24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

MÍŇATE VEĽA NA BENZÍN ČI NAFTU? TU SÚ RADY, AKO ŠOFÉROVAŤ ÚSPORNEJŠIE

Jazda autom či iným motorovým dopravným prostriedkom bola donedávna považovaná za synonymum presunu z bodu A do bodu B. Postupne však začína dostávať viac dimenzií. Zohľadňuje sa cena za prepravu aj ekologická stopa.

V tomto kontexte vznikol nový trend – ekošoférovanie. Ak dodržíte určité zásady, môžete výrazne znížiť negatívne vplyvy vašej jazdy na okolie.

Čo je ekošoférovanie?

„Ekošoférovanie je prístup, ktorý znižuje negatívne vplyvy šoférovania či mobility ako takej na životné prostredie,“ uvádza Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA). Začína sa už pri voľbe vhodného dopravného prostriedku, výbere automobilu pri kúpe, pokračuje cez úspornú jazdu, používanie klimatizácie až po ekologické umývanie auta.

Podľa centra znižuje úsporná jazda spotrebu paliva až o 20 percent, čo šetrí financie a životné prostredie.

„Medzi hlavné zásady patria napríklad: predvídavosť, plynulosť, včasné radenie prevodových stupňov, správne použitie brzdenia a využívanie zotrvačnosti vozidla, čo znižuje produkciu skleníkových plynov,“ uvádza Vojtech Jurík podpredseda Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškol (SKVZA).

Vyhláška ministerstva dopravy predpisuje, že jeho zásady majú autoškoly zahrnúť do svojich osnov, aby si absolventi vodičských kurzov osvojili zásady ekologickej jazdy autom.

Sedem zásad ekojazdy:

 1. Správny výber dopravného prostriedku: na krátke vzdialenosti je vhodná chôdza, MHD či jazda na bicykli. Až na dlhšie vzdialenosti by to malo byť auto.
 2. Dobré plánovanie jazdy: vodič by sa mal vyhnúť dopravným zápcham a blúdeniu. Šetrí tým čas aj palivo. Kratšie trasy je dobré spájať do jednej a minimalizovať tak studené štarty motora.
 3. Predvídanie dopravnej situácie: Vodič by mal čítať situáciu čo najďalej pred ním a predvídať, čo sa môže stať. Cieľom je zväčšiť si manévrovací priestor pomocou väčšej vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla.
 4. Udržovanie konštantnej rýchlosti pri nízkych otáčkach motora: ak si osvojíte túto techniku, môžetejazdiť plynule s použitím čo najvyššieho možného rýchlostného stupňa s nízkymi otáčkami motora. Využíva sa pri tom zotrvačnosť vozidla. Jazda vysokou rýchlosťou alebo pri vysokých otáčkach motora výrazne zvyšuje spotrebu paliva.
 5. Včasné preraďovanie na vyšší rýchlostný stupeň: odporúča sa pri hodnote okolo 2000 otáčok/minútu (podľa typu motora, pri jazde po rovine). Treba pritom zohľadniť dopravnú situáciu, bezpečnosť a špecifiká vozidla.
 6. Kontrola tlaku v pneumatikách: minimálne raz za mesiac a vždy pred jazdou vysokou rýchlosťou. Nízky tlak v pneumatikách predstavuje bezpečnostné riziko a spôsobuje plytvanie palivom.
 7. Rozumné využívanie spotrebičov: akákoľvek spotrebovaná energia vedie k zvýšenej spotrebe paliva a k vyšším nákladom na jazdu. Preto zvážte využitie klimatizácie a ďalších elektrických zariadení. Ak ich nepotrebujete, vypnite ich. Neprevážajte zbytočnú záťaž a snažte sa znižovať aerodynamický odpor.

Ako jazdiť rozumne, šetriť peňaženku a životné prostredie

 • Šoférujte ihneď po naštartovaní. Motor sa podstatne lepšie zahreje samotnou jazdou ako chodom naprázdno.
 • Nenechávajte motor bežať naprázdno. Vypínajme motor pri státí dlhšom ako 20 sekúnd. Vypnutie motora pri čakaní a jeho opätovné naštartovanie spotrebuje menej paliva, ako keď motor beží naprázdno a auto stojí.
 • Nejazdite agresívne, minimalizujte brzdenie a rozbiehanie sa, predvídajte. Zásada hovorí: „Jazdite, ako keby ste nemali brzdy“, teda maximálne využívajte zotrvačnosť vozidla. Agresívna jazda typu brzda/plyn zvyšuje spotrebu až o 20 percent.
 • Brzdite motorom. Plynový pedál uvoľnite hneď, keď zbadáte červenú na semafore alebo počas jazdy z kopca. Palivo sa prestane dávkovať do motora a brzdiaca sila motora spomaľuje auto. Spotreba je teda nulová a šetria sa brzdové obloženia.
 • Jazdite optimálnou rýchlosťou. Príliš vysoká ale aj príliš nízka rýchlosť zvyšujú spotrebu. Najnižšia spotreba sa dosahuje pri rýchlosti 50 – 70 km/h (podľa typu vozidla), pri zaradenom rýchlostnom stupni a nízkych otáčkach. Pri jazde rýchlosťou 80 km/h môžeme ušetriť desať až 30 percent paliva v porovnaní s jazdou pri vyšších rýchlostiach. Pri rýchlosti 130 km/h spotrebujeme až o 25 percent paliva viac ako pri 115 km/h. Použitie tempomatu pomáha udržovať stálu rýchlosť, čo znižuje spotrebu najmä na rovine.
 • Zavrite okná, znížite tým odpor vzduchu vozidla. Prejaví sa to na spotrebe. Do 65 km/h stačí otvoriť okno, nad 65 km/h treba uprednostniť klimatizáciu. Okno neotvárať viac ako na dva centimetre.
 • Využívajte „koridorový“ efekt. Jazda konštantnou rýchlosťou v prúde dopravy alebo za autom pred nami je úspornejšia ako jazda samostatne.
 • Pri vyšších rýchlostiach zatvárajte strešné okno, znižuje sa odpor vzduchu a aj spotreba.
 • Vyhnite sa nadmernému manévrovaniu pri parkovaní. Najekonomickejšie je zaparkovať tak, že len vojdeme na parkovacie miesto a potom môžeme priamo vyjsť a pokračovať v jazde.
 • Pri odchode štartujte nakoniec, až keď máte zapnutý pás, pasažieri sú usadení, veci sú v kufri a pod. Vyvarujte sa chodu motora naprázdno.

Zdroj: https://cepta.sk/ekosoferovanie/, https://www.forbes.sk/minate-vela-na-benzin-ci-naftu-tu-su-rady-ako-soferovat-uspornejsie/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články