8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

NAJBELŠIA BIELA FARBA, KTORÁ DOKÁŽE NAHRADIŤ AJ KLIMATIZÁCIU!

Vedci z Purdue University vyvinuli ultra bielu farbu, ktorá dokáže odraziť až 98,1 % slnečného žiarenia. Zapísala sa aj do Guinnessovej  knihy rekordov.

Bežný náter povrch zohrieva. Táto farba ho necháva chladnejší, čo znamená, že v niektorých prípadoch by mohol tento ultra biely náter účinne zastúpiť aj klimatizáciu.

Na 1 kilometer štvorcový produkuje výkon 10 kW. Je to vyššia hodnota ako bežná klimatizačná jednotka. Existujú aj farby, ktoré sú vyrábané tak, aby odrážali slnečné žiarenie. Žiadna z nich však nedokáže odraziť viac ako 90 % žiarenia a nechladí povrch.

Táto ultra biela farba vznikla použitím síranu bárnatého. Táto zlúčenina sa často vyskytuje v kozmetike a na fotografickom papieri. Použitím rôznych veľkostí častíc sa dokáže rozptýliť viac svetelného spektra, a tým sa odráža viac slnečného žiarenia.

Vedci z Purdue University sa spojili so spoločnosťou, ktorá vyrába farby a prihlásili si svoje patenty. Zatiaľ nie je isté, kedy sa tento produkt dostane na pulty obchodov. Isté je však, že sa snažia tento produkt presadiť aj u bežnej populácie.

Ak by sa tak stalo, mohlo by to mať priaznivé účinky, najmä v oblastiach s dostatkom slnečného svetla. V hre je aj zníženie emisií, spotreby energie a ušetrenie peňazí.

Zdroj: USA TODAY

Zdroj: https://www.techbox.sk/najbelsia-biela-farba-ktora-dokaze-nahradit-aj-klimatizaciu

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články