18.9 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

LEPŠÍ BIZNIS: SEDEM PODNIKATEĽSKÝCH RÁD OD NAJBOHATŠEJ ŽENY USA

Diane Hendricks vedie úspešný biznis už štyri desaťročia. Veľkoobchod so strešnými krytinami ABC Supply založila spolu s manželom Kenom v roku 1982.

Spoločnosť rýchlo rástla vďaka sérii akvizícií. „Za tri roky sme mali 33 obchodov,“ hovorí Diane. Do roku 2007 si manželia rozdelili majetok vo výške viac ako 3 miliardy dolárov a vytvorili najväčšieho dodávateľa strešných a obkladových materiálov v USA.

Potom došlo k tragédii. V decembri 2007 Ken spadol cez strechu pri kontrole novej stavby a navždy odišiel. Diane to však ani po tomto nešťastí nevzdala.

Pod jej vedením firma ABC prečkala búrku recesie, zdvojnásobila príjmy a urobila najväčšiu akvizíciu vo svojej histórii. Dnes má spoločnosť takmer 800 pobočiek a jej tržby v roku 2021 dosiahli takmer 15 miliárd dolárov.

Dnes je Diane Hendricks najbohatšou „self-made“ miliardárkou v Spojených štátoch a s Forbesom sa podelila o postrehy, ktoré počas svojej podnikateľskej cesty nadobudla. Tu sú jej rady:

1. Na to isté miesto sa môžete dostať mnohými cestami.

Život na nikoho nečaká, problémy prichádzajú do cesty a niekedy proste musíte ísť za vaším cieľom obchádzkou. Ak prvotný plán nefunguje, nemusíte meniť svoj cieľ. Zmeňte cestu, buďte flexibilní a nevnímajte to ako zlyhanie. To je jednoducho život… Nemôžete zabudnúť na to, čo naozaj chcete robiť.

2. Dobre nad tým popremýšľajte, než začnete.

Každý, kto má nápad, chce byť podnikateľ. No možno by sa mali najprv pozrieť na to, čo skutočne znamená slovo podnikateľ. Znamená to, že budete tvrdo pracovať, riskovať a často budete zažívať sklamanie. Je to veľký záväzok.

Takže keď mi niekto povie, že chce byť podnikateľ a ide do toho, pýtam sa: Ste pripravený ísť do práce? Máte vášeň? Naozaj ste si to premysleli?

Pretože miera úspešnosti je veľmi nízka a ak skutočne nemáte vášeň a neukojiteľnú túžbu vybudovať spoločnosť, možno nebudete v tom podniku šťastný. A to by mohlo byť veľmi odrádzajúce a smrteľné aj pre vaše blaho.

3. Pripravte sa.

Dajte si svoj podnikateľský plán dokopy, spíšte ho a predložte ho pár ľuďom, ktorých si vážite. Skonzultujte ho s bankárom bez toho, aby ste od neho žiadali peniaze. Existuje trh a klientela na to, čo sa snažíte predať?

Keď sme s Kenom založili ABC, pracovali sme na našom pláne dva roky a spotrebovali sme veľa papiera. Urobili sme vo veľkom výskum v našom odvetví. Začínali sme s jedným obchodom, ale vedeli sme, že raz ich chceme mať 200.

4. Nie každý uverí vašej vízii.

V momente, keď sme však začali byť úspešní a začali sme rásť, zavolali sme do našej banky. „Rastiete príliš rýchlo,“ povedali nám. Kúpili sme dva obchody, potom ďalšie tri, no banka nám neverila. Išli sme do ďalšej. Povedali sme, že sa nám darí dobre, napriek tomu nás odbili.

A môžem povedať, že sme vždy platili svoje účty, podnikali sme profesionálne a čestne. Ale jednoducho sme nezodpovedali ich modelu. Nepomysleli sme na to, čo si ostatní budú o nás myslieť: „Toto im nevydrží, zajtra budú preč.“

Ľudia nemali pocit, že by sme mohli uspieť, pretože sme boli pár nevzdelaných pokrývačov. A takýmto ľudom to inak nevysvetlíte, musíte ich o opaku presvedčiť priamo na vlastné oči.

5. Udržujte rovnováhu medzi rodinou a podnikaním najlepšie, ako viete.

Deti to nemali ľahké, keď sme s Kenom neboli doma, lebo sme pracovali. Nevozili sme ich na každý futbalový zápas. Jednoducho sme nemohli – boli sme rastúcou spoločnosťou.

Ale chodili sme domov každý večer medzi piatou a šiestou hodinou. V noci sme nepodnikali. Nikdy. Večerali sme s deťmi a všetci sme sedeli a jedli pri jednom stole, čo už dnes ľudia nerobia. Cez víkendy sme tiež nepracovali. V sobotu a nedeľu sme zostali doma a starali sa o farmu, chovali sme kone, zajačiky.

Deťom sme sa snažili vynahradiť neprítomnosť na školských akciách. Pretože si myslím, že najmä to mojím deťom chýbalo. Často mi hovoria: „Bola som roztlieskavačkou štyri roky a koľkokrát si sa na mňa prišla pozrieť, mami.“ Nie veľakrát…

6. Chopte sa šancí, ktoré sa vám naskytnú.

Nečakajte príliš dlho. Rástli sme práve vtedy, keď sa naskytla príležitosť. Keď sme sa v roku 1984 dozvedeli, že spoločnosť GAF je na predaj, boli sme práve s Kenom na dovolenke. Prišli sme domov a hneď sme išli do New Yorku, aby sme sa pozreli do ich 13 obchodov. Ešte sme netušili, že nakoniec kúpime všetkých 13 naraz. Príležitosť neprichádza vždy v správnom čase. Ale niekedy jednoducho musíte zmeniť plány, pretože takáto príležitosť sa už nevráti.

7. Hlavne sa nevzdávajte.

Budete robiť chyby, budú vás mnohé veci odrádzať, ale nevzdávajte to. V kancelárii mám nápisy, ktoré mi každý deň pripomínajú, aby som to nezdávala. Musíte byť silní. Život je ťažký, to každý vie. Proste to tak je.

Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorkou je redaktorka Jennifer Wang.

Zdroj: https://www.forbes.sk/lepsi-biznis-sedem-podnikatelskych-rad-od-najbohatsej-zeny-usa/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články