15.7 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

NA PNEUMATIKÁCH SA OBJAVIL NOVÝ SYMBOL. VIETE, ČO ZNAMENÁ?

Nový symbol využíva Pirreli, premiérovo na pneumatike P Zero E.

Spoločnosť Pirelli vytvorila logo pre pneumatiky, ktoré obsahujú najmenej 50 % materiálov z obnoviteľných zdrojov a recyklovaných surovín. Nové označenie – dve šípky v kruhu – bude použité na všetkých pneumatikách, ktoré budú vyrobené ekologicky pri zachovaní vyššie uvedeného kritéria.

Premiérovo bolo toto logo použité na pneumatike P Zero E. Tá obsahuje viac ako 55 % materiálov biologického a recyklovaného pôvodu. Ide pritom nie o vyhlásenie výrobcu, ale obsah týchto ekologických materiálov overuje Bureau Veritas, čo je svetový líder v oblasti overovanie zhody a certifikácie noriem kvality, životného prostredia, zdravia, bezpečnosti a sociálnej zodpovednosti. Takže nejde o žiadny „green washing“. Overenie ekologicky kompatibilných materiálov treťou stranou bude aj naďalej štandardom pre všetky budúce produkty s týmto novým logom.

Do roku 2030 by mali pneumatiky tejto značky obsahovať najmenej 60 percent materiálov biologického pôvodu a 12 percent recyklovaných materiálov. Menej ako 30 percent by potom malo pochádzať z fosílnych zdrojov.

Zaujíma vás, čo takéto „eko-udržateľné“ pneumatiky vlastne obsahujú?

Lignín: Lignín pochádza zo šrotu celulózového a papierenského priemyslu a prispieva k odolnosti pneumatík a predpokladanému zníženiu valivého odporu.

Ryžové šupky: Oxid kremičitý sa používa v zmesiach behúňa na dosiahnutie dobrej trakcie mokrom povrchu. Silika z popola z ryžových šupiek je zaň dobrou náhradou.

Sadze: Pochádzajú z pyrolýzneho oleja z vyradených pneumatík. Sadze sa používajú v gumových zmesiach na optimalizáciu stability, pevnosti a trvanlivosti pneumatík.

Polyméry: Vyrábajú sa z monomérov získaných z použitých kuchynských olejov alebo z pyrolýzneho oleja z pneumatík. Sú náhradou polymérov z fosílnych zdrojov.

Prírodný kaučuk: Nahrádza sa materiálom, získaným z biomasy.

Rayon: Kordové tkaniny z vlákna RAY (viskózové vlákno) – vlákno môže byť z celulózy.

Zdroj: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/683973-na-pneumatikach-sa-objavil-novy-symbol-zatial-ho-pouziva-len-pirelli/?utm_source=pravda&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články