8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

LYŽOVAČKA SA POMALY ROZBIEHA: VEĽKÝ PREHĽAD CIEN V SLOVENSKÝCH STREDISKÁCH

Prvú lyžovačku tejto sezóny si tento víkend vychutnávajú návštevníci Jasnej, ostatné strediská so spustením vlekov zatiaľ čakajú. Už teraz je však jasné, že lyžovačka (nielen) na Slovensku bude opäť drahšia.

Vyplýva to z cenníkov, ktoré postupne zverejňujú lyžiarske strediská. Navýšenie sa pohybuje v priemere od 15 percent, za denný lístok pre dospelého tak zaplatíte približne o dve až päť eur viac ako vlani. Napriek výraznému nárastu cien elektriny a pohonných hmôt sa zimné strediská rozhodli pokračovať v prevádzke.

„Ceny vstupov pre prevádzku horských stredísk budú vyššie, ale nie likvidačné. V kombinácii so šetrením nákladov v strediskách to zvýši ceny skipasov v stredne veľkých strediskách o dve až tri eurá na deň,“ hovorí Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ združenia Lavex, ktoré zastupuje prevádzkovateľov, dodávateľov a partnerov lanoviek a vlekov na Slovensku. Ceny skipasov pre lyžiarske kurzy podľa neho stúpnu len minimálne.

Nižšie ceny nájdete online

Nižšie ceny je však potrebné kupovať cez online portály lyžiarskych stredísk a dopredu. Ak má skipark aj e-shop, priamo na mieste predáva lístky za výrazne vyššiu cenu.

Strediská pred touto zimnou sezónou investovali viac než 25 miliónov eur do výstavby nových lanoviek, zlepšenia služieb či zasnežovania. Viaceré strediská napríklad používajú systém Snowsat, ktorý pomocou satelitných snímok a GPS ukazuje, koľko snehu leží na jednotlivých častiach zjazdovky a umožňuje znížiť náklady na ratraky či snehové delá.

Forbes oslovil najvýznamnejšie lyžiarske strediská s otázkou, koľko budú stáť skipasy v tejto sezóne. Porovnanie cien s minulou sezónou je orientačné a zostavili sme ho na základe odpovedí stredísk, dostupných webstránok a historických údajov.

Orava Snow – Oravská Lesná, Oravské Beskydy

 • Otvorenie sezóny: december (podľa počasia)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 24 až 26 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 26,99 (e-skipas) až 34 eur (vianočný v pokladni)

Lyžiarske stredisko v najchladnejšej slovenskej obci Oravská Lesná plánuje zasnežiť svahy a otvoriť sezónu hneď, ako to počasie umožní. Nárast cien energií tu budú kompenzovať efektívnejším zasnežovaním a prevádzkou strediska, ceny lístkov by tak mali stúpnuť o zhruba 18 percent.

Stredisko je vďaka klimatickým podmienkam a dostupnosti z Čiech aj Poľska vyhľadávaným miestom pre zahraničných lyžiarov.

Bachledka Ski & Sun – Ždiar, Spišská Magura

 • Otvorenie sezóny: december (podľa počasia)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 30 až 35 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 30 (predsezónny) až 39 eur (medzi sviatkami)

Stredisko s impozantným výhľadom na Belianske Tatry spája tri doliny a lyžiarom ponúka kabínkovú lanovku, štvorsedačku a päť vlekov. Aktuálne tu prebieha revízia, kontrola a servis lanových dráh, zasnežovacieho systému a ratrakov.

Modernizujú a pripravujú sa prevádzky, lyžiarske školy, gastro zariadenia, servis a požičovňa lyží. „Pripravujeme všetko na to, aby sa zimná sezóna mohla začať včas a v plnom prúde sa rozbehnúť v decembri,“ hovorí marketingová manažérka strediska Martina Múdra.

Aj v tomto stredisku hovoria o čo efektívnejšom zasnežovaní, úprave svahov a optimalizácii spotreby energie – napríklad kontrolou vypínania všetkých nepotrebných zariadení na noc či vykurovania len využívaných priestorov.

