17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

LETO „HORE BEZ“: V KTORÝCH KRAJINÁCH UŽ NEPOTREBUJETE RÚŠKO ANI COVID PAS?

Zdá sa, že nový koronavírus dočasne vyčerpal písmená gréckej abecedy, vďaka čomu si snáď leto užijeme bez rúšok a neustáleho sledovania protipandemických opatrení. Zisťovali sme, ako to vyzerá v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov.

Dobrou správou je, že pri návrate zo zahraničia sa už nemusíme registrovať na eHranici a od apríla nie je povinná karanténa pre nezaočkované osoby. Tu je prehľad aktuálnych podmienok v niektorých krajinách, informácie sme čerpali zo stránky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Bulharsko

Ak sa vyberiete za slnkom do Bulharska, pri vstupe do krajiny nebudete potrebovať potvrdenie o očkovaní ani negatívny test na Covid-19, od 1. mája tu zrušili všetky cestovné obmedzenia súvisiace s pandémiou.

Cyprus

Na juhu ostrova od 1. júna nepotrebujete pri vstupe očkovací certifikát, test ani potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19. Nemusíte sa ani registrovať v cestovateľskej aplikácii.

Nosenie rúšok je povinné len v taxíku, pri vstupe do reštaurácie či iných zariadení nepotrebujete covid pass ani iné potvrdenia.

No ak sa chystáte na Severný Cyprus, všetky osoby staršie ako 12 rokov sa musia preukázať dokladom o plnom zaočkovaníproti covidu, o prekonaní ochorenia alebo platným negatívnym testom.

Francúzsko

Vo Francúzsku naďalej používajú tzv. cestovateľskú mapu, Slovensko patrí medzi zelené krajiny. To znamená, že ak ste očkovaní, musíte sa preukázať covid pasom s QR kódom, výnimku majú deti do 12 rokov v sprievode dospelej očkovanej osoby.

Ľudia, ktorí nemajú kompletné očkovanie proti covidu, potrebujú negatívny PCR (nie starší ako 72 hodín) alebo antigénový test (nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku) alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia, ktoré má viac ako 11 dní a menej ako 6 mesiacov.

Navyše budete potrebovať čestné prehlásenie o vstupe. Covid pasom sa musíte preukázať pri návšteve nemocníc či zdravotníckych zariadení, kde je tiež povinné nosenie rúška.

Grécko

Od 1. mája krajina zrušila väčšinu obmedzení, nemusíte predkladať test, certifikát o očkovaní ani doklad o prekonaní ochorenia Covid-19. Odporúča sa vyplniť zjednodušený formulár PLF.

Nosenie rúšok je povinné v zdravotníckych zariadeniach a v MHD, viaceré letecké spoločnosti vyžadujú používanie respirátorov počas celej dĺžky letu.

Chorvátsko

Od 1. mája chorvátske inštitúcie nekontrolujú doteraz stanovené podmienky pre vstup do krajiny súvisiace s covidom, slovenský rezort diplomacie však odporúča pred cestou vyplniť vstupný formulár Enter Croatia.

Používanie rúšok je povinné v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach,inde sa len odporúča. Avšak ak ste boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, namiesto karantény máte povinnosť nosiť na verejnosti rúško po dobu 10 dní.

Portugalsko

Pri vstupe do pevninského Portugalska budete každá osoba staršia ako 12 rokov potrebovať potvrdenie alebo digitálny covid pas, ktorý potvrdzuje:

 • kompletné očkovanie (minimálne 14 dní a maximálne 270 dní po podaní druhej dávky vakcíny schválenej EMA, prípadne jednej dávky vakcíny Johnson),
 • očkovanie 3. dávkou (bez časového obmedzenia platnosti),
 • prekonanie ochorenia Covid-19 počas 180 dní pred cestou do Portugalska
 • alebo negatívny výsledok molekulárneho testu na Covid-19 (RT-PCR, RT-qPCR, NAAT), nie starší ako 72 hodín pred nástupom na cestu,
 • alebo negatívny výsledok rýchleho antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín.

Online registrácia už nie je povinná, slovenský rezort diplomacie však odporúča pred odletom vyplniť registračný formulár. Aby ste sa vyhli problémom pri boardingu, odporúča ministerstvo zahraničných vecí overiť si priamo u leteckých spoločností alebo na letisku tzv. company rules.

