2.6 C
Bratislava
štvrtok, 7 decembra, 2023

MENEJ ČASU PRI TLAČIARNI AJ NA MEETINGOCH. ČO ZÍSKA PODNIKATEĽ ZAVEDENÍM ELEKTRONICKÝCH PODPISOV?

V dobe, kedy informácie na papieri nahrádzajú informácie v digitálnej podobe, rastie aj význam elektronických podpisov. Oproti klasickej administratíve sú neporovnateľne rýchlejšie, prehľadnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.

Platný podpis z počítača?

Hoci sa celý svet obchodu uberá v ústrety väčšej a väčšej digitalizácii, mnohí podnikatelia stále nedajú dopustiť na papierové zmluvy a dokumenty. Jednou z najčastejších obáv pri používaní elektronického podpisu je otázka zákonnosti tejto formy uzatvárania zmlúv alebo podpisovania dokumentov.

V skutočnosti elektronický podpis funguje ako právne záväzná alternatíva vlastnoručného podpisu na papieri, a to vďaka nariadeniu Európskej únie známemu pod skratkou eIDAS. Táto certifikácia špecifikuje právnu záväznosť elektronickej identifikácie a podpisov na celom území Európskej únie. eIDAS zároveň rozlišuje niekoľko rôznych typov elektronického podpisu:

  • jednoduchý elektronický podpis
  • pokročilý elektronický podpis
  • kvalifikovaný podpis

Rozdiel medzi jednotlivými typmi podpisu pritom nespočíva len v samotnej forme, ale aj v možnostiach ich používania.

Za jednoduchý elektronický podpis považujeme napríklad meno napísané na konci e-mailu či sken vlastnoručného podpisu na papieri. Rovnako ním môže byť určitý úkon v digitálnom prostredí – napríklad zakliknutie súhlasu so spracovaním osobných údajov. Takýto podpis má pomerne nízku mieru zabezpečenia, nie je ošetrený špeciálnym zákonom alebo inými právnymi normami.

Pokročilý elektronický podpis je omnoho dôslednejší. V prvom rade musí obsahovať jedinečné a neprenosné identifikačné informácie, ktoré ho spájajú s autorom. Ide napríklad o dáta z priebehu vlastnoručného elektronického podpisu, alebo presnú identifikácia zariadenia. Pokročilý podpis vďaka tomu možno spätne spojiť s osobou, ktorá ho vytvorila.

Po vložení podpisu je tiež potrebné, aby bol obsah dokumentu chránený proti akýmkoľvek zmenám. Ak neskôr dôjde k jednostrannej úprave alebo doplneniu obsahu, podpis sa stáva neplatným. Splnením týchto požiadaviek sa elektronický podpis stáva legálnym a právne záväzným.

Poslednou kategóriou je kvalifikovaný elektronický podpis. Ten jednoznačne spája subjekt a autorizáciu dokumentu na základe digitálneho certifikátu. Najčastejšie sa používa pri komunikácii s verejnými inštitúciami a orgánmi. Príkladom pre kvalifikovaný elektronický podpis je čip na občianskom preukaze.

Význam a využiteľnosť elektronického podpisu

Podnikateľ môže využívať prakticky všetky formy elektronického podpisu. Najrozšírenejším typom je pokročilý elektronický podpis, ktorý predstavuje „zlatú strednú cestu“ medzi možnosťami použitia a jeho dôveryhodnosťou. Využiť sa dá napríklad pri uzatváraní zmlúv, podpisovaní žiadostí, faktúr a rôznych iných dokladov.

Hlavná výhoda, ktorú elektronický podpis prináša, je výrazná úspora času. Na podpis dokumentu už netreba čakať celé dni, posielať papiere poštou alebo s nimi cestovať. Druhá strana podpis vybaví za pár minút cez internet, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádza. Tento zrýchlený a zjednodušený proces podnikateľom výrazne uľahčuje administrativu.

Ako to vyzerá v praxi?

Elektronické podpisovanie dnes už využíva veľký počet Európskych firiem. Primárne ide o banky, poisťovne či telekomunikačné spoločnosti, pre ktoré je digitalizácia dokumentov nevyhnutná. E-podpis predstavuje konkurenčnú výhodu, šetrí zdroje a stará sa o pohodlie klientov.

Benefity, ktoré vyplývajú z elektronického podpisovania, môžu využívať aj menšie firmy a podnikatelia na Slovensku.

Veľkým prínosom je napríklad pre HR oddelenia. Proces náboru nových zamestnancov sa nezaobíde bez množstva zmlúv, prehlásení a protokolov. Vďaka elektronickému podpisu firmy všetko vybavia bez hromady papierov.Nehrozí, že sa dokumenty stratia alebo znehodnotia.

Elektronické podpisy už úspešne zaviedli aj mnohé realitné kancelárie. Kým sa maklér venuje obhliadkam v rôznych častiach mesta, klient podpíše dokumenty v pohodlí svojho domova. Ani jeden z nich nemusí cestovať na osobné stretnutie v kancelárii.

Rovnako užitočný je e-podpis aj pre živnostníkov či firmy, ktoré podnikajú v digitálnom prostredí. Keďže pokročilý elektronický podpis platí rovnako vo všetkých krajinách EÚ, uľahčuje uzatváranie zmlúv so zahraničnými klientmi a partnermi.

