9.7 C
Bratislava
piatok, 23 februára, 2024

MÔŽE TAURÍN V ENERGETICKÝCH NÁPOJOCH SPOMALIŤ STARNUTIE? VÝSKUM HOVORÍ ŽE ÁNO

Taurín patrí medzi aminokyseliny prirodzene sa vyskytujúce v organizme, pričom pozitívne vplýva na viaceré orgány a ich výkon.

Vedci z newyorskej Kolumbijskej univerzity zistili, že chemická látka taurín, ktorá je bežnou prísadou energetických nápojov, dokáže predĺžiť dĺžku života myší. Na základe výsledkov svojho výskumu vyzvali na realizáciu rozsiahlej klinickej štúdie, ktorá by preverila, či by taurín rovnako fungoval aj u ľudí. Uviedol to denník The Guardian.

Taurín patrí medzi aminokyseliny prirodzene sa vyskytujúce v organizme, pričom pozitívne vplýva na viaceré orgány a ich výkon. Bádatelia však zistili, že úroveň taurínu v ľudskom tele s pribúdajúcim vekom klesá. Vo veku 60 rokov sa v organizme nachádza len približne tretina z množstva taurínu, ktoré majú deti vo veku päť rokov.

Keď vedci v rámci štúdie navýšili myšiam dávky taurínu, zistili, že hlodavce žili dlhšie – približne o tri až štyri mesiace, čo pri ľuďoch zodpovedá siedmim až ôsmim rokom – a zlepšil sa aj ich zdravotný stav. Pokusné myši mali silnejšie kosti a svaly, lepšie im fungoval mozog a „omladil“ sa ich imunitný systém.

Zatiaľ nie je jasné, ako by na takéto zvýšenie dávky taurínu reagovali ľudia a či by bolo niečo také vôbec bezpečné. Vedci však na základe získaných dôkazov apelujú na vytvorenie rozsiahlej klinickej štúdie, keďže taurín sa nachádza v organizme prirodzene a v nízkych dávkach slúži aj ako doplnok výživy.

„Množstvo taurínu v tele klesá s pribúdajúcim vekom a zvrátenie tohto poklesu prispelo k dlhšiemu a zdravšiemu životu zvierat. Tieto zistenia by mohli byť relevantné aj pre ľudí,“ povedal vedúci výskumu Vijay Yadav z Kolumbijskej univerzity.

Profesor molekulárnej fyziológie Henning Wackerhage z Mníchovskej univerzity však dodáva, že zmonitorovať vplyv taurínu na dĺžku života ľudí by bolo pomerne náročné; dalo sa však preskúmať, či táto chemická látka prispieva k zdraviu ľudského organizmu, čo je podľa neho „cieľom medicíny ako takej“.

Bádatelia však ľuďom neodporúčajú svojvoľne si navyšovať dávky taurínu prostredníctvom tabletiek, energetických nápojov či zmenami stravovacích návykov. Najmä energetické nápoje obsahujú okrem taurínu i ďalšie látky, ktoré majú na organizmus škodlivé účinky. Hladinu taurínu v tele je však možné zvyšovať napríklad cvičením alebo bicyklovaním, dodáva The Guardian.

Zdroj: https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/671098-moze-taurin-v-energetickych-napojoch-spomalit-starnutie-vyskum-hovori-ze-ano/

Taurín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny a jeho názov je odvodený od latinského slova Taurus, čo v preklade znamená býk (bol objavený v žlči býkov).

Prinášame vám 5 dôvodov, pri ktorých môže byť používanie taurínu užitočné.

1. Taurín pomáha eliminovať stres

Každodenný stres patrí medzi najväčších nepriateľov zdravia. Oslabuje imunitný systém, podporuje priberanie na váhe a taktiež zhoršuje kvalitu spánku.

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že taurín pomáha eliminovať stres a navodzovať pocit duševnej pohody. Je to spôsobené tým, že taurín sa priamo podieľa na tvorbe (vylučovaní) kyseliny γ-aminomaslovej v mozgu, ktorá je zodpovedná za potláčanie stavov úzkosti a depresie. Kyselina γ-aminomaslová je tiež zodpovedná za kvalitu spánku. Podporuje zaspávanie a regeneráciu organizmu. 

2. Taurín zlepšuje mozgové funkcie

Je známe, že so zvyšujúcim sa vekom postupne klesá činnosť mozgu. Práve vyššie spomínaná kyselina γ-aminomaslová účinne chráni mozog pred starnutím. Kyselina γ-aminomaslová totiž rozhoduje o tom, ktorý impulz (nervový vzruch) z obrovského množstva impulzov sa dostane do neurónu. Pomáha neurónom odpovedať (reagovať) iba na tie impulzy, ktoré majú v danom momente zmysel a sú potrebné. Práve s pribúdajúcim vekom sa táto výberová schopnosť neurónov znižuje. Užívanie taurínu môže teda aj vo vyššom veku efektívne zlepšovať činnosť (funkcie) mozgu. 

