20.2 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023

NADČASOVÝ TREND KAPSULOVÉHO ŠATNÍKA: AKÁ JE PRAVDA O JEHO SKUTOČNOM EKOLOGICKOM PRÍNOSE?

#Módny priemysel patrí k najväčším svetovým znečisťovateľom životného prostredia. Aj preto sa čoraz viac do popredia dostávajú témy ako nakupovať udržateľnú módu a odľahčiť tak záťaž na našu planétu. Isto si už počul o kapsulovom šatníku a aj o tom, koľko výhod má. Je to ale naozaj tak?

Kapsulový šatník vôbec nie je moderným konceptom

Možno sa zdá byť kapsulový šatník novým pojmom. Pravda je, že pochádza ešte zo 40 – tych rokov 20. storočia. V tom čase ho začali používať niektoré americké magazíny. Definoval malú kolekciu oblečenia harmonickú farbami a líniami. Celý koncept za svoju slávu však vďačí žene menom Susie Faux, majiteľke londýnskeho butiku Wardrobe.

V 70 – tych rokoch 20. storočia ho spropagovala medzi ženami tým, že navrhla kolekciu nadčasových modelov. Tiež prezentovala názor, že žene na biznisových pozíciách stačia dvoje topánky a dve kabelky. Základom bola možnosť kombinovať ich doslova nekonečne. A tak vznikol pojem kapsula.

Úlohou kapsulového šatníka bolo optimalizovať šatník žien, ktorý sa v tomto období zásadne menil. Dôvodov bolo hneď niekoľko. Medzi najdôležitejšie patrí zmena postavenia žien, od domácich gazdiniek k biznis pozíciám. To si vyžadovalo zásadnú zmenu štýlu.

Dnes sa kapsulový šatník považuje za minimalistický, štýlový, ekologický a aj úspornejší. Rokmi sa transformoval a prispôsoboval dobe. Aktuálne by mal pozostávať približne zo 40 kusov oblečenia neutrálnych, zemitých farieb. Tie sa dajú kombinovať a sú vybrané majiteľovi doslova na mieru a jeho štýl života. Nepočíta však so športovým oblečením, spodnou bielizňou ani spoločenským, príležitostným oblečením.

Kapsulový šatník nie je nevyhnutne ekologický

Aby bol naozaj ekologický a udržateľný, je nevyhnutné, aby obsahoval kúsky, ktoré týmto kritériám zodpovedajú. To znamená, že oblečenie a doplnky budú ohľaduplné k životnému prostrediu nielen materiálmi, ale aj výrobnými procesmi a podmienkami pre zamestnancov odevných fabrík.

S informáciami, ktoré už vieme o negatívnych dopadoch módneho priemyslu, sa považuje za jeden z krokov k udržateľnejšej budúcnosti. Môže sa zdať, že vyskladať si kapsulový šatník je uvedomelou voľbou. V čom je teda problém? A ako ho naplniť, aby bol naozaj ekologický?

Doba sa za čas od uvedenia pojmu „kapsulový šatník“ absolútne zmenila. Nebolo to tak dávno, čo módne značky tvorili dve kolekcie ročne. Dnes prichádzajú na trh s novými kúskami prakticky aj každý týždeň. Dopyt po módnych kúskoch rastie neustále, ale zároveň móda je komoditou, ktorú si môže dovoliť takmer každý.

Nie v tej istej kvalite a tom istom množstve, ale je dostupná masám. To so sebou prináša viaceré problémy. Predaj oblečenia stúpa, ale mnoho kúskov končí na skládkach alebo v spaľovniach ešte predtým, ako sa predá.

Aké výhody má kapsulový šatník?

Heslo menej je viac, by sa malo stať životným krédom ľudí na našej planéte. Zásadou kapsulového šatníka je minimum kúskov, čo so sebou prináša niekoľko výhod, o ktorých možno ani netušíš.

Tento typ šatníka:

  • Šetrí peňaženku – prvotná investícia do kvalitných kúskov sa môže zdať vyššia, ale po čase sa vráti. Keď si pri výbere dáš pozor na materiál a nadčasové strihy, oblečenie ti poslúži niekoľko rokov.
  • Šetrí čas – pretože v šatníku máš niekoľko základných kúskov, ktoré sa dajú kombinovať. Čiže ideálne by si mal vždy vyskladať outfit, ktorý ti bude pohodlný a nemusíš dlho rozmýšľať, čo na seba.
  • Vytvára tvoj osobitý štýl – koncept je založený na neutrálnych farbách (biela, sivá, béžová, hnedá), ale to neznamená, že si nemôžeš pridať k outfitu odvážnu žltú alebo obľúbenú modrú. Je to len na tebe.
  • Šetrí životné prostredie – je uvedomelejší a ohľaduplnejší k životnému prostrediu už len tým, že nenakupuješ zbytočne veľa kúskov fast fashion. Zameriavaš sa na kvalitu a nie kvantitu a keď pridáš aspekt výrobných procesov ohľaduplných k životnému prostrediu, urobíš ďalší veľký krok k zdravšej prírode.

Ak ti koncept kapsulového šatníka dáva zmysel, ale potrebuješ čas, aby si sa naň pripravil, skús urobiť aspoň niekoľko prípravných opatrení. Minimálne si vytrieď svoje aktuálne oblečenie a urob si miesto. Niektoré z vecí môžeš predať, niektoré darovať a niektoré možno poslúžia na výrobu iných úžitkových predmetov.

Už len fakt, že ťa koncept zaujal, je dôležitým bodom, od ktorého sa môžeš posunúť ďalej. Tvoj kapsulový šatník nemusí byť dokonalý. Ale môže byť štartovacím bodom, ako za sebou zanechať zlé stopy v podobe masívnej spotreby vody pri výrobe oblečenia, odmietnuť používanie syntetických farbiacich látok, zneužívanie lacnej pracovnej sily a spaľovanie nového nepredaného oblečenia.

Zdroj: https://hashtag.zoznam.sk/je-kapsulovy-satnik-skutocne-ekologicky/

Related Articles

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

POZOR NA PODVODNÍKOV: PORADÍME VÁM, AKO ZVÝŠITE SVOJU BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje...