6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

LEONARDO DA VINCI – ZAUJÍMAVOSTI O UMELCOVI, ARCHITEKTOVI A VYNÁLEZCOVI, KTORÝ SVOJIMI VYNÁLEZMI A OBRAZMI PREDBIEHAL DOBU

Leonardo ako dieťa

Narodil sa 15. apríla 1452 neďaleko Florencie (Taliansko). Jeho pôvodným menom bolo Leonardo di ser Piero da Vinci. Od narodenia bol Leonardo da Vinci šikovným a zvedavým dieťaťom. Aj napriek tomu, že ho už v rannom detstve opustila matka, sa stal významnou osobnosťou dejín sveta. Prešiel si len základným vzdelaním, ale do školy nikdy nechodil. Pôsobil ako učeň maliara Andrea del Verrocchia. Jeho práca pozostávala z ľahšieho maľovania, skicovania a dokončovania obrazov svojho majstra.

Leonardo Da Vinci – umelecké diela a obrazy

A aké sú najznámejšie diela od Leonarda Da Vinci? Tieto najznámejšie umelecké diela a obrazy by ste určite mali poznať aj vy.

Posledná večera

Maľba bola začatá v rokoch 1495-1496. Leonardo sa snažil vyjadriť hystériu a zúfalstvo medzi Ježišovými dvanástimi mučeníkmi, keď im Ježiš oznámil, že ho niekto z nich zradí. 

Zdroj: Pixabay

Mona Lisa 

Obraz označovaný ako aj „Najznámejšie, najnavštevovanejšie, najopisovanejšie, najviac ospevované a najviac parodované umelecké dielo na svete.“ Odhaduje sa, že Leonardo na ňom pracoval v rokoch 1503-1506, ale iné zdroje hovoria aj o roku 1517. Od roku 1757 toto dielo môžete nájsť v múzeu a zároveň galérii Louvre v Paríži.                                  

Zdroj: Pixabay

Dáma s hranostajom

Dielo začaté v rokoch 1489-1490. Leonardo namaľoval dokopy len štyri portréty žien. Od roku 2016 tento obraz vlastní Poľsko, nateraz je vystavený v hlavnej budove Národného múzea v Krakove.                                                      

Vitruviánsky muž

Nakreslený okolo roku 1490. Zobrazuje ideálne proporcie muža v dvoch polohách. Tento obraz vznikol podľa diela istého starodávneho rímskeho architekta Vitruvia.    

Leonardo Da Vinci a jeho vynálezy

Medzi inovatívne vynálezy, ktorými Da Vinci prispel do svetovej histórie patria napríklad

Padák

Leonardo nebol prvý, komu napadol koncept padáku. Už pred ním sa objavili skice podobné tým jeho u neznámeho autora. Navyše padák bol známy už v Číne a to v 11. storočí. Pravdou ale je, že Leonardov návrh bol oveľa viac premyslený ako jeho predchodcovia o čom svedčí aj expriment britského skydivera Adriana Nicholasa, ktorý použil padák zostavený podľa leonardových skíc v roku 2000 a pokus dopadol úspešne.

Zdroj: https://telegra.ph/The-Inventions-of-Leonardo-da-Vinci-06-13

Koncept helikoptéry a vertikálneho lietania

Prístroj, ktorý predbehol dobu natoľko, že bol nepoužiteľný. Jeho návrh stroja, ktorý pripomínal dnešné helikoptéry by mohol fungovať keby existoval motor. Bohužiaľ ľudské kosti a svaly, ktoré mali stroj poháňať nevedia vynaložiť dostatočnú energiu na to aby stroj vzlietol.

Predchodcovia robotov

Roboti, ktorých Leonardo vymyslel nefungovali na rovnakom princípe ako fungujú roboti dnes. Šlo skôr o prvú automatizáciu pohybu vôbec.  Vedec, ktorý v roku 1490 zrekonštruoval leonardov plán mechanického rytiera dokázal postaviť stroj, ktorý dokazal sám chodiť, stáť alebo si sadnúť.

