13 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023

MÝTUS ALEBO PRAVDA?

Patríš k tým, ktorí obľubujú hádanky, kvízy, súťažné otázky či testy? Ak áno, tak si tu správne. Dnes prinášam tému, ktorá sa týka každého jedinca, t.z. aj teba. Prijmi moje pozvanie a nauč sa niečo nové.

Životný štýl

Nie každý dokáže zadefinovať, čo konkrétne obnáša toto slovné spojenie. Ty by si to zvládol? A vieš, že existuje rozdiel v definovaní pojmu “životný štýl” a pojmu “zdravý životný štýl”? Ten prvý kombinuje funkčnú a estetickú integráciu spoločenského života prejavujúcu sa v jednotnom výraze foriem výrobných a ľudských vzťahov, správania, vedomia a vecného prostredia. Ja sa venujem tomu druhému, ktorý spadá do môjho profesného zamerania. Takže pre úplnosť zdravý životný štýl je spôsob života, ktorý odráža postoje a hodnoty človeka vedúce k zdravému fyzickému a psychickému telu. Existuje súbor činností, ktoré sú jeho neodmysliteľnou a nevyvrátiteľnou súčasťou. Nech sa páči, zhrniem ich teraz pre teba:

  • zdravé jedlo a dostatočný pitný režim,
  • eliminácia návykových látok,
  • každodenná pohybová aktivita,
  • efektívne zvládanie stresu,
  • pozitívne myslenie,
  • kvalitný spánok.

Zopár čísel nikdy neuškodí

Priemerná dĺžka života u nás je kratšia než vo všetkých krajinách Európskej únie. V indikátore zvanom „zdravá dĺžka života“ sa slovenská populácia radí na chvost Európy. Niet sa čomu čudovať, keď:

  • iba necelých 8 % Slovákov sa stravuje vždy zdravo,
  • 42 % sa domnieva, že sa stravuje väčšinou zdravo,
  • ryby jedáva Slovák v priemere počas týždňa max. 1x,  
  • ovocie preferuje len 38 % a zeleninu iba 17 %,
  • avšak na údeninách fičí až 20 % nášho obyvateľstva.

Kedy sa preklopiť

Je oficiálne potvrdené, že stravovacie doporučenia lekárov a výživových poradcov dokážu aktuálnu situáciu jedinca vylepšiť. Preto je múdre dodržiavať pokyny v trende: “nikdy nie je neskoro a začať je žiadúce hneď”. Ako? Napríklad tým, že sa zbavíš svojich zakorenených návykov.

“VŽDY JE SPRÁVNY ČAS ZMENIŤ SVOJE ZLOZVYKY NA DOBROZVYKY”

Mýtus alebo pravda?

Prinášam ti 9 kvízových otázok na tému zdravý životný štýl, ktoré ti poskytnú jednoznačnú odpoveď ako aj jej zdôvodnenie, pretože nestačí len ovládať správnu odpoveď, dôležité je poznať aj cestu vydláždenú k nej. Začíname:

Zdroj: Pixabay

1. VŠETKO, ČO MÁŠ NALOŽENÉ NA TANIERI, PATRÍ DO TVOJHO ŽALÚDKA; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Hlad robí svoje a v dnešnej dobe širokospektrálna ponuka potravín v obchodných reťazcoch tak v lete, ako aj v zime pravidelne provokuje. Nie je žiadnou novinkou, že tvoje oči by zjedli častokrát viac, než dokáže prijať samotný žalúdok. Je správne a zdravé “vopred sa nastaviť v hlave” na konzumáciu takého množstva jedla z taniera, ktoré naplní tvoj žalúdok len na 80% jeho objemu. Preto má kvalita jedla vždy víťaziť nad kvantitou. Zvyšných 20% objemu žalúdka je potrebných na miesenie prijatej potravy za pomoci vyprodukovaných žalúdočných a tráviacich štiav.

