24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

MLADÍ MAJÚ V PRÁCI INÉ POŽIADAVKY A NEMAJÚ PROBLÉM ODÍSŤ. AKO SI ICH ZÍSKAŤ A UDRŽAŤ?

Generácia Z prináša na pracovný trh zvýšené požiadavky a očakávania. Väčšina z nich tiež priznáva, že pravdepodobne z rôznych dôvodov z práce odídu alebo ju zmenia. Ako si teda mladú generáciu získať a udržať?

Mladá generácia Z (teda ľudia narodení približne medzi rokmi 1996 až 2012) je dôležitou pracovnou silou najmä pre nové, svieže názory a energiu. Sú otvorení a môžete ich trénovať, rozvíjať, koučovať, aby získali oddanosť voči vašej spoločnosti a kultúre. Vzhľadom na ich vzorce práce a hodnoty však budete musieť tvrdo pracovať na tom, aby ste si ich udržali.

Nezažili „normálny“ svet práce

Mladí čelia výzvam pri hľadaní kariéry, ktorá ich najviac napĺňa. Vstupujú však na trh práce v období reinvencie a prehodnocovania aj tých najzákladnejších faktorov toho kedy, kde, ako a prečo ľudia pracujú.

Ľudia narodení v roku 1997 podľa Pew Research Center nepoznajú „normálny“ svet práce. Niektorí absolvovali vysokú školu v roku 2019 tesne pred pandémiou a tí, ktorí promovali v roku 2020, boli pripravení aj o typické slávnosti spojené s promóciami.

Keď začali po škole pracovať, mnohé pozície boli z dôvodu pandémie zrušené. Situácia generácie Z sa nedá porovnávať s tým, aká bola práca predtým a oni sa musia zorientovať v nejednoznačnom prostredí.AKO FUNGUJE GENERÁCIA Z

 • Hoci je generácia Z vnímaná ako generácia, ktorá chce pracovať čo najmenej alebo sa vyhýba zodpovednosti, 97 percent z nich tvrdí, že práca je dôležitou súčasťou ich identity.
 • Okrem toho hovoria, že chcú inovovať, mať vplyv na spoločnosť a neustále sa vzdelávať.
 • Podľa prieskumu spoločnosti ResumeLab sa chcú cítiť naplnení v práci aj v súkromnom živote a dosiahnuť úspech a uznanie. Väčšina tiež uprednostňuje finančnú stabilitu a ašpiruje na spustenie vlastného biznisu.
 • Zároveň si vážia prácu a majú zmysluplné kariérne ašpirácie, neuspokojujú sa v akýchkoľvek spoločnostiach.
 • Podľa ResumeLab sa 83 percent zamestnancov z tejto generácie považuje za ľudí, ktorí často striedajú prácu, a 75 percent by odišlo z práce, aj ak by nemali nájdenú inú.
 • Majú vysokú úroveň pracovnej mobility bez ohľadu na vzdelanie – 77 percent ľudí bez diplomu a 92 percent tých, ktorí majú magisterský titul, sa považovalo za ľudí, ktorí často menia zamestnanie.
 • Najväčší podiel opýtaných (43 percent) uvádza, že u svojho zamestnávateľa plánujú zostať len dva roky.

Ako teda môžete motivovať mladú generáciu, aby sa k vám pridala, bola lojálna a vyvinula čo najlepšie úsilie? Existuje niekoľko kľúčových vecí, na ktorých podľa výskumov záleží najviac.

1. Dajte im zmysluplnú prácu.

Na vrchole zoznamu kariérnych hodnôt je práca, ktorú považujú za zmysluplnú, uspokojujúcu a napĺňajúcu:

 • 72 percent tvrdí, že mať uspokojivú prácu je dôležitejšie ako plat, a 70 percent považuje plat za menej dôležitý než zmysluplnosť práce,
 • 70 percent tvrdí, že by dali výpoveď, ak by ich práca nerobila šťastnými,
 • 28 percent je najviac motivovaných ambíciami a presadením sa,
 • 25 percent ľudí najviac motivuje túžba niečo zmeniť a mať cieľ,
 • pre 24 percent je najmotivujúcejším faktorom ich vášeň.

Opýtajte sa ich, čo chcú, a navrhnite pracovné miesta, na ktorých môžu prispieť k projektom, ktoré pre nich najviac znamenajú. Pravidelne sa s nimi stretávajte a uistite sa, že sa cítia naplnení.

2. Umožnite im rásť.

Ľudia získavajú motiváciu aj z budúcich ašpirácií a príležitostí na rast a rozvoj. Týka sa to najmä najmladších pracovníkov:

 • 70 percent tvrdí, že kariérny rozvoj je dôležitejší ako plat,
 • 72 percent by opustilo prácu, v ktorej by chýbali možnosti rozvoja,
 • 35 percent ľudí najviac motivuje osobný rozvoj,
 • 29 percent tvrdí, že možnosti pravidelného rozvoja v práci sú pre nich nevyhnutné.

