Kuba sa nám mení pred očami. Po desaťročiach končí éra spojená s menom Castro a Kuba sa otvára svetu a investorom. Dôkazom toho je aj projekt továrne na výrobu cukroviniek na Kube investičnej skupiny Proxenta.
Počas tripu na Kube sa Pavol Kožík stretol okrem iných aj so zástupcom premiéra a podpredsedom vlády Ricardom Cabrisasom Ruizom. Predmetom hodinového rokovania s vrcholným predstaviteľom kubánskej vlády bola súčasná situácia na Kube i spoločný projekt kubánskej vlády a Proxenty s názvom PROXCOR. Pod týmto názvom sa skrýva práve už spomínaný závod na výrobu cukroviniek Confitería Caibarién, ktorý sídli v priemyselnej zóne v okrese Caibarién, v kubánskej provincii Villa Clara. V tomto projekte má Proxenta 51-percentný podiel.
„Pán Cabrisas nám poďakoval za náš záujem o Kubu a za to, že investujeme na Kube v týchto dôležitých a neľahkých časoch v takom kľúčovom segmente, akým je potravinárstvo. Rozprávali sme sa aj o budúcnosti Kuby a možnom uvoľňovaní vzťahov s USA po nástupe nového prezidenta Bidena. Reč samozrejme prišla aj na možnosti ďalších investícií na Kube,” zhodnotil stretnutie s podpredsedom kubánskej vlády Pavol Kožík.
Kuba uvoľnila podmienky pre investorov spoza hraníc v roku 1995. Vďaka tomu zahraničné investície v krajine postupne rastú. Prúdia z krajín ako Španielsko, Čína, Rusko, Kanada, Venezuela, Taliansko alebo Francúzsko. „Sme prvou spoločnosťou z bývalého Československa, ktorej sa podarilo založiť spoločný podnik na Kube,“ prízvukuje Kožík.

Proxcor investuje takmer 35 miliónov eur a už koncom tohto roka spustí výrobu oblátok a sušienok. V druhej fáze produkcie naplánovanej na rok 2022 to budú cukríky a cereálie. „Všetko to sú potraviny, ktorých je na ostrove nedostatok. Odbyt preto máme už dnes zabezpečený,“ približuje Kožík. Proxenta má v spoločnom podniku 51-percentný podiel a trojpätinové zastúpenie v predstavenstve. Na Kube ide o výnimočnú situáciu. Zmluva o partnerstve je podpísaná na 25 rokov. Napriek tomu je návratnosť investície plánovaná len na sedem až osem rokov. Odhaduje to poradenská spoločnosť Ernst&Young. Na porovnanie, pri podobnej investícii na Slovensku je to približne 12 až 13 rokov.
Zdroj: www.proxenta.sk