Experimentálne výsledky amerických vedcov publikované v magazíne New Scientist ukázali, že makaky (druh opíc), ktoré sú veľmi podobné človeku, vo vyššom veku, ktorý je porovnateľný s vekom 90 ročného človeka, po zvýšení hladiny kyseliny γaminomaslovej v mozgu vykazovali výrazne lepšie mozgové funkcie. Zlepšila sa celková odpoveď neurónov na prichádzajúce impulzy (nervové vzruchy). Makaky sa doslova stali mladšie o 20 rokov.

3. Taurín zlepšuje citlivosť buniek na inzulín a pomáha presúvať glukózu z krvi do buniek

Taurín pomáha účinne presúvať glukózu z krvi do buniek (podobne ako hormón inzulín). Tým, že taurín má antioxidačné účinky, chráni podžalúdkovú žľazu (pankreas) pred zápalmi, čím zabraňuje nekontrolovateľnému vyplavovaniu inzulínu. Má špecifickú vlastnosť, tzv. anorexigénny vplyv, čo znamená, že reguluje pocit hladu tým, že pôsobí na oblasť mozgu (hypotalamus), ktorá obsahuje skupiny neurónov usporiadaných do centra hladu a centra sýtosti. 

4. Taurín podporuje produkciu testosterónu a zlepšuje pohyblivosť a funkčnosť spermií

Bolo preukázané, že taurín podporuje produkciu testosterónu a rastového hormónu. Nízka hladina testosterónu u mužov môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Práve taurín môže byť pre mnohých mužov nápomocný pri zvyšovaní hladiny testosterónu a ako účinný prostriedok pri podpore liečby neplodnosti. Taurín totiž tiež podporuje reprodukčné zdravie mužov, pretože chráni spermie (silný antioxidant) a zvyšuje ich pohyblivosť. Najlepšia účinnosť bola preukázaná pri kombinácii taurínu so zinkom a L-karnitínom.

5. Taurín podporuje srdcovú činnosť

Taurín je pozitívne inotropný, čo znamená, že podporuje (zväčšuje) silu sťahu (kontrakcie) srdcového svalu, čím dochádza k optimálnemu zásobovaniu organizmu krvou. Chráni srdce pred nepravidelnou frekvenciu a účinne podporuje znižovanie krvného tlaku.

Zdroj: https://www.kompava.sk/pozitivne-ucinky-taurinu

Related Articles

BATÉRIE ELEKTROMOBILOV MOŽNO ZRECYKLOVAŤ, POTREBNÝ JE MOČ A OCOT

Nová metóda recyklácie využíva rozpúšťadlo z ľahko dostupných zdrojov a výrazne nižšie množstvo energie než doteraz používané postupy. Autor TASR

OVLÁDATE SLOVENČINU? PLATÍME PÄŤ EUR, NIE PÄŤ EURO

Podstatné meno euro píšeme vždy s malým písmenom. Môžeme použiť aj značku € alebo kód EUR. Autor TASR

POMOCOU MYSLE DOKÁŽE OVLÁDAŤ POČÍTAČOVÚ MYŠ: MUSK SA POCHVÁLIL ÚSPECHMI MUŽA S IMPLANTOVANÝM ČIPOM DO MOZGU

Spoločnosť Neuralink implantovala prvýkrát čip do ľudského mozgu koncom januára a Musk teraz oznámil, že experiment je úspešný. Prvý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

BATÉRIE ELEKTROMOBILOV MOŽNO ZRECYKLOVAŤ, POTREBNÝ JE MOČ A OCOT

Nová metóda recyklácie využíva rozpúšťadlo z ľahko dostupných zdrojov a výrazne nižšie množstvo energie než doteraz používané postupy. Autor TASR

OVLÁDATE SLOVENČINU? PLATÍME PÄŤ EUR, NIE PÄŤ EURO

Podstatné meno euro píšeme vždy s malým písmenom. Môžeme použiť aj značku € alebo kód EUR. Autor TASR

POMOCOU MYSLE DOKÁŽE OVLÁDAŤ POČÍTAČOVÚ MYŠ: MUSK SA POCHVÁLIL ÚSPECHMI MUŽA S IMPLANTOVANÝM ČIPOM DO MOZGU

Spoločnosť Neuralink implantovala prvýkrát čip do ľudského mozgu koncom januára a Musk teraz oznámil, že experiment je úspešný. Prvý...

DO POSTELE O DEVIATEJ VEČER? NOVÝ TREND MEDZI MLADÝMI ŠETRÍ PENIAZE AJ ENERGIU. O NIČ NEPRICHÁDZAME, TVRDIA

Dosť bolo večierkov, klubov a barov. Ako ideálny program na sobotňajší večer si mnohí mladí predstavia spánok a nájdu sa takí, ktorí...

PEĽOVÁ SEZÓNA JELŠE A LIESKY VYVRCHOLIA, PRIBUDOL PEĽ BRESTU I TOPOĽA

Najvyššiu dennú hladinu peľu liesky zachytili v Banskej Bystrici a Košiciach, jelše takisto v Banskej Bystrici, Nitre a Bratislave.