2. OBED SA PATRÍ ZAKLINCOVAŤ SLADKOSŤOU; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Ak opakovane vnímaš túto túžbu/potrebu alebo praktizuješ toto svoje pravidlo, musím skonštatovať, že sa u teba vyskytla “chyba v programe”. Existujú na to dva dôvody:

  • fičíš na zlozvyku vlastnom, resp. zakorenenom zlozvyku rodiny,
  • nemáš zloženie jedla vyvážené nutrične, takže hladina inzulínu ti prudko kolíše z dôvodu nedostatočného množstva zložených cukrov v tvojej porcii jedla (jedávaš rýchle sacharidy, ktoré ti okamžite zvyšujú hladinu cukru v krvi extrémne rýchlo a zároveň extrémne vysoko, v dôsledku čoho prichádza prudký pokles cukru a ty sa ocitáš v začarovanom kruhu kombinácie “jedlo a v zápätí hlad”).

3. POPOLUDŇAJŠÍ ŠLOFÍK AKO ŠTANDARDNÁ SÚČASŤ DŇA; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Ak ti konzumácia obeda spôsobuje tzv. odpadnutie od stola, potrebu uvoľnenia opasku, odfukovanie, ťažkosť v pohybe či malátnosť, je isté, že jedla si mal oveľa viac, než je kapacita tvojho žalúdka. Netvrdím, že máš hneď po obede začať pracovať alebo športovať. Organizmu je vhodné dopriať čas na zladenie sa s meniacou sa hladinou krvného cukru, s naštartovanou aktivitou enzýmov a tráviacich štiav. Takže krátkodobý posed po každom jedle je prospešný, ale v žiadnom prípade nezahŕňa preklopenie tvojej fyzickej schránky do vodorovnej polohy. Dôležité je nielen množstvo obeda, ale aj jeho nutričná skladba (makro a mikronutrienty).  Ak je všetko v poriadku, tak obed nevyžaduje popoludňajšie polihovanie ani spánok.

4. PITNÝ REŽIM SI MÔŽEŠ DOPRIAŤ KEDYKOĽVEK POČAS DŇA; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Po správnosti pitný režim zahŕňa len neutrálnu vodu, ktorá ako jediná neštartuje metabolické trávenie a jej pozitívny účinok si máš dopriať len v pauzách medzi hlavnými jedlami. Nie je vhodné piť vodu počas samotnej konzumácie jedla, nakoľko jej prítomnosť narúša intenzitu trávenia, ako aj intenzitu vstrebávania živín. Príjmom vody riediš podstatnú a prirodzenú koncentráciu žalúdočnej kyseliny a tráviacich štiav.

Čaj, káva a polievka (ako aj alko a nealko nápoje) napriek tomu, že sú tekutou formou, sú jedlom. Práve ich tekutá forma riedi vyprodukované žalúdočne kyseliny a tráviace enzýmy. Preto je mimoriadne žiadúce, aby si ich neprijímal v nekontrolovateľnom množstve a nevyrábal si počas konzumácie tuhého jedla zo žalúdka “bazén”. Pokiaľ je intenzita tráviacich zložiek znížená rozriedením, nemôžu dobre tráviť skonzumované jedlo, čím následne neprebieha ani kvalitné vstrebanie živín z prijatej potravy. Takže k porcii jedla je prípustná “malá miska polievky, “malá šálka kávy” alebo “šálka čaju”. Žiadne pollitráky. Denne si pripomínaj, že káva a čaj sú močopudné, zrýchľujú trávenie a prinášajú so sebou hlad.

