4.2 C
Bratislava
pondelok, 30 januára, 2023

KRIŠTÁĽOVÉ KRÍDLO

Jubilejný 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo pre významné osobnosti Slovenska sa uskutoční 20. marca v priestoroch SND v Sále Opery a baletu. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke so začiatkom o 20:30 hod. Počas galavečera sa dozvieme mená laureátov ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2021 v deviatich kategóriách a odovzdaná bude aj mimoriadna cena Štefanovi Svitkovi. Diváci sa môžu tešiť na bohatý program plný prekvapení.

Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, medicíny, kultúry, hospodárstva, filantropie či športu. Z vyše 140 nominácií za rok 2021, ktoré do odborných diskusií priniesli porotcovia, ale aj široká verejnosť, sa do finálneho výberu dostalo 26 nominácií. Každá z nich v hodnotenom roku dosiahla vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech. Mená laureátov Krištáľového krídla za rok 2021 sa dozvieme počas slávnostného galavečera 20. marca 2022. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke so začiatkom o 20:30 hod.

Účinkujúci a moderátori

„Pri príležitosti jubilejného 25. ročníka sme spolu s režisérmi a scenáristami pripravili niekoľko programových prekvapení. Hostí a divákov prevedie galavečerom netradičné zoskupenie až desiatich moderátorov, ktorí sa budú v moderátorských vstupoch počas večera striedať. Diváci sa tak môžu tešiť na mená ako Ivo Gogál, Janette Štefánková, Michaela Čobejová, Adriana Kučerová, Marianna Ďurianová, Karin Haydu, Anna Žitná Lučaiová, Danka Barteková, Lucia Hurajová a Karin Majtánová,“ prezrádza riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

V programe galavečera vystúpia Adam Ďurica, Emma Drobná, Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Rebeka Jenisová, Adam Pavlovčin, Michal Noga, Monika Bagárová a Radovan Tariška. Slávnostnú atmosféru večera hudobne podčiarkne Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša.

Nominované osobnosti na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021

Členovia odborných porôt a verejnosť nominovali na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2021 osobnosti a počiny v deviatich kategóriách. Aj tento rok rozhodla Veľká porota o laureátovi mimoriadnej ceny. Udelila ju motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi, ktorý si ju rovnako ako ostatní laureáti prevezme na slávnostnom galavečere 20. marca.

KATEGÓRIANOMINOVANÉ OSOBNOSTI
HUDBAMichal Noga
Peter Bič Project
Sisa Michalidesová
FILANTROPIAAnton Horváth
Adriana Havašová
Timea Keresztényiová
HOSPODÁRSTVOMarián Gurega
Milan a Tatiana Kovalančíkovci
Helena Petrusová
MEDICÍNA A VEDAProf. MUDr. Peter Šimko, CSc.
MUDr. Adriana Šimková, PhD.
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI
VÝTVARNÉ UMENIEJakub Gulyás
Patrik Illo
Rastislav Podhorský
ŠPORTErik Vlček
Alena Kánová
Rory Sabbatini
PUBLICISTIKA A LITERATÚRAStanislav Rakús
Vladimír Štefko
DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIESláva Daubnerová
Milan Ondrík
Peter Kerekes
INOVÁCIE A STARTUPYMatej Ftáčnik
Lenka Cenigová
Veronika Hudzíková
Mimoriadna cenaŠtefan Svitko

Mimoriadna cena Krištáľové krídlo za rok 2021

Táto cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku. Tento rok ju porota udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi, ktorý v januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha. Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi. Argentínčanovi Lucianovi Benavidesovi pomáhal v 9. etape, ktorá viedla kamenistým riečiskom a sprevádzalo ju množstvo pádov. Argentínčan si pri páde zlomil ruku a Štefan Svitko pri ňom počkal až do príchodu vrtuľníka s lekárom. Nebolo to prvý raz, čo Štefan zastavil počas pretekov, aby pomohol svojim súperom. Jeho hrdinstvo pri záchrane portugalského jazdca Paula Goncalvesa v roku 2020 (spolu s Tobym Pricom) nezostane nikdy zabudnuté. Tomuto činu v 7. etape predchádzala i ďalšia nezištná pomoc, a to hneď v druhej etape, keď Štefan bez zaváhania poskytol pomoc zranenému Danielovi Nosigliovi Jagerovi z Bolívie. Vďaka týmto činom získal európsku cenu fair play 2021 za príkladné vystupovanie v duchu humanizmu a spolupatričnosti počas pretekov Rely Dakar. Porota Európskeho hnutia fair play  sa rozhodla Štefanovi Svitkovi udeliť najvyššie ocenenie, Európsku plaketu fair play, ktorú každoročne vyhlasuje EFPM pod patronátom Európskych olympijských výborov. V septembri tohto roka ocenil Štefana Svitka aj  Klub fair play Slovenského olympijského a športového výboru (KFP SOŠV), ktorý mu za príkladné správanie sa počas Rely Dakar udelil najvyššie ocenenie – Cenu Jána Popluhára. Trojnásobný majster Európy a niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country nakoniec obsadil na Rely Dakar 2021 konečné 8. miesto. Pri mene Štefana Svitka svieti vo výsledkovej listine logo slávnej rely a pod ním nápis „Legend“. Do tejto kategórie spadajú v najslávnejšej diaľkovej rely len tí najskúsenejší pretekári. Štefan Svitko patrí medzi nich. Od roku 2010 nechýbal na Dakare ani jediný raz. V januári odštartoval na slávnej rely po trinásty krát.

Zdroj: https://kristalovekridlo.sk/kristalove-kridlo-oceni-vyznamne-osobnosti-slovenska-uz-20-marca/

Related Articles

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Z POSTELE SA ULOŽÍTE PRIAMO DO SIETE: ŠTÝLOVÉ UBYTOVANIE V PRÍRODE PONÚKA UNIKÁTNE VÝHĽADY, UŽIJETE SI HO UŽ ZA 43 EUR

Prináša pocit slobody a voľnosti, pri ktorej ste do istej miery odrezaní od bežného sveta. Nie je to iba...

ZVEREJNILI JAZYKY, KTORÉ SA ĽUDIA UČIA NAJČASTEJŠIE: KÓREJČINA PREKVAPILA, MEDZI SLOVÁKMI DOMINUJE INÁ REČ

Aj vy ste si s príchodom nového roka povedali, že sa počas najbližších mesiacov začnete vzdelávať a naučíte sa nový cudzí jazyk?...