Takže zosúlaďujte prácu generácie Z s ich záujmami a tiež ich koučujte, umožnite im postup v práci a pomáhajte im rozvíjať sa.

3. Doprajte im naplnenie v pracovnom živote.

Pre generáciu Z je tiež dôležitý pocit naplnenia v práci aj živote. Vážia si prácu, no nevylučujú ostatné prvky života:

 • 73 percent tvrdí, že zdravá rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je dôležitejšia ako plat,
 • 70 percent tvrdí, že by odišli zo zamestnania, ak by narúšalo ich rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom,
 • 28 percent pokladá za najväčšiu motiváciu rodinné povinnosti.

Je zaujímavé, že 35 percent ľudí uviedlo flexibilitu v práci ako jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý ich práca musí spĺňať. Ďalšími dôležitými faktormi sú pre mladých balíčky zdravotnej starostlivosti (31 percent), aby ich zamestnávateľ rozumel ich osobným potrebám mimo práce (28 percent), možnosti práce na diaľku (27 percent) a dni voľna pre duševné zdravie (25 percent).

Ideálne je teda poskytnúť mladej generácii čo najväčšiu flexibilitu a autonómiu v tom, kde, kedy a ako pracujú – samozrejme, v rámci možností danej práce. Poskytujte im výhody a podporu v pracovnom živote (napríklad poistenie, starostlivosť o domáce zvieratá či o deti, voľno, podporné skupiny pre mladých rodičov).

4. Podporujte skvelé vzťahy.

Generácia Z zaraďuje dobré vzťahy v práci medzi to najdôležitejšie. Jedným z najvýznamnejších dôvodov, prečo ľudia ostávajú u zamestnávateľa, je napríklad ten, že majú v práci najlepšieho priateľa.

 • 72 percent tvrdí, že dobré vzťahy so spolupracovníkmi sú dôležitejšie ako plat.
 • 65 percent by odišlo, ak by nevychádzali so svojimi kolegami.
 • 26 percent z nich by opustilo prácu, ak by malo zlého šéfa.

Generácia Z má vysoké očakávania od lídrov. Ideálny šéf podľa nich nielenže robí dobré rozhodnutia, ale zameriava sa aj na rozvoj zamestnancov a dokáže inšpirovať a motivovať ostatných.

Poskytnite aktivity, pri ktorých sa ľudia môžu navzájom spoznať a dostatok priestoru na osobné rozhovory, aby si mohli vytvoriť silné putá. Keď ľudia vychádzajú lepšie, majú tendenciu plniť úlohy efektívnejšie. Vyberajte a rozvíjajte aj lídrov, ktorí sa zameriavajú na ľudí a dokážu dosiahnuť výsledky, pri ktorých sa celý tím bude cítiť dobre.

5. Dajte im spravodlivé mzdy.

Aj keď existujú faktory, ktoré sú dôležitejšie ako peniaze, plat je pri výbere práce tiež rozhodujúci:

 • 70 percent tvrdí, že konkurencieschopný plat je dôležitý alebo veľmi dôležitý pri ich rozhodnutí zostať u zamestnávateľa,
 • 32 percent by odišlo, ak by mali nízky plat,
 • 29 percent tvrdí, že pravidelné zvyšovanie platov je na ich zozname kritérií nevyhnutnosťou,
 • 25 percent tvrdí, že peniaze sú primárnou motiváciou.

Uistite sa, že úlohy sú spravodlivo odmeňované a primerané trhu – najmä ak súťažíte o talenty mimo vášho regiónu. Zabezpečte transparentnosť odmeňovania a dajte im jasne vedieť podmienky ohľadom toho, kedy a ako môžu postúpiť v kariére a posunúť sa na vyššiu mzdovú úroveň.

6. Poskytnite im skvelú kultúru.

Spôsob, akým sa veci robia, a normy správania sú základom toho, ako ľudia vnímajú spoločnosť.

 • 72 percent by odišlo zo zamestnania, ak by pracovné prostredie bolo toxické.
 • 35 percent by odišlo, ak by sa ich hodnoty nezhodovali s hodnotami spoločnosti.

Vyberte si ľudí, ktorí sú v súlade s vašou kultúrou a hodnotami – a ktorí pomôžu rozvíjať vašu organizáciu. Nebojte sa rozmanitosti a vytvárajte podmienky, v ktorých môžu byť ľudia plne sami sebou a tiež dostávať spätnú väzbu o tom, ako sa neustále zlepšovať.

Všetky spomínané faktory sú však dôležité aj pre ostatné generácie. V závislosti od veku alebo životnej fázy sa môže poradie týchto priorít meniť, no pre väčšinu ľudí je dôležitá zmysluplnosť, príležitosti na rast, naplnenie pracovného života, skvelé vzťahy s kolegami a lídrami, spravodlivé odmeňovanie a zdravá kultúra.

Zdroj: https://www.forbes.sk/mladi-maju-v-praci-ine-poziadavky-a-nemaju-problem-odist-ako-si-ich-ziskat-a-udrzat/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články