Zdroj: Pixabay

5. DLHŠIA PAUZA MEDZI JEDLAMI JE PROSPEŠNÁ; Mýtus alebo pravda?

PRAVDA ako hrom! Minimálne 5 hodín bez jedla je tá ideálna časová odmlka. Táto pauza je totiž potrebná na strávenie bielkovín a tukov, ktoré obsahuje tvoja porcia jedla na tanieri. Pokiaľ ju skrátiš, strava sa úplne nedotrávi a nestrávené zvyšky zaťažia tvoj tráviaci systém, čím telo môžu intoxikovať. Ak telo všetku potravu nestihne spotrebovať, stane sa z nej odpad, ktorý v tvojom vnútri zahníva. Črevo nedotrávené zvyšky potravy nevylúči automaticky nasledujúci deň, takže mnohé ostávajú vo vnútri a upchávajú orgány. Zaťažuje ťa to, unavuje. Jedávaj striedmo a hlavne ponechaj organizmu “čas na strávenie a vstrebanie živín” zo skonzumovanej stravy. Pre organizmus je štandardne vyhovujúca 5-7 hodinová pauza medzi hlavnými jedlami (napr. raňajky o 6,30 hod., obed o 13,00 hod., večera o 19,00 hod.). Slabé hladové kŕče neprekážajú, keďže sú signálom, že predchádzajúca porcia jedla bola plnohodnotne strávená.

6. KVALITA A KVANTITA ŽUTIA POTRAVY JE NEPODSTATNÁ; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Úvodný rozhryz a následné rozomletie potravy už v ústnej dutine sú pre gastrointestinálny systém mimoriadne podstatná záležitosť! Možno doteraz bolo tvoje jedenie len o vychutnávaní cukru a soli v potrave, o vnímaní štruktúry pokrmu, ale nestaral si sa o vlastné trávenie, takže si jedlo pohrýzol len napoly a prehltol. Celé zle! Všetko, čo do úst vložíš, musí byť ešte v ústach rozomleté na krémovitú hmotu, čiže žiadne kúsky! Žalúdok totiž “nemá zuby” a väčšie sústa potravy tebou prejdú napoly natrávené a budú ti spôsobovať všemožné problémy. Tým, že jedlo dobre rozhryzieš na malé kúsky a tie následne rozomelieš na tekutú hmotu, zvýšiš prospešnosť jedla až päťkrát! Opakujem, päťkrát. Toto samo o sebe zvýši celkovú prijatú energiu, zamedzí nadúvaniu, plynatosti, nevoľnosti, brušným kŕčom, hnačke, zápche. Vždy jedávaj tak, ako by si jedlo mal vypiť! Stravu máš ešte v ústach premeniť na tekutú a až potom poslať ďalej.

7. ROZDIELNE STRAVOVANIE  POČAS PRACOVNÉHO TÝŽDŇA A CEZ VÍKEND NEVADÍ; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Je naozaj nesprávne myslieť si, že uvoľnené opraty stravovania počas víkendu nezanechajú stopy na tvojom organizme. Zamysli sa: tankuješ do svojho dieslového tátoša počas týždňa naftu, ale cez víkend mu dopraješ benzín? Čo hovoríš? Už je ti to jasné? Tvoj metabolizmus má rovnaké požiadavky a nároky na stravovanie počas všetkých dní v týždni, čo znamená, že aj počas celého kalendárneho roka. Neinklinuj k myšlienke, že čo si si nevhodné/nezdravé zatrhol od pondelka do piatka, to si dopraješ cez víkend a tvoj metabolizmus to v pohode zvládne. Tak ako víkend, tak aj veľkonočné i vianočné sviatky, ale aj dovolenka sa nemajú niesť v zmysle prejedania sa, resp. všetko a veľa. A ak sa ti to predsa len vymkne z oprát a ty si dopraješ stravu vlastnému organizmu neprospešnú alebo v množstve viac než je vhodné, aplikuj ako kompenzáciu zvýšenú pohybovú aktivituzaraď spiatočku od ubližovania sebe samému.

