Medvedí cesnak (Allium ursinum) je zdravá a chutná bylinka, ktorá rastie skoro na jar vo vlhších lesoch po celej Európe a v časti Ázie. Jeho výrazná vôňa, korenistá chuť a liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho hojne využívali v kuchyni a pri liečbe mnohých ochorení.
Svojej obľube sa teší aj u lesných zvierat, ako napríklad u diviakov alebo medveďa hnedého, ktoré zvyknú rozkopať zem, aby sa dostali k cibuľkám cesnaku. Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku. Za čo si táto rastlinka vyslúžila aj svoj prívlastok medvedí.
Výskyt a zber
Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe, no jeho výskyt zasahuje aj do južnejších oblastí, akým je Španielsko, sever Talianska a balkánskeho polostrova.
Okrem toho sa z neho môžu tešiť aj obyvatelia Veľkej Británie, juhu Škandinávie, európskej časti Ruska a dokonca zasahuje aj do oblasti Kaukazu.
Pozrite si tiež: Mapa výskytu medvedieho cesnaku
Medvediemu cesnaku sa darí najmä v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy.
Obvykle začína rásť skoro na jar, v niektorých prípadoch už začiatkom marca. Následne rastie a kvitne až do konca mája. Po odkvete jeho listy a stonka zhnijú a stanú sa súčasťou pôdy.
Ako ho nájdete v lese?
Nájsť medvedí cesnak v lese nie je vôbec zložité, väčšinou sa vyskytuje húfne a pokrýva veľké plochy pripomínajúce zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa rozlieva celým lesom.
Poznávacie znaky:
- Ide o zelenú prízemnú bylinu
- Väčšinou sa vyskytuje húfne a pokrýva veľké plochy v lese
- Dosahuje výšku 10-45 cm
- Široké zelené listy sú 10-12 cm dlhé a 2-5 cm široké
- Má typickú cesnakovú vôňu
Staršie a väčšie listy cesnaku bývajú horké, preto sa pri zbere sústreďte na mladé lístky, ktoré sú bohatšie na vitamíny a chuťovo príťažlivejšie.
Pri zbere cesnaku si treba dať pozor, aby ste si ho nepomýlili s jedovatou konvalinkou. Nepozornejší ľudia si často mýlia listy mladej konvalinky s medvedím cesnakom. Ak si nie ste istý, overte si rastlinku čuchom – typická vôňa vám zaručene pomôže pri jeho identifikácii.
Hoci medvedí cesnak nepatrí k ohrozeným druhom, určite ho nezbierajte v chránených oblastiach. Pri jeho zbere buďte ohľaduplný voči prírode, trhajte ho len pre vlastnú potrebu a nepošliapte celé okolie.
Spracovanie
Medvedí cesnak je sezónna bylinka, ktorú môžeme spracovať na mnoho spôsobov. Niekto si ho chce uskladniť v mrazničke, niekto zas využiť pri varení, pečení alebo pripraviť z neho chutný pokrm na studeno, aby sa v ňom zachovali všetky vitamíny.
Spracovanie na studeno
Chcete v medveďom cesnaku uchovať všetky dôležité vitamíny? V tom prípade sa vyhnite jeho tepelnej úprave a jedzte ho za čerstva, najlepšie v deň jeho natrhania. Takto si môžete byť istí, že neprídete o dôležité živiny, ktoré majú blahodárne liečivé účinky.
Najčastejšie spôsoby spracovania na studeno:
- Nakrájať na maslový chlebík
- Nakrájať do čerstvého šalátu
- Nakrájať do pomazánky
- Podávať ako prílohu k hlavnému jedlu
Varíme a pečieme
Medvedí cesnak je vhodný aj na tepelnú úpravu. Jeho korenistá chuť a cesnaková vôňa môže byť vítaným spestrením jarnej kuchyne. Hodí sa ku kuraciemu aj bravčovému mäsku, dajú sa z neho urobiť výborné cestoviny alebo aj praženica.
Najčastejšie spôsoby tepelného spracovania:
- Polievka
- Cestoviny
- Plnené kuracie prsia
- Praženica
Liečivé účinky
- Medvedí cesnak je výborným prečisťovadlom. Podľa svetoznámej Marie Treben má cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.
- Táto bylinka môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Maria Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.*
- Medvedí alebo divoký cesnak sa sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička.
- To isté platí aj o bolestivých krčových žilách, ktoré trápia nejdnu/ého z nás.
- Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
- Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápaľ priedušiek.
- Je tiež výborným posiľňovačom imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
- Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.
Zdroj: https://medvedicesnak.sk/