8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý život. Ak chcete vedieť, či vám to stojí za skúšku, zvážte nasledujúce body.

Život v zahraničí môže byť obohacujúci, učí vás novým zručnostiam, rozšíri vám obzory. Zrazu zistíte, že dokážete aj to, čo ste prv považovali za nemožné. Niekto v sebe objaví skrytý potenciál a zistí, že veci sa dajú robiť aj inak. Navyše, mnohí si po rokoch donesú domov skúsenosti, ktoré pomáhajú posunúť Slovensko vpred.

Napriek tomu takáto skúsenosť nie je pre každého. Život mimo Slovenska nie je pre vás, keď:

1. Cítite sa pohodlne v komfortnej zóne.

V novej krajine musíte z komfortnej zóny nielenže vykročiť, ale vyskočiť už v letiskovej hale. Cudzia reč, cudzí ľudia, cudzie zvyky. Prevráti sa vám zoznam priorít. Musíte si podať ruku s novou byrokraciou, pochopiť nič nehovoriace kolónky na formulároch, zaobstarať si strechu nad hlavou a zorientovať sa v zastávkach metra či autobusov. 

Aj napriek občasným bezsenným nociam či odstávke teplej vody sa zrazu vo vás prebudí pud sebazáchovy. Každá nová výzva bude skúškou vašich osobných schopností, vytrvalosti a odolnosti. Objavíte v sebe skrytý potenciál a váš osobnostný rast bude len ťažké prehliadnuť.

2. Obľubujete zabehnuté chodníčky.

Život mimo domoviny vám bude hádzať rôzne polená popod nohy. Ako presťahovať nábytok bez auta a pomoci blízkych? Čo robiť, ak stratíte peňaženku s dokladmi? Ako sa objednať k zubárovi bez poistenia? A daňové priznanie? To potrápi aj na Slovensku, nieto ešte v inej krajine.

Aj keď nebudete mať zo začiatku na všetko odpoveď, vynájdete sa v každej situácii. Neznáme prostredie vám rozšíri obzory. Vytrhne vás zo zabehnutej rutiny. Na problémy sa budete pozerať z viacerých uhlov pohľadu a kreativita zrazu nebude poznať hranice. Veci, ktoré ste kedysi považovali za nemožné, budete zvládať ľavou zadnou.

3. Večne závisíte od druhých.

V zahraničí sa musíte spoliehať len na seba a Google. Zrazu nemáte poruke rodinu a známych, aby vás zachránili.

Život bez pomoci druhých vás vyzbrojí novými cennými zručnosťami. Naučíte sa, ako oprať bielizeň v miestnej práčovni, nepripáliť ryžu, zbaviť steny plesne. Zamilujete si sebestačnosť. Budete mať nad všetkým úplnú kontrolu. Navyše vám stúpne sebavedomie a ovládne vás pocit absolútnej slobody. Dokázali by ste prežiť už aj na špičke ľadovca.

4. Prispôsobovať sa vám nie je po chuti.

Život v novom prostredí vás nešetrí nečakanými situáciami. Napríklad v Španielsku musíte naplniť chladničku ešte predtým, ako sa obchody zatvoria počas siesty. V Ázii jete iba s paličkami. V Portugalsku prežívate zimu bez radiátora. V Anglicku na prechode treba pozerať doprava a v Bulharsku súhlasíte kývaním hlavy zo strany na stranu.

Na vlastnej koži sa presvedčíte, že veci sa dajú robiť aj inak. Možno aj lepšie. Zistíte, že všetko je to iba otázka zvyku. Vyzbrojí vás to slušnou dávkou trpezlivosti a tolerancie. Nič vás už len tak ľahko nerozhádže. Zapadnúť do akejkoľvek komunity sa stane pre vás samozrejmosťou.

5. Milujete domácu kuchyňu.

V zahraničí by ste teplé rožky či bryndzové halušky hľadali len márne. Ak pochopíte, že svet sa nekončí iba za susedovým plotom, zistíte, že existuje až 350 tvarov cestovín, aký je rozdiel medzi miso a shoyu ramen polievkou, že po ochutnaní hummusu v Libanone sa chce mnohým plakať od šťastia. A to je iba začiatok!

Od papájového šalátu cez banánový list plnený karí omáčkami až po pouličné kolumbijské arepas. Objavíte jedinečné chute, o ktorých ste ani netušili, že vôbec existujú. Je pravda, že najlepšie chutí doma, lenže cudzia kuchyňa otvára dvere do bohatej histórie a tradícií každého národa, o ktorých vás v škole neučili.

6. Netúžite po kariérnom raste.

V zahraničí vám pribudnú profesionálne kontakty a zasypú vás pracovné ponuky. Workshopy, networking, teambuldingy. Príležitosti na kariérny rast, možnosť zmeny zamestnania či vyšší plat budete mať na dosah ruky.

Medzinárodné a medzikultúrne skúsenosti sú v dnešnom globalizovanom svete vyhľadávanou požiadavkou firiem. Vy si po skúsenostiach v cudzine môžete do životopisu s pokojným svedomím dopísať adaptabilitu, flexibilitu a kreativitu. S nimi to budete mať oproti iným kandidátom dávno vyhraté.

7. Potrpíte si na hmotné veci.

Zahraničie vás prinúti vyznávať minimalizmus. Televízor v každej miestnosti a kúsky odevov v skrini ešte s visačkou budú už len vzdialenou spomienkou.

Nezáleží, či vám na polici tróni iba jedna šálka a jablko krájate príborovým nožíkom. Možno spíte na matraci a kuchynskú linku používate ako pracovný stôl. Pochopíte, že váš život sa neodohráva iba medzi štyrmi stenami. Z mála vyťažíte maximum. Presvedčíte sa, že neraz sa dá prežiť iba z dvoch krabíc, pretože to, čo vás skutočne obohacuje sa nedá zbaliť ani chytiť do ruky.

8. S cudzími ľuďmi vám nie je do reči.

Hneď ako opustíte hranice Slovenska, začnete spoznávať ľudí z celého sveta. Na zastávke metra, v rade pri pokladni, na prechode, skrátka všade. Nevyhnete sa zvedavým otázkam. Ľudia sa začnú o vás zaujímať.

Budete musieť vyliezť zo svojej ulity. V spoločnosti sa postupne začnete hýbať ako ryba vo vode. Vďaka tomu si vyšperkujete komunikačné schopnosti a zvýši sa vám miera empatie voči druhým. Aj zdanlivo nevinný rozhovor vás bude motivovať, vnukne novú myšlienku či poskytne iný pohľad na svet. Zbavíte sa akýchkoľvek predsudkov – to z vás spraví lepšiu osobu.

Napokon zistíte, že aj napriek kultúrnym rozdielom, farbe pleti či stereotypom sme v zásade všetci rovnakí. Sme iba ľudia.

To najhlavnejšie? Po týchto skúsenostiach sa budete aj za hranicami cítiť ako doma a vo svete sa už nikdy nestratíte.

Autor: Silvia Kúdelová

Zdroj: Láka vás život za hranicami Slovenska? Táto skúsenosť je obohacujúca, ale nie je pre každého – Forbes

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články