Naďalej platí povinnosť nosenia rúška či respirátora v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, v zdravotníckych zariadeniach a lekárňach. Tu nájdete podmienky pre turistov na Madeire a Azorských ostrovoch.

Rakúsko

Kontroly na hraničných priechodoch sú zrušené predbežne do 30. septembra, nemusíte predkladať test, certifikát o očkovaní ani doklad o prekonaní ochorenia Covid-19. 

Od 1. júna sa dočasne ruší povinnosť nosiť respirátor v MHD a v obchodoch, výnimkou je Viedeň, kde musíte mať dýchacie cesty prekryté vo verejnej doprave aj v taxíkoch.

Respirátory sú naďalej povinné v nemocniciach, lekárňach, domovoch sociálnych služieb a pod. 

Česká republika

Pandemické obmedzenia pri vstupe do Česka boli zrušené, nevyžaduje sa splnenie žiadnych epidemiologických podmienok. Do krajiny môžu bez obmedzení vstupovať aj cudzinci z tretích krajín. 

Maďarsko

Na územie Maďarska je možný vstup bez obmedzení, cestujúci po príchode nepodliehajú karanténe a nevyžaduje sa registrácia.

Polícia na budapeštianskom letisku nevyžaduje od cestujúcich splnenie žiadnych podmienok, no pred letom sa odporúča overiť si predpisy konkrétnej leteckej spoločnosti.

Nosenie rúšok je povinné už len v zdravotníckych zariadeniach.

Poľsko

Od 28. marca 2022 Poľsko zrušilo pre všetky prichádzajúce osoby (bez ohľadu na to, či je osoba zaočkovaná alebo prekonala Covid-19) všetky požiadavky na testovanie, karanténu aj registráciu pri vstupe do krajiny.

Slovinsko

Cestujúci môžu vstúpiť do Slovinska za rovnakých podmienok ako pred pandémiou, zrušila sa karanténa, nepredkladajú sa žiadne potvrdenia.

Respirátory alebo zdravotnícke rúška sú povinné len v zdravotníckych zariadeniach a v domovoch.

Španielsko

Od 2. júna už cestujúci, ktorí prilietajú do Španielska z krajín EÚ, nemusia predkladať formulár zdravotnej kontroly SpTH ani covid certifikát.

V platnosti naďalej zostáva povinné nosenie rúška vo verejnej doprave, v lekárňach, nemocniciach, domovoch dôchodcov.

Jednotlivé autonómne oblasti Španielska však môžu mať aj regionálne opatreniapreto rezort diplomacie odporúča overiť si aktuálnu situáciu na oficiálnej webovej stránke, v hoteli či u miestnych priamo v lokalite, kam cestujete.

Taliansko

Od 1. júna sa pri vstupe do Talianska nevyžaduje covid pass, negatívny test ani potvrdenie o prekonaní covidu.

Do 15. júna však zostáva v platnosti napríklad povinnosť nosiť respirátor FFP2 vo všetkých typoch verejnej dopravy (lietadlá, vlaky, autobusy, lode, taxíky), na kultúrnych, športových a iných podujatiach v interiéri, v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach. Pri vstupe do väčšiny zariadení nie je potrebný covid pass.

Pozor: Turisti s potvrdeným ochorením Covid-19 budú umiestnení na vlastné náklady v covid hoteloch. Povinná karanténa je v tomto prípade 7 (pre plne očkované osoby) až 21 dní (pre dlhodobo pozitívne osoby, tzv. long covid).

Turecko

Cestujúci prichádzajúci do Turecka sa od 1. júna nemusia preukazovať žiadnym negatívnym testom, očakáva sa usmernenie k očkovacím certifikátom. Zatiaľ platí, že budete potrebovať platný certifikát o úplnom zaočkovaní (dátum očkovania musí byť najmenej 14 dní pred vstupom do krajiny) alebo certifikát o prekonaní ochorenia za posledných 6 mesiacov.

Občania SR cestujúci leteckou dopravou sú povinní vyplniť vstupný registračný formulár. Táto povinnosť sa netýka detí do 6 rokov. Vytlačenú kópiu alebo fotografiu vyplneného formulára kontrolujú pred odletom.