V lete stredisko nakúpilo solárne kolektory, od ktorých si sľubuje zníženie spotreby energie o desatinu. Bachledka používa jednotný skipass Tatry Super Ski, ktorý používa 18 stredísk na Slovensku a v Poľsku. Pre nárast cien energií či infláciu by mal byť jednodňový lyžiarsky lístok drahší o dve až tri eurá v porovnaní s minulým rokom.

Skipark Malinô Brdo – Ružomberok, Veľká Fatra

 • Otvorenie sezóny: december (podľa počasia)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 24 až 26 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: zatiaľ nezverejnená

Stredisko pri Ružomberku ponúka veľkolepý výhľad na Liptovskú kotlinu a desať kilometrov svahov, z ktorých je väčšina určená skôr pre skúsených lyžiarov. Zasnežovanie tu spustia hneď, ako to počasie dovolí.

V priebehu roka stredisko investovalo do vyššej kapacity zasnežovania a terénnych úprav zjazdoviek. Cenu za jednodňový lístok zatiaľ neurčili, stredisko sa aktuálne snaží predať zvýhodnené desaťdňové lístky a tiež celosezónne skipasy, ktorých cena je aktuálne 299 eur.

Ski Tále – Tále, Nízke Tatry

 • Otvorenie sezóny: Vianoce
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 20 až 29 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 23 až 33 eur

Celoročné stredisko Tále obľubujú v lete predovšetkým golfisti, v zime ponúka bežkovanie a lyžovanie, najmä pre rodiny s deťmi. „Na lyžiarsku sezónu sme maximálne pripravení a počítame s plným využitím všetkých zjazdoviek,“ hovorí generálny manažér rezortu a spoločnosti Tále Jozef Soták.

Sezónu tu plánujú odštartovať cez vianočné sviatky, záležať však bude na počasí a na tom, či sa podarí zjazdovky zasnežiť už tento rok.

Stredisko opäť pripravilo pre návštevníkov skibus, ktorý bude premávať medzi hotelmi Stupka, Golf a parkoviskom v lyžiarskom stredisku. Služby požičovne a lyžiarskej školy budú taktiež návštevníkom k dispozícii. Cena skipasov stúpne medziročne o 15 percent.  

Ski Park Kubínska – Dolný Kubín, Oravská Magura

 • Otvorenie sezóny: december (podľa počasia)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 30 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: : 25 (e-skipas) až 39 eur (medzi sviatkami v pokladni)

Oravské stredisko Kubínska ponúka lyžiarom dve štvorsedačky, osem vlekov a viac ako kilometer dlhý svah na zábavu na snehu. Aj napriek zvýšeným cenám za energie tu pripravujú sezónu v štandardnom režime bez obmedzení.

„Budeme zasnežovať prevažne počas decembra, keďže máme zazmluvnenú elektrickú energiu za staré ceny do konca roka 2022. Je perspektíva, že energia bude lacnejšia v nočných hodinách, tak budeme mieriť zasnežovanie práve na tieto hodiny,“ hovorí Ľubica Ľubeková za prevádzkovateľa strediska akciovku Orava Skipark. Ceny skipasov plánujú zvýšiť o 2 až 4 eurá.

Roháče – Spálená – Zverovka, Západné Tatry

 • Otvorenie sezóny: december (podľa počasia)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 32 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 33 až 36 eur

Vysoko položené lyžiarske stredisko na svahoch Západných Tatier máva dostatok snehu až do neskorej jari. Areál ponúka dostatok tratí pre náročných aj začínajúcich lyžiarov, bežkárov, skialpinistov či snowboardistov.

Takmer dvojkilometrový svah obsluhuje expresná šesťsedačka, v stredisku je v prevádzke servis aj požičovňa lyží, snowpark či lyžiarska a snowboardingová škola. Bonusom je bezplatné parkovisko, z Habovky a Zuberca sa ráno do strediska dostanete aj skibusom.

Veľká Rača – Oščadnica, Kysucké Beskydy

 • Otvorenie sezóny: Vianoce
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 22 až 34 eur (v e-shope)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 25 (predsezónny e-skipas) až 41 eur (v medzi sviatkami v pokladni)

Lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača – Oščadnica na Kysuciach ponúka lyžovačku pre všetky typy lyžiarov. V troch prepojených dolinách je na výber vyše 14 kilometrov zjazdoviek, bobová dráha a na hrebeni bežkárske trasy. 