Skutočná hodnota e-podpisu však nebude pre každú spoločnosť rovnaká. Podnikatelia musia zvážiť, že zavedenie elektronického podpisovania niečo stojí – či už ide o ročný poplatok alebo cenu za každý dokument zvlášť.

Opakujúcim sa praktickým problémom je aj fakt, že druhá zmluvná strana často nemá s elektronickým podpisovaním skúsenosti, a preto tento spôsob uzatvárania zmlúv nepreferuje či rovno odmieta. Hoci je proces podpisovania jednoduchý, vyžaduje vhodné elektronické zariadenie a prístup k internetu. To na Slovensku ani dnes nie je samozrejmosťou.

Zavedenie elektronického podpisu je dostupné pre každého

Poskytovateľov tejto služby je u nás niekoľko. Všetci svojím klientom ponúkajú platformu pre elektronické podpisovanie, pričom sa líšia cenou, mierou ochrany údajov aj rôznymi doplnkovými funkciami.

Je dôležité upozorniť, že nie všetky tieto platformy sú vhodné pre európsky trh. Niektoré elektronické podpisy vygenerované v rámci týchto technických riešení nespĺňajú požiadavky kladené na elektronické podpisy nariadením eIDAS.

Jedným z najviac využívaných riešení je v súčasnej dobe služba OKdokumentUmožňuje okamžitý e-podpis PDF dokumentu na mobile či tablete, ako aj vyžiadanie podpisu cez e-mail. Protistrana nemusí mať založený účet. Po kliknutí na odkaz sa jednoducho podpíše priamo v internetovom prehliadači.

Elektronický podpis zo služby OKdokument je v súlade s pravidlami Európskej únie aj s GDPR. Informácie o podpise sú zabezpečené šifrovaním, takže akákoľvek manipulácia s obsahom sa automaticky zaznamená.

Elektronické podpisovanie môžu firmy pohodlne prepojiť s IT riešeniami, ktoré už používajú. Vďaka API integrácii nie je nutné spúšťať niekoľko systémov naraz. Zákazníci alebo zamestnanci sa môžu podpisovať priamo na webovej stránke spoločnosti, v zákazníckom portáli alebo v aplikácii.

Elektronické podpisovanie má svoje uplatnenie pri digitálnom styku fyzických aj právnických osôb v mnohých odvetviach. Viac informácií o elektronickom podpise a výhodách, ktoré podnikateľom prináša, nájdete na stránke okdokument.sk.

Tento článok vznikol v spolupráci s ANASOFT

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/RBE3uin/menej-casu-pri-tlaciarni-aj-na-meetingoch-co-ziska-podnikatel-zavedenim-elektronickych-podpisov/

Related Articles

ČASOPIS TIME VYHLÁSIL OSOBNEOSŤ ROKA 2023: STALA SA ŇOU SPEVÁČKA TAYLOR SWIFT

Jej končiace svetové turné The Eras Tour so 151 zastávkami na piatich svetadieloch je najvýnosnejším ženským turné v histórii a druhým najvýnosnejším...

BOJOVAŤ PROTI HLADU SA DÁ AJ NETRADIČNE: HLADOM

Jedlo, ktoré mení život nie je to, ktoré si dáme, ale to, ktoré darujeme iným. Práve s týmto posolstvom prichádza charitatívna organizácia...

STOP PLESNIAM. AKÚ MAŤ TEPLOTU A VLHKOSŤ V BYTE + ZÁSADY VETRANIA

Kombinácia nízkej izbovej teploty a vyššej vlhkosti vzduchu je veľmi nebezpečná a hrozí vznikom zdraviu škodlivých plesní. Plesne vzniknú...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,400OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

ČASOPIS TIME VYHLÁSIL OSOBNEOSŤ ROKA 2023: STALA SA ŇOU SPEVÁČKA TAYLOR SWIFT

Jej končiace svetové turné The Eras Tour so 151 zastávkami na piatich svetadieloch je najvýnosnejším ženským turné v histórii a druhým najvýnosnejším...

BOJOVAŤ PROTI HLADU SA DÁ AJ NETRADIČNE: HLADOM

Jedlo, ktoré mení život nie je to, ktoré si dáme, ale to, ktoré darujeme iným. Práve s týmto posolstvom prichádza charitatívna organizácia...

STOP PLESNIAM. AKÚ MAŤ TEPLOTU A VLHKOSŤ V BYTE + ZÁSADY VETRANIA

Kombinácia nízkej izbovej teploty a vyššej vlhkosti vzduchu je veľmi nebezpečná a hrozí vznikom zdraviu škodlivých plesní. Plesne vzniknú...

NEDARÍ SA VÁM POSTUPOVAŤ V PRÁCI NAHOR? TU SÚ TIPY, ČO S TÝM SPRAVIŤ

Ak vo vašej súčasnej práci nepostupujete nahor, môže to byť z dvoch príčin: Buď váš individuálny výkon nezaručuje postup, alebo je v procesoch spoločnosti...

NAJŠPINAVŠIE PREDMETY, KTORÝCH SA DENNE DOTÝKATE

Nie je to záchodová doska na verejných wc, ako si možno väčšina z nás pomyslí. Doslova semeniskom choroboplodných zárodkov sú mobilné telefóny,...