17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

KTORÁ MAŠKRTA POMÁHA ZRELÝM ŽENÁM S CHUDNUTÍM? TOMU NEUVERÍTE

Zaujímavý výskum presviedča, že nežnejšej polovičke ľudstva pomáha so zhadzovaním nadbytočných kilogramov kakaová maškrta. Podľa odborníkov horká čokoláda pôsobí proti nadváhe viac u žien v strednom veku, než u mladších či starších dám. Dôležité je aj načasovanie jej konzumácie.

Trochu čokolády, menší hlad

Ide o pomerne malú štúdiu u žien po menopauze, ale s pôsobivým výsledkom. Podľa vedcov, ktorí ju pripravovali pôsobí konzumácia malého množstva čokolády na celkový príjem kalórií. Tvrdia, že postačí kúsok horkej pochúťky a telo sa nám pri jej dlhodobom jedení poďakuje spaľovaním telesného tuku. Ako odborníci zdôrazňujú, čokoláda pomáha aj so spánkovým cyklom a lepšou fyzickou aktivitou na druhý deň. Zaujímavé je, že jedenie čokolády hodinu pred spaním a hodinu po prebudení pôsobí špecificky na telo nežnejšej polovičky ľudstva.

Pokus s mliečnym variantom

Na to, aby sme pochopili význam čokolády v diétnom režime, vedci najprv urobili výskum s konzumáciou mliečnej čokolády. V tejto dobrote sa nachádza približne 50 % kakaa, vyššie množstvo cukru a mliečna či smotanová zložka. Netreba zabúdať, že čím menej je kakaa v čokoláde, tým viacej rafinovaného cukru sa v ňom nachádza. Energetická hodnota kakaovej dobroty tak pochádza z tuku a cukru. Mliečna čokoláda je z tohto pohľadu kalorickou bombou.

V strednom veku hormóny mlčia

Na výskume s mliečnou čokoládou sa zúčastnila takmer dvadsiatka žien po menopauze. Mali jednoduchú úlohu. Každý deň si mohli dopriať jednu tabuľku mliečnej čokolády, t. j. približne 100 g spomínanej pochúťky. U žien po klimaktériu sa predpokladá, že sa v ich tele produkuje menšie množstvo pohlavných hormónov, najmä estrogénu. Tento stav tak súvisí napríklad s priberaním hmotnosti. Vedúci výskumu Frank Scheer z Brigham and Women’s Hospital v Bostone zvolil mliečnu čokoládu preto, že má vyšší obsah kalórií ako jej horká „sestra“.

Vraj zlepší aj spánok

Z výsledkov výskumu vyplýva, že čím viac mliečnej čokolády ženy po menopauze jedli, tým viac pribrali na váhe. V tomto prípade platí podľa štúdie pravidlo, že čím sú dámy staršie, tým je riziko priberania vyššie. Naopak, pochutnávanie si na horkej čokoláde prinieslo lepšie správy pre staršie ženy. I napriek pravidelnému maškrteniu na tmavej čokoláde nezaznamenali u nich nárast telesnej hmotnosti. Konzumácia horkej pochúťky hodinu po prebudení u žien po menopauze znížila chuť na sladké a potlačila hlad. Lahodná „sladkosť“ prispela k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov, metabolizmu a zvýšeniu fyzickej aktivity. Navyše, trocha čokolády vo večerných hodinách pomohla lepšiemu spánku. Podľa vedcov to súvisí s tým, že horká čokoláda povzbudila tvorbu hormónu melatonínu, ktorý je spojený s kvalitným nočným odpočinkom.

Kúsok robí zázraky

Odborníci vysvetľujú, že správne načasovanie spánku a prebúdzania má výrazný vplyv na metabolizmus a tým aj na celkovú telesnú hmotnosť. Konzumácia jedla v „nesprávnom“ čase tento rytmus narúša a začneme pociťovať väčší hlad. K negatívnym návykom patrí tiež jedenie ťažkých jedál pred spaním, ktoré spomaľujú látkovú výmenu a spôsobujú rýchlejšie ukladanie tuku v rizikových telesných partiách. Ak do jedálnička pridáme kúsok horkej čokolády, zníži sa nám chuť na sladké jedlá a tým aj celková telesná hmotnosť.

Zdroj: https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/655854-ktora-maskrta-pomaha-zrelym-zenam-s-chudnutim-tomu-neuverite/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články