15.9 C
Bratislava
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

NA SLOVENSKU SA OBJAVUJE NOVÉ ZNAČENIE PRE CHODCOV: NA TOTO SI DAJTE POZOR, PLATIA PRI ŇOM TAKÉTO PRAVIDLÁ

Nové dopravné značenie pre chodcov môžeme poznať zo zahraničia, platia pri ňom aj mierne pozmenené pravidlá.

S vývojom dopravnej infraštruktúry sa na Slovensku začínajú objavovať aj prvky, ktoré sme doteraz mohli pozorovať iba v zahraničí. Platí to aj pri dopravnom značení, ktoré občas vie poriadne potrápiť aj skúsenejších účastníkov cestnej premávky. Najnovšie sa na jednej z frekventovaných križovatiek v Malackách objavil nový druh dopravného značenia pre chodcov, informuje stránka mesta Malacky.

Platia aj pozmenené pravidlá

Kým doteraz sme boli zvyknutí na „zebrovitý“ priechod pre chodcov, po novom sa už môžete stretnúť s takzvaným miestom na prechádzanie. Toto miesto je na vozovke jednoducho naznačené postrannými prerušovanými čiarami, pričom môže byť rozdelené do viacerých častí (napríklad pre chodcov, resp. cyklistov). Klasický priechod pre chodcov a miesto na prechádzanie spĺňajú rovnaký účel, no riadia sa mierne odlišnými pravidlami.

Na klasickom zebrovitom priechode má chodec prednosť, akonáhle na vozovku vstúpi, pričom ohľad musí brať aj na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel. Zároveň platí, že cyklisti po ňom môžu prechádzať len v prípade, ak z bicykla zosadnú. Takýto druh priechodu by mal po novom ostať iba tam, kde nebudú semafory. Naopak, tzv. miesto na prechádzanie sa striktne riadi tým, že pohyb chodcov je tam určený iba semaforom.

Zjednodušene povedané: namiesto doterajších tradičných priechodov pre chodcov (zebier) so semaformi tu máme tzv. miesta na prechádzanie. Sú označené malými prerušovanými čiarami po okrajoch. Miesto sa prechádzanie môže byť spoločné pre chodcov a cyklistov, ale môže mať aj oddelené pruhy: samostatný pre chodcov a samostatný pre cyklistov,“ uzatvára mesto Malacky na svojom webe.

Zdroj: https://www.interez.sk/na-slovensku-sa-objavuje-nove-dopravne-znacenie-pre-chodcov-na-toto-si-dajte-pozor-platia-pri-nom-taketo-pravidla/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články