8. JEDENIE PRED SPÁNKOM UPOKOJUJE; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Vybalansovať denný stres je vhodné večer prechádzkou, fyzickou aktivitou, posedením s rodinou a priateľmi, čítaním, hudbou, ručnými prácami, maľovaním, ale určite nie jedlom. Práve neskoré predspánkové jedenie je príčinou nepokojných snov a neoddýchnutia si v noci. Dôkazom nevhodnosti je aj postupné priberanie. Zvykne sa k nemu pridružiť aj pálenie záhy (pyróza), keď natrávená potrava zo žalúdka sa spätne ocitá v spodnej časti pažeráka. Po uľahnutí do vodorovnej polohy je príčinou pocitu kyslosti alebo horkosti v ústach, tlaku a pálenia za hrudnou kosťou, ktorá niekedy môže pripomínať až infarkt myokardu. Ako máš riešiť neustály “chtíč” večernej/nočnej konzumácie jedla? Jednoducho: 3x denne konzumuj plnohodnotnú porciu jedla, ktorá poskytne tvojmu organizmu počas dňa nutrične vyváženú stravu a konečne sa vymaníš z osídiel časovo a zdravotne nevhodných konzumných náletov.

9. ZA OPAKOVANÉ ZLYHANIA SÚ VINNÉ NEZDRAVÉ POTRAVINY; Mýtus alebo pravda?

MÝTUS! Nikdy nie sú na vine potraviny, ktoré máš na dosah svojej ruky. V starej múdrosti “pevná vôľa všetko zdolá” je viac pravdy, než sa na prvý pohľad zdá. Uvedom si konečne, že práve sebadisciplína robí život zdravším, krajším a zároveň aj jednoduchším a to napriek obľúbenej výhovorke slabších pováh skrývajúcich sa za textáciou , že “telo má ísť do hrobu zhumpľované”. Ak bez akéhokoľvek nátlaku a s vervou zješ celé balenie keksov, čipsov, čokolády či iných kalorických bômb (fľaša vína, piva, džúsu) uvedom si, že nepomôže žiaden následný vnútorný pocit previnenia. Musíš sa zdravým rozumom dopracovať k pevnej vôli. Podstatné je začať. Ako máš nalomiť túto opakovanú neresť? Vhodná je prevencia, čiže nemaj doma zásobu obľúbených pochúťok a ich konzumáciu uprednostni len mimo domu (kaviareň, reštaurácia, na návšteve). Realizuj to minimálne 6 mesiacov. Následne vyhodnoť situáciu (zdravotný stav, hmotnosť, objemy tela) a pozitívny výsledok odmeň napr. najnovším typom mobilu alebo luxusnou kabelkou. V tomto prípade je odmena zaslúžená.

Život je o pravidlách, či sa to niekomu páči alebo nie

Každý z nás zažíva dennodenne prelínanie pokoja so stresom, pričom oba ovplyvňujú rovnováhu na poli fyzickom, psychickom i zdravotnom. Stabilite vieš napomôcť, stačí ak nastolíš dlhodobý a vhodný životný štýl. Ten zahŕňa aj stravovací režim, ktorý je samozrejme účinný, ak ho dodržiavaš správne. Zafixuj si jeho tri  najpodstatnejšie pravidlá:

  1. nakupovanie vhodných potravín a to v čase, keď nie si práve hladný a náchylný prepadnúť chuti nevhodných resp. akýchkoľvek potravín,
  2. naplánovanie nákupu v časovom predstihu, čiže nikdy nie na poslednú chvíľu, lebo ak máš doma vždy zásobu tých vhodných potravín, dokážeš minimalizovať či eliminovať konzum tých neprospešných nielen u seba, ale aj u členov tvojej rodiny (a tak je to správne, lebo tvoja rodina má mať v hierarchii hodnôt jednu z popredných priečok),
  3. vstup do predajne len s nákupným zoznamom, nikdy nepodľahni blúdeniu predajňou, vždy si to namier ku konkrétnym regálom, v ktorých sa nachádza “tvoj tovar”, nenechaj sa nachytať na lep  “akciovými položkami”, ktorých sa predajca potrebuje aktuálne rýchlo zbaviť.
Zdroj: Pixabay

Prajem ti zdravý úsudok a prospešný nutričný náboj v každom tvojom jedle.

Ena Spišáková, výživový poradca konceptu Strava liekom

www.enaspisakova.sk

Related Articles

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...