18 C
Bratislava
nedeľa, 28 mája, 2023

MÁTE PROBLÉM UTRÁCAŤ BEZ VÝČITIEK A STRACHU? ODBORNÍK RADÍ, ČO A AKO SA S TÝM VYSPORIADAŤ

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že jediným problémom v oblasti financií je bezhlavé míňanie a nedostatočná tvorba rezervy. Ukazuje sa však, že niektorým robí ťažkosti peniaze utrácať.

Podľa Matúša Kuchalíka, finančného poradcu a zakladateľa projektu Teorie peněz, však existuje celkom početná skupina ľudí, ktorá to má presne naopak.

Títo ľudia odkladajú, odkladajú, odkladajú, a keď si majú niečo dopriať, pociťujú výčitky. To sa potom prenáša aj do vzťahov a spôsobuje problémy. Čo s tým?

„Ľudia o tom často nehovoria a väčšinou si to sami začnú uvedomovať, až keď v tejto súvislosti nastane nejaký problém s partnerom,“ hovorí Kuchalík. Vysvetľuje, že oni sa s tým stretávajú približne v tretine prípadov, teda z 10 klientov, ktorí k nim prídu, majú traja až štyria problém s utrácaním.

Bývajú to podľa neho typickí zhromažďovači, ktorí majú dobrý pocit z toho, že majú peniaze na jednej kope. „V momente, ako z nej ubudne, prichádzajú výčitky a zlý pocit,“ dodáva.

Chaos v peniazoch či rodinné pomery

Kde hľadať dôvody? Najčastejšie za tým podľa Kuchalíka bývajú presvedčenia, ktoré si nesieme z rodiny.

„Problém s tým majú najmä ľudia, ktorí pochádzajú z chudobnejších pomerov. Síce dnes zarábajú celkom slušne, stále sa strachujú, že sa môže niečo stať. Alebo čelia nepríjemným poznámkam rodiny, tak sa snažia svoje peniaze skrývať,“ hovorí.

Môže však ísť aj o chaos v peniazoch. Vtedy človek nevie, za čo míňa, a tento chaos v ňom vytvára pocit viny. Zároveň môže čeliť syndrómu nazývanému FOMO, s ktorým sa spája neprestajné premýšľanie nad tým, že nám niečo uniká.

„Alebo neinvestujeme a máme z toho zlý pocit, máme nízke príjmy vzhľadom na naše očakávania, alebo iné skryté strachy, napríklad už spomínaný strach z toho, čo si pomyslí okolie,“ dopĺňa Kuchalík.

Čo s tým? Projekt Teorie peněz zdieľa mini manuál pre ľudí, ktorí majú problémy s rozumným míňaním peňazí:

Pozorovanie

V prvom rade sa treba podľa Kuchalíka zamyslieť nad dôvodmi, prečo sa v nás tvorí pocit viny. Skúste si teda položiť nasledujúce otázky:

Čo ma mama alebo otec učili o peniazoch?

Vyčítali si vzájomne niekedy míňanie?

Čo formovalo moje návyky?

Mám nejaký strach, ktorý je spojený s peniazmi?

Je možné, že v sebe narazíte na rôzne zaužívané finančné predsudky. Môžu sa formovať už od detstva, a pred tým, ako sa pohneme ďalej, je dôležité si tieto veci pomenovať.

Fáza čísel

Ak máte neustály pocit, že potrebujete šetriť a nedokážete sa odmeniť, je dobré zapísať to na papier.

Koľko v skutočnosti potrebujete našetriť a na aký cieľ?

Možno prídete na to, že aj keď si doprajete výlet, po ktorom túži partner či partnerka, bez problémov splníte svoj finančný cieľ. Jasná cesta a stratégia vám dodajú rozvahu a pokoj.

„Podobne, ako keď má kapitán lode jasnú cieľovú stanicu. Vie, koľko potrebuje paliva, personálu a koľko ho to celé bude stáť. Následne sa môže sústrediť iba na cestu,“ opisuje Kuchalík.

Skúste tiež odpovedať na otázku:

Keby si dnes mal 80 rokov, akú aktivitu, zážitok, sen by si ľutoval, keby si ho/ich počas života neuskutočnil?

Akčná fáza

Porozmýšľajte nad tým, ako si túto potrebu môžete pomaly napĺňať už dnes. Narazíte na takzvanú top srdcovku, teda oblasť v živote, ktorá vám s veľkou pravdepodobnosťou dodáva pocit spokojnosti a pri ktorej pôjdu výčitky bokom. Za srdcovky sa v našich životoch utráca ľahšie.

