údajnú „dystopickú budúcnosť“, ktorá nastane, ak bude Joe Biden opäť zvolený za prezidenta Spojených štátov amerických. Dopomohli tomu ale napríklad aj vyjadrenia ekologických aktivistov, ktorí taktiež pomerne často vo svojich prejavoch spomínajú „dystopickú budúcnosť“.

Tieto slová sa však týkajú výhradne len územia Ameriky. Svoje slovo roka totiž každoročne vyhlasuje aj Oxfordský slovník a stať by sa tak malo už v priebehu budúceho roka.

Zdroj: Možno ste ich použili aj vy: Slovom roka 2023 je podľa amerického slovníka výraz, ktorý propagujú aj celebrity | interez.sk

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články