13 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023

ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO BEZ BEZPEČNOSTNÝCH PÁSOV. LAPONSKO JE VÝLET DO INÉHO SVETA

Život tu funguje trochu inak. Krajina je bohato pokrytá snehom, more je zamrznuté a slúži ako hlavná dopravná komunikácia, nebo v noci zdobí polárna žiara a hoci ste uprostred ničoho, všetko je krásne a štýlové, architektúra, interiéry aj ľudia. Vitajte vo švédskej časti Laponska.

Do mesta Luleå, hlavného mesta švédskeho severného kraja Norbotten, lieta priamy spoj zo Štokholmu niekoľkokrát denne a trvá len 45 minút. Zimné kráľovstvo je teda oveľa dosiahnuteľnejšie, než by sa mohlo zdať.

Rozprávka z iného sveta

Ešte v lietadle pochopíte, že ste sa behom chvíľky ocitli v inom svete. Letíte cez zamrznuté fjordy, na otvorenom mori plávajú kusy ľadu. Pozorovať ľadoborce, ktoré si nimi prerážajú cestu, je samo o sebe nezabudnuteľným zážitkom.

Mimochodom, Luleå je sídlom švédskej ľadoborcovej flotily a práve tieto stroje zaisťujú, že námorná doprava v Botníckom zálive funguje celoročne.

Pristanete na maličkom zasneženom letisku, kde je viac techniky na odpratávanie snehu a ľadu ako lietadiel. Od tejto chvíle počítajte s tým, že vonkajšie teploty sa nad nulu určite nevyšplhajú. Najchladnejšie tu býva v novembri a decembri, keď nie je neobvyklých ani mínus tridsať. Od januára si potom užijete menej vetra, teploty okolo mínus desiatich.

Luleå je tiež jedným z najslnečnejších miest Švédska, cez zimu je tu veľmi málo oblačnosti, čo zásadne zvyšuje pravdepodobnosť, že tu uvidíte polárnu žiaru.

Často ani nie je potrebné čakať dlho do noci, niekedy sa objaví okolo desiatej, inokedy dokonca už o šiestej večer. Pre jej pozorovanie je lepšie vyjsť za mesto a vyraziť na zamrznuté more, ktoré ponúkne dokonale otvorený priestor.

O program je postarané

Ubytujte sa preto napríklad v Brändön Lodge – v tradičných, ale moderných malých chatách priamo na pobreží. Aplikácie do telefónu sťahovať nemusíte, často nefungujú – miestni odhadnú situáciu oveľa lepšie a včas vás upozornia.

Tu si užijete večeru v tradičnom stane, ktorému sa tu však hovorí kåta. Samozrejme, nezabudnite na saunu. Dá sa tu však aj rybárčiť, vyraziť si na výlet na snežných skútroch, na korčuliach alebo na špeciálnych odrážacích sánkach, ktoré sa tu v zime stávajú bežným dopravným prostriedkom.

More, ktoré obvykle zamrzne v novembri a ľad sa drží až do mája, je väčšinou pokryté aj snehom, a tak si tu môžete vyjsť pokojne aj na bicykli. V Storklinten sa dá dokonca aj lyžovať. Obľúbeným zážitkom, bez ktorého zo švédskeho Laponska nemôžete odísť, je jazda so psím záprahom ťahaným aljašskými huskyami.

Na veľkú časť týchto aktivít dostanete kompletné vybavenie, vrátane kombinézy, teplých topánok, rukavíc i kožušinových čiapok, a tak nemusíte mať strach, že zmrznete. Ale napriek tomu si so sebou vezmite niekoľko vrstiev funkčného oblečenia.

Je však pravda, že v hromadách snehu, pri zážitkoch takéhoto typu a vďaka suchému mrazivému vzduchu sa tu zima zrazu znáša akosi lepšie ako v podmienkach strednej Európy.

Autentická architektúra aj gastro

Taktiež si tu požičajte auto a vydajte sa do okolia. Tunajší vidiek má v zime často len dve farby: bielu a červenú. Zasneženú krajinu tu zdobia typické červené drevené domčeky.

Vôbec najpôvabnejšie sú v Gammelstad (v preklade staré mesto), kde v roku 1621 vzniklo mesto Luleå, ale neskôr ho presunuli. V Gammelstad však zostala pôvodná architektúra vrátane kostola zapísaného do zoznamu UNESCO.

Cestou odtiaľ sa vydajte cez záliv krásnou cestou po pobreží na autentickú farmu Kärngården s reštauráciou Kärnhuset, kde sa stopercentne najete rýdzo lokálne.

Pokračujte potom ďalej až na ostrov Sandön, ktorý patrí k najpopulárnejším v miestnom súostroví. Ubytovať sa alebo si zájsť na kávu môžete v Klubvikken, čo je okrem iného aj perfektný spot na pozorovanie ľadoborcov.

Na ľade jedine bez pásov

Pokračovať potom môžete ešte na ostrov Junkön. Už len preto, že ostrovy spája ľadová diaľnica – pôjdete cez zamrznutý záliv. Spoľahlivé auto s pohonom všetkých štyroch kolies je teda základ, rovnako ako nasledovať triky a rady miestnych: Namiesto reťazí dávajú na kolesá špeciálne klince, vďaka ktorým nie je šanca, že by ste na ľade či snehu nad vozidlom stratili kontrolu.

Ešte vás tu pred vjazdom na takzvanú icy road upozornia, nech si v aute v žiadnom prípade nezapínate bezpečnostné pásy. Keby ste sa totiž prepadli ľadom, potrebujete sa čo najrýchlejšie dostať z vozidla.

Ľadové diaľnice však švédski cestári každé ráno upravujú, takže prílišné obavy rozhodne nie sú na mieste.

Na svojich výletoch nevynechajte ani samotné mesto Luleå, je zaujímavé v mnohých smeroch. Nájdete v ňom pôvabné historické centrum s novogotickou katedrálou aj moderným parkom uspôsobeným pre vonkajšie akcie.

Zase si uvedomíte, že napriek blízkosti polárneho kruhu a tomu, že aj v lete tu dosahuje priemerná teplota iba trinásť stupňov, Švédi radi trávia čas vonku na čerstvom vzduchu.

Mestečko svetového významu

Napriek tomu, že tu žije len necelých 50-tisíc obyvateľov, Luleå je tiež dôležitý prístav a má aj celosvetový význam – práve tu totiž Facebook nechal v roku 2016 vybudovať svoje prvé dátové centrum v Európe. Na jeho stavbu použili architekti švédskej spoločnosti Sweco v drvivej väčšine lokálne a udržateľné materiály.

Zdroj: Wikipedia, Autor: By Zairon – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34152875

Keď už toto všetko uvidíte a zažijete, zostaňte ešte pár dní a len pozorujte. Miestny spôsob života je taký prirodzený, a pritom vychytaný do posledného detailu.

Miestni obyvatelia síce chodia naobliekaní v mnohých vrstvách, no vyzerajú vždy skvele, a hoci žijú v kraji, kde sa v zime stmieva o tretej poobede a v lete svieti slnko aj o polnoci, sú milí, tak akurát komunikatívni a ochotní.

A najskôr zo všetkého si osvojte švédske slovo sagolik (číta sa sogolikt), ktoré označuje, že je niečo úžasné ako v rozprávke. Tento pocit totiž budete chcieť vyjadriť niekoľkokrát denne.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je Zdenka Tomis.

Zdroj: https://www.forbes.sk/ladove-kralovstvo-bez-bezpecnostnych-pasov-laponsko-je-vylet-do-ineho-sveta/

Related Articles

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...