Pozor: Skontrolujte si platnosť cestovného pasu, ak je to menej ako 150 dní, nevpustia vás na územie Turecka. MZV odporúča aj cestovné poistenie, ktoré pokrýva liečebné náklady súvisiace s covidom. Dĺžka karantény v prípade nákazy je aktuálne 7 dní.

Egypt

Cestujúci, po prílete do Egypta predkladajú:

 • certifikát o zaočkovaní proti covidu
 • alebo negatívny PCR test (nie starší ako 72 hodín), prípadne antigénový test (nie starší ako 24 hodín) s QR kódom. V letoviskách Šarm el-Šajch, Hurgháda, Taba, Marsa Alam je možné podstúpiť PCR test priamo na letisku za 30 dolárov.
 • Výnimku z testovania a preukazovania sa covid passom majú deti do 12 rokov.

Povinná je registrácia na oficiálnej webovej stránke minimálne dva dni pred začiatkom cesty. Formulár je možné vyplniť aj na palube lietadla pred príletom do Egypta. 

Tunisko

Ak nie ste zaočkovaní a máte viac ako 18 rokov, budete sa musieť preukázať negatívnym PCR testom (nie starším ako 48 hodín) alebo negatívnym antigénovým testom (nie starším ako 24 hodín), na ktorom je uvedený dátum a miesto testovania a QR kód.

Po prílete vás však môžu náhodne testovať a v prípade pozitívneho výsledku je predpísaná izolácia na minimálne 5 dní.

Zaočkovaní cestujúci musia mať so sebou platné potvrdenie o očkovaní (po očkovaní vakcínou Janssen musí uplynúť aspoň 28 dní, pri ďalších vakcínach minimálne sedem dní).

Uznáva sa aj potvrdenie o prekonaní covidu v kombinácii s potvrdením o aplikácii aspoň jednej dávky vakcíny. Deti a tínedžeri do 17 rokov nemusia predkladať žiaden test ani potvrdenie o očkovaní.

Spojené arabské emiráty

Dubaj

Cestujúci musia splniť jednu z nasledujúcich podmienok:

 • predložiť platný očkovací certifikát (očkovanie vakcínou schválenou WHO),
 • alebo predložiť negatívny PCR test (nie starší ako 48 hodín)
 • alebo lekárske potvrdenie, ktoré potvrdzuje, že sa cestujúci zotavil z ochorenia Covid-19 (pri príchode do Spojených arabských emirátov nesmie byť potvrdenie staršie ako 1 mesiac).

Všetky potvrdenia musia obsahovať QR kód. Deti do 12 rokov sú z testovania vyňaté. Za plne zaočkovanú osobu miestne úrady považujú človeka, ktorý dostal 2. dávku vakcíny pred menej ako 6 mesiacmi alebo ktorý je zaočkovaný aj 3. dávkou.

Cestujúci sa musia na požiadanie po prílete do Dubaja podrobiť PCR testu a ostať v karanténe, kým nedostanú negatívny výsledok. Cestujúci, ktorí majú pozitívny test na Covid-19, sa musia riadiť pokynmi vydanými dubajskou zdravotníckou autoritou (DHA).

Pozor: Tlačené alebo digitálne certifikáty o teste PCR alebo certifikáty o očkovaní sú akceptované v angličtine alebo arabčine a musia obsahovať QR kód. Potvrdenie formou SMS bez kódu úrady neakceptujú.

Abú Zabí

Všetci cestujúci môžu pricestovať bez obmedzení. Neočkovaní turisti sa musia pri príchode preukázať negatívnym PCR testom – nie starším ako 48 hodín.

Po príchode už nie je povinné testovanie, ale pripravte sa na náhodné kontroly. V prípade kontaktu s pozitívnou osobou je potrebné každodenné PCR testovanie počas 5 dní a v prípade pozitívneho PCR testu je povinná karanténa, ktorá môže byť ukončená po 10 dňoch alebo už na šiesty deň negatívnym PCR testom.

Podmienky vstupu do ďalších emirátov sa môžu meniť, preto MZV odporúča pred cestou kontaktovať Veľvyslanectvo Spojených arabských emirátov vo Viedni a leteckú spoločnosť, s ktorou cestujete.

Zdroj: https://www.forbes.sk/leto-hore-bez-v-ktorych-krajinach-uz-nepotrebujete-rusko-ani-covid-pas/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články