Skúste si nasledujúci mesiac vyčleniť skúšobnú sumu, ktorá vám pomôže túto potrebu naplniť. Naplánujte si aktivitu či aktivity, kde tieto peniaze utratíte – a pozorujte, čo s vami míňanie v tomto prípade robí.

Ďalším nástrojom, ktorý môže pomôcť, je mentálne účtovníctvo. Vďaka nemu priraďujeme peniazom rôznu váhu a zmysel. Vytvorte si pomyselnú škatuľku na vedľajšom účte, ktorú použijete, keď si budete chcieť niečo dopriať.

V momente, ako to pomenujete, ucítite, že si peniaze začnete užívať.

Čo ďalšie môže vašu radosť z míňania pozdvihnúť?

  • Vyčlenenie mesačnej sumy na dobročinné účely.
  • Utrácanie za zážitky.
  • Utrácanie za aktivity, ktoré nie sú vaše obľúbené (výskum ukazuje, že míňanie za najmenej obľúbené činnosti, napríklad zaplatiť za upratovanie vášho bytu, môže priniesť podobnú spokojnosť, ako keby ste mali príjem o 20 % vyšší ako dnes).

Je fajn vyskúšať rôzne možnosti a pozorovať sa pri tom.

Týmito postupnými krokmi: pozorovaním – vyčíslením – akciou, časom nájdete to, čo vám vyhovuje. Začnete utrácať sebavedome a vedome.

„To všetko môže pomôcť zmeniť aj minulé návyky a priniesť vám viac finančnej spokojnosti,“ dodáva Kuchalík.

Zdroj: https://www.forbes.sk/mate-problem-utracat-bez-vycitiek-a-strachu-odbornik-radi-co-ako-sa-s-tym-vysporiadat/

Related Articles

MÁTE HIPPOKRATOVE ALEBO PÁSIKAVÉ NECHTY? PREZRADIA VAŠE CHOROBY

Toto je deväť najčastejších nemykotických (čiže ich nespôsobujú huby) nechtov. Postihujú nechtové platničky a ich bezprostredné okolie. Necht je...

ELON MUSK KONEČNE UKÁZAL SVETU, AKO FUNGUJE MOZGOVÝ IMPLANTÁT NEURALINK. CHCE NÍM ZMENIŤ SCHOPNOSTI ĽUDÍ

Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Na takejto technológii pracuje aj vizionár Elon Musk, ktorý pred pár...

ZA TINOU TURNEROVOU SMÚTI AJ BIELY DOM

Biely dom prejavil smútok nad úmrtím poprockovej speváčky Tiny Turnerovej, ktorá zomrela v stredu vo veku 83 rokov. TASR správu prevzala z...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

MÁTE HIPPOKRATOVE ALEBO PÁSIKAVÉ NECHTY? PREZRADIA VAŠE CHOROBY

Toto je deväť najčastejších nemykotických (čiže ich nespôsobujú huby) nechtov. Postihujú nechtové platničky a ich bezprostredné okolie. Necht je...

ELON MUSK KONEČNE UKÁZAL SVETU, AKO FUNGUJE MOZGOVÝ IMPLANTÁT NEURALINK. CHCE NÍM ZMENIŤ SCHOPNOSTI ĽUDÍ

Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Na takejto technológii pracuje aj vizionár Elon Musk, ktorý pred pár...

ZA TINOU TURNEROVOU SMÚTI AJ BIELY DOM

Biely dom prejavil smútok nad úmrtím poprockovej speváčky Tiny Turnerovej, ktorá zomrela v stredu vo veku 83 rokov. TASR správu prevzala z...

LEKÁRI SÚ VOČI CHORÝM MENEJ EMPATICKÍ AKO UMELÁ INTELIGENCIA, UKÁZAL POKUS

Umelá inteligencia sa správa k pacientom lepšie ako ľudskí lekári, ukázal menší výskum. Robot ChatGPT poskytoval nielen kvalitnejšie informácie, ale dokonca bol...

PRÍLIŠ DLHÉ TELEFONOVANIE ŠKODÍ SRDCU. VEDCI ODPORÚČAJÚ MENEJ AKO POL HODINY TÝŽDENNE

Podľa nového výskumu, ktorý vyšiel v časopise European Heart Journal – Digital Health, stačí tridsať minút hovorov mobilným telefónom týždenne, aby sa...