Kombinácia Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) a komerčného poistenia zabezpečí najlepšie krytie na cestách v zahraničí.
Keďže zdravotné problémy sa poistencom nevyhýbajú ani na dovolenke, za hranicami je potrebné mať pri sebe Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Jeho elektronická verzia je najlepším a najbezpečnejším riešením aj pre deti, ktoré budú prázdninovať napríklad v táboroch bez dozoru a dosahu rodičov.
Poistenci by si ale mali pred každou cestou do zahraničia, bez ohľadu na cieľovú destináciu, uzatvoriť aj komerčné poistenie liečebných nákladov.
V sledovaných letných mesiacoch minulého roka bolo napríklad v Českej republike lekárom ošetrených 1 231 poistencov VšZP. „V Nemecku to bolo 604 našich klientov, v Taliansku takmer štyri desiatky,“ spresňuje manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová. Takmer dve desiatky poistencov VšZP vyhľadali lekára vo Francúzsku či Portugalsku. Za lekárske ošetrenia poisťovňa uhradila dokopy 197 559 eur, za ošetrenie zubov 34 539 eur a úhrady za hospitalizáciu našincov v zahraničí predstavovali 1 249 783 eur. Celkové náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť sa počas minulého leta vyšplhali na 1 917 276 eur.
V prípade, že poistenec VšZP potrebuje zdravotnú starostlivosť v zahraničí, môže ju čerpať na základe EPZP u zmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a to za rovnakých podmienok ako domáci poistenec. Preukaz je možné využiť aj u súkromného poskytovateľa, pokiaľ má uzavretú zmluvu s niektorou zo zdravotných poisťovní uplatňujúcich európske nariadenia v štáte pobytu, teda je napojený na systém verejného zdravotného poistenia v krajine.
„Na základe EPZP má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku, na Islande a vo Veľkej Británii. Použiť ho je možné aj na načerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore,“ vymenovala Peterová.
EPZP je určený pre dočasné pobyty v zahraničí, ako je napríklad dovolenka či štúdium. Poistenci s ním v takom prípade za poskytnutú potrebnú zdravotnú starostlivosť neplatia, resp. ak by poskytovateľ úhradu žiadal, VšZP im náklady spojené s jej poskytnutím pri splnení stanovených pravidiel spätne preplatí. Poistenci však musia uhradiť doplatky, ktoré by zaplatil aj domáci poistenec v súlade s rozsahom úkonov krytých verejným zdravotným poistením v štáte pobytu.
Štáty EÚ, Nórsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Island, kde platí EPZP, nemajú rovnaký systém zdravotného poistenia. „V týchto krajinách je súčasťou systému tzv. povinná spoluúčasť, na ktorú si domáci poistenci pravidelne počas roka prispievajú. A keďže z EPZP sú kryté len zdravotné výkony, ktoré sa v danej krajine štandardne uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia, poistenci bez uzavretej komerčnej poistky musia pri čerpaní potrebnej zdravotnej starostlivosti počítať aj s doplatkom,“ upozorňuje Peterová.
Až 1244 poistencov zdravotnej poisťovne Union využilo počas minulého leta zdravotnú starostlivosť v zahraničí vo viacerých krajinách. „Išlo väčšinou o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorú potrebovalo 1035 našich poistencov. Celková suma úhrady bola viac ako 497-tisíc eur, z toho 59 634 eur tvorila starostlivosť, za ktorou pacienti cielene vycestovali,“ uviedla Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu. Ako dodala, podrobné informácie klienti nájdu na: https://www.union.sk/…v-zahranici/