Potápačsky oblek

Aj keď Leonardo nebol prvý koho napadla myšlienka obleku, ktorý by dovoľoval jeho majiteľovi dýchať pod vodou jeho koncept predbehol moderných vynálezcov . Išlo o skafander z ktorého viedla trubica na povrch odkiaľ mohol človek čerpať vzduch na dýchanie pod vodou.

Tank

Aj keď bol tank prvýkrát použitý až počas prvej svetovej vojny. Leonardo Da Vinci prišiel s prototypom už o 500 rokov skôr. Obrnený transportér mal obsahovať niekoľko zbraní a diel a obsluhovať ho mal muž sediaci v ňom. Návrh vynálezu ale obsahoval vcelku výraznú chybu, ktorá zabraňovala vozidlu v pohybe. Existujú teórie, že Leonardo sa tak obával zostrojenia tejto zbrane, že chybu do plánu vložil schválne aby ho nikto nikdy nemohol zostrojiť.

Leonardo Da Vinci – Zaujímavosti a fakty zo života

 1. Leonardo väčšinu z jeho diel nedokončil a mnoho z nich zničil.
 2. Keďže miloval zvieratá, stal sa doživotným vegetariánom.
 3. V roku 1485 nakreslil plány pre prvé obrnené auto. Okrem toho nakreslil aj prvý padák, helikoptéru, lietadlo, tank, pušku, plachetnicu a lanový most.
 4. Trpel dyslexiou.
 5. Po nociach kopal na cintorínoch a kradol kosti, aby mohol študovať ľudskú anatómiu. Snažil sa však tiež zistiť, kde sa nachádza duša.
 6. Bol „posadnutý“ lietaním. Veľmi dlho študoval princíp lietania u vtákov a vydal o tom mnoho štúdií.
 7. Nakreslil mapu Európy.
 8. Nikdy sa neoženil, ani nemal žiadne deti.
 9. Mona Lisa je jeho najznámejšie dielo. Stále sa ale presne nevie, kto je osoba na obraze. Neskôr sa zistilo, že nakresliť pery mu zabralo desať rokov.
 10. Často je považovaný za otca modernej vedy a technológie.
 11. Obliekal sa do ružových farieb, aby jeho pleť vyzerala sviežo.
 12. Ako dvadsaťštyri ročný bol zatknutý z dôvodu sodomie s jeho mužskými spoločníkmi. Keby sa našlo viac svedkov, mohol byť potrestaný smrťou.
 13. Navrhol prvý bicykel tristo rokov skôr, ako bol oficiálne vytvorený.
 14. Vedci sa v poslednej dobe snažia zistiť, či sa na jeho obrazoch nenachádza jeho DNA, keďže si stále nie sú istí identitou istých nájdených kostier, ktoré by mohli patriť jemu.
 15. Leonardo bol prvým ktorý vysvetlil, prečo je obloha modrá.
 16. Vedel s jednou rukou písať a zároveň s druhou kresliť.
 17.  Ako prvý navrhol šošovky.
 18. Bill Gates kúpil v roku 1994 Leonardove poznámky za 30 miliónov dolárov.
 19. Software na rozpoznávanie tváre určil, že Mona Lisa je na 83% šťastná, 9% znechutená, 6% v strachu a 2% nahnevaná.
 20. Leonardo sa vzdelával doma a chýbalo mu formálne vzdelanie v gréčtine a latinčine.
 21. Navrhol obrnené auto, baranidlo, kladku, lietajúcu loď a mnoho ďalších.
 22. Kupoval si zvieratá v zajatí, aby ich mohol pustiť na slobodu.
 23. Jeho posledné slová boli: “ Urazil som Boha a ľudstvo. Kvalita mojej práce nebola taká, ako by mala byť.“
 24. Vynašiel bicykel 300 rokov predtým, než sa prvý dostal na cestu.

Zdroj: https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/leonardo-da-vinci-zaujimavosti/

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...