24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

MIKROBIOLOGIČKA UPOZORŇUJE NA OVOCIE, KTORÉ PLESNIVIE RÝCHLEJŠIE NEŽ INÉ A VARUJE: NAHNITÉ JABLKO NIKDY NEOKRAJUJTE!

Hoci sú plesne súčasťou nášho životného prostredia, zaplesnivené potraviny predstavujú vážny problém pre zdravie človeka.

O tom, že „nespia“ ani pri nízkych teplotách potvrdila v rozhovore pre online spravodajcu SPU v Nitre mikrobiologička profesorka Dana Tančinová z Ústavu biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva.

Podľa odborníčky je označenie plesne len laickým pomenovaním pre mikroskopické vláknité huby, ktorých spóry voľným okom nevidíme. Keď sa tieto dostanú napríklad na potraviny, pri vhodných podmienkach začnú rásť a vytvárať vlákna – mycélium. Nebezpečné pre nás je, že zrakom dokážeme toto mycéliu vnímať až pri premnožení. To, že pleseň na potravine nevidíte preto nemusí znamenať, že sa na nej nenachádza.

Prečo sú potravinové plesne nebezpečné?

Podľa profesorky Tančinovej môžu spôsobiť mykózy alebo alergické reakcie. Niektoré huby produkujú jedovaté látky – mykotoxíny, ktoré sú voľným okom neviditeľné a dajú sa dokázať len pomocou chemických metód. „Preto už pri manipulácii so zaplesnivenou potravinou treba byť opatrní, aby ste nevdychovali spóry vo veľkom množstve,“ upozorňuje mikrobiologička. Uvádza sa, že keď vdýchnete so spórami mykotoxíny, niekedy majú až 50-krát väčší účinok, než keby ste ich zjedli.

Mikroskopické huby majú radšej teplé prostredie, ale sú druhy a rody, ktoré rastú aj pri nižších teplotách, dokonca aj pri mínusových. Skladovaním potravín v chladničke sa teda predĺži čas, za ktorý dochádza k rastu húb, no nedokážete ich takto úplne eliminovať.

Ktoré potraviny najviac podliehajú plesniam?

Je to bobuľové ovocie, napríklad jahody, čučoriedky, maliny, ako aj cherry paradajky. Rizikové z hľadiska zaplesnivenia sú aj orechy všetkých druhov, no najmä pistácie. „Tiež odporúčam opatrnosť pri konzumácii arašidov, a to v súvislosti s vysokým rizikom prítomnosti najnebezpečnejších mykotoxínov – aflatoxínov,“ doplnila Tančinová.

Nahnité jablko NIKDY neokrajujte!

Hnilobu jabĺk počas skladovania veľmi často spôsobuje významný pozberový patogén Penicilinum expansum, ktorý produkuje legislatívne sledovaný patulín, patriaci do skupiny mykotoxínov. Takže keď zbadáte hnedú hnilobu na jablku, nemali by ste ho okrajovať a konzumovať. Huba, a najmä prítomný mykotoxín, môže zostať aj vo väčšej hĺbke, v bielej časti plodu. Toto sa týka aj ďalšieho ovocia.

Rovnako si treba uvedomiť riziko spojené s konzervovaným ovocím. Nie je vhodné konzumovať zaplesnivené džemy a kompóty. Riziko je už pri otvorení takýchto produktov, keď sa môžete nadýchať určitej dávky spór, v ktorých môžu byť mykotoxíny. „Známy je pokus, keď odborníci naočkovali zaplesnivený kompót termorezistentnými (odolnými proti teplu) hubami a skladovali ho. Potom zaplesnivený obsah kompótu vyliali, sklenenú nádobu a viečko umyli, sterilizovali a nový kompót už nenaočkovali. Napriek tomu kompót v nádobe zaplesnivel. To znamená, že stačí, keď zostane len jedna pohlavná spóra (askospóra) a huby sa rozmnožia. V žiadnom prípade neodporúčam ani odstraňovať huby z povrchu džemu či kompótu a potom takéto produkty konzumovať.“

Zdroj: Mikrobiologička upozorňuje na ovocie, ktoré plesnivie rýchlejšie než iné a varuje: Nahnité jablko nikdy neokrajujte! – Záhrada – Záhrada – Pravda

Related Articles

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články