17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

MARK ZUCKERBERG: ZÁZRAČNÉ DIEŤA, KONTROVERZNÝ ŠTUDENT A MLADÝ MULTIMILIARDÁR

Mark Elliot Zuckerberg sa narodil v roku 1984 v New Yorku. Nepochádza zo skromných pomerov, jeho rodičia boli dostatočne zabezpečení a vzdelaní. Otec Edward bol zubár a matka Karen psychiatrička.

Malý Mark začal javiť záujem o počítače približne vo veku 12 rokov, kedy na počítači Atari naprogramoval v jazyku BASIC program na odosielanie správ, ktorý nazval Zucknet. Jeho otec ho využíval vo svojej ordinácii, kde mu recepčná posielala správy o pacientoch a rodina komunikovala cez Zucknet aj u nich doma.

Keďže nepochádza z chudobných pomerov, neprekvapí, že rodičia najali súkromného učiteľa a softvérového vývojára Davida Newmana, ktorý Marka raz týždenne učil počítačové vedy. Neskôr D. Newman uviedol, že Mark bol ako zázračné dieťa a občas bolo náročné držať s ním krok.

Málokto vie, že Mark Zuckerberg je multitalentovaný. Na prípravnej škole Philips Exeter Academy v New Hampshire preukázal talent na šerm a stal sa kapitánom školského tímu. Exceloval však aj v literatúre.

Jeho najväčšou vášňou však boli počítače. Okrem niekoľkých hier vyvinul na strednej škole aj hudobný softvér Synapse, ktorý dokázal pracovať s hudobným vkusom poslucháča.

Práva na Synapse chcelo kúpiť viacero významných spoločností vrátane Microsoftu a AOL. Mladý Mark však odmietol ponuku na milión dolárov, pretože by to znamenalo opustiť školu a venovať sa softvérovému vývoju.

Mark Zuckerberg si zvolil cestu štúdia a v roku 2002 nastúpil na Harvardovu univerzitu. Tam spoznal aj svoju budúcu manželku Priscillu Chan.

Tam vyvinul softvér Facemash, ktorý porovnával atraktivitu dvoch študentských fotografií a ostatní mohli o tom hlasovať. Kým ho škola zakázala ako nevhodný, priniesol M. Zuckerbergovi medzi študentmi značnú popularitu. Vedenie prestížnej univerzity ho, pochopiteľne, až tak rado nemalo.

V tom čase ho spolužiaci priviedli na myšlienku vytvoriť sociálnu sieť Harvard Connection. Informácie z internej siete univerzity sa v nej využívali na zoznamovanie školskej elity. To však nebol predchodca Facebooku.

Zdroj: Instagram

Mark projekt opustil a venoval sa vlastnej sieti The Facebook (neskôr iba Facebook), ktorú prevádzkoval s priateľmi na škole až do roku 2004, kedy z Harvardu odišiel. Do roka mala sieť milión používateľov.

Okolnosti založenia Facebooku rozoberá film Sociálna sieť, osemkrát nominovaný na Oscara.

M. Zuckerberg, občas hanlivo prezývaný aj Zucc (znamená to ban – zákaz činnosti na sociálnej sieti) tvrdí, že tvorcovia v ňom uvádzajú niektoré veľmi presné detaily ako tričká, ktoré v tom čase reálne nosil. A naopak, niektoré dôležité fakty, ako dĺžka jeho romantického vzťahu, sú nepresné a niektoré postavy fiktívne.

Peniaze sa okolo M. Zuckerberga točili od začiatku. Už rok po založení Facebooku doň investovala firma Accel Partners 12,7 milióna dolárov. V roku 2005 sa pridali do siete ďalšie školy a množstvo používateľov stúplo na 5,5 milióna. Zakladateľ vtedy odmietol predať Facebook firmám ako Yahoo či MTV Networks.

V roku 2012 verejný predaj akcií Facebooku dosiahol objem 16 miliárd dolárov. M. Zuckerberg sa vtedy ako 28-ročný dostal do rebríčka Fortune 500 ako najmladší generálny riaditeľ.

Napriek viacerým škandálom, napr. Cambridge Analytica, sa Facebook stále drží na pozícii najväčšej sociálnej siete s 2,9 miliardy aktívnych používateľských účtov. V roku 2021 sa však rast množstva jej používateľov výrazne spomalil a akcie o štvrtinu klesli.

Mark Zuckerberg však už má záložný plán. Svoju firmu premenoval z FACEBOOK na Meta a investuje do obrovského projektu decentralizovaného metavesmíru, v ktorom bude možné viesť virtuálny život a bude postavený na technológii blockchainu, ktorú má spoločnú s kryptomenami.

M. Zuckerberg je aktuálne v rebríčku boháčov magazínu Forbes na 13. mieste s majetkom v hodnote 82,1 miliardy dolárov.

Zdroj: https://www.trend.sk/technologie/mark-zuckerberg-zazracne-dieta-kontroverzny-student-mlady-multimiliardar

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články