Lyžiarske stredisko Jasná – Nízke Tatry

 • Otvorenie sezóny: 3. decembra
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: od 29 eur (cez Gopass)
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne 29 eur (aprílové termíny cez Gopass) až 65 eur (pokladňa vo vyťažených termínoch)

Najväčšie a najnavštevovanejšie zimné stredisko na Slovensku bude, podobne ako ďalšie lyžiarske strediská spoločnosti TMR (napr. Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso), predávať skipasy za plávajúce ceny podľa aktuálnej vyťaženosti, minimálna suma je 29 eur za deň.

„Ceny v online predpredaji na gopass.travel budú vždy výhodnejšie oproti cenám v pokladniach priamo v strediskách. Lyžiari nemusia mať žiadne obavy z nákupu skipasov v predpredaji, pretože v prípade, že zmenia plány, môžu si skipasy za symbolický poplatok prebookovať na iný termín,“ informoval Matej Lackovič z Gopassu.

Okrem posilnenej kyvadlovej dopravy do strediska budú môcť návštevníci využiť aj online nákup parkovacích miest cez Gopass. „Lyžiari s dennými skipasmi budú mať parkovanie so zľavou, majitelia celosezónnych skipasov Šikovná sezónka Premium budú parkovať na vyhradených parkovacích miestach bezplatne,“ doplnil manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

Stredisko otvorí sezónu už v prvý decembrový piatok večerným programom, ktorého vrcholom bude rakúsky DJ Ötzi. Novinkami sú kabínová lanovka z Bielej Púte na Priehyb a obnovená prevádzka vleku Zadné Dereše.

Mýto Ski&Bike – Mýto pod Ďumbierom, Nízke Tatry

 • Otvorenie sezóny: 17. decembra
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: 21 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 24 až 25 eur

Lyžiarske stredisko ponúka krásny panoramatický výhľad na Nízke Tatry a Slovenské rudohorie. Lyžiari môžu využiť sedačkovú lanovku a päť vlekov. Tohtoročná sezóna sa má podľa plánu začať v polovici decembra. Stredisko prevádzkuje aj hotelové zariadenie na Táloch, ubytovaní hostia majú skipas v cene ubytovania za zvýhodnených podmienok. 

„Zjazdovka bude zasnežená na plnú šírku, aby sme zabezpečili bezpečnosť lyžiarov v top termínoch. Vymieňame osvetlenie večerného lyžovania z halogénových na LED reflektory,“ hovorí riaditeľ strediska Michal Kič.

Ďalšie úspory má podľa neho priniesť aj nové GPS určené na zisťovanie presnej výšky snehu na svahu voči podložiu, ktoré umožní presnejšie zasnežovanie. „Vzhľadom na nárast cien energií o tristo percent budú lyžiarske skipasy o 15 až 20 percent drahšie ako v minulej sezóne,“ hovorí Kič.

Vrátna Malá Fatra, Malá Fatra

 • Otvorenie sezóny: december
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v minulej sezóne: od 25 eur
 • Cena jednodňového lístka pre dospelého v novej sezóne: 28 (mimosezóna – pondelok-piatok) až 39 eur (medzi sviatkami – víkend)

Stredisko s vrcholom na hrebeni Krivánskej Malej Fatry, ktoré primárne obsluhuje osemmiestna kabínková lanovka. Jedno z najstarších stredísk na Slovensku prevádzkuje viac ako 14 kilometrov zjazdoviek, ktoré si vychutnajú najmä skúsení lyžiari.

Prírodný sneh nad hranicou lesa ponúka skvelé podmienky fanúšikom skialpu a freeride. „Hneď, ako klesnú teploty a budú vhodné podmienky, chceme začať zasnežovať,“ hovorí marketingová manažérka strediska Veronika Šupolová. Cena skipasov podľa nej stúpne v porovnaní s minulou sezónou približne o 2 až 3 eurá v závislosti od typu lístka.

Zdroj: https://www.forbes.sk/lyzovacka-bude-ale-drahsia-velky-prehlad-cien-slovenskych-stredisk/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články