21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

NAJLEPŠIA ŠKÔLKA V MESTE: RADO VYTVORIL RAJ PRE DETI, KTORÝ PREDBEHOL DOBU, VYZERÁ AKO Z BUDÚCNOSTI

U našich českých susedov vyrástla nová materská škôlka, ktorá svojím moderným a inovatívnym dizajnom predbieha svoju dobu.

Materská škôlka GALAXIA eR, navrhnutá pre 50 detí, je viac než len predškolské zariadenie – je to priestor, kde sa stretáva súčasná architektúra s potrebami najmladších.

Toto dielo, ktoré vzišlo z mysle architekta a vizionára Radomíra Grafek, ponúka prostredie, ktoré podporuje rozvoj detí nielen fyzicky, ale aj duševne.

S ohľadom na rýchlo rastúci dopyt po predškolských zariadeniach sa GALAXIA eR stala neoddeliteľnou súčasťou komunity a novým symbolom vzdelania v meste.

Zdroj: MŠ Čtyřlístek 002 Varnsdorf | MŠ Čtyřlístek Varnsdorf (msctyrlistek-vdf.cz)

„Vlastná stavba škôlky je prízemný murovaný objekt s pravidelným elipsovitým pôdorysom a vnútorným elipsovitým átriom, ktorý je prestrešený konštrukciou plochej zelenej strechy s nízkou atikou, resp. vyvýšenou časťou strechy nad multifunkčnou sálou.“

Tvar objektu bol navrhnutý s ohľadom na okolitú zástavbu aj existujúce komunikačné vzťahy.

Do úvahy sa brala aj nárožná poloha a tiež na orientáciu pozemku tak, aby sa dostatočne preslnili vnútorné priestory aj átrium a boli umožnené výhľady do okolitej krajiny a priľahlého lesoparku.

„Situovaním stavby vznikol pred škôlkou kvalitný verejný priestor s elipsovitými zelenými ostrovčekmi, umožňujúci taktiež prirodzenú komunikáciu pre peších.“

Organický tvar škôlky odzrkadľuje otvorenosť, voľnosť pohybu, harmóniu a krásu – nevyhnutnú „potravu“ ľudského ducha, žiaducu pre rozvoj detí.

Zdroj: MŠ Čtyřlístek 002 Varnsdorf | MŠ Čtyřlístek Varnsdorf (msctyrlistek-vdf.cz)

Vnútri objektu sa otvára zelené átrium s novo vysadenými sakurami. Átrium tu vytvára pokojné miesto pre pohodu a hru detí.

„Svojím stvárnením symbolizuje ideu rajskej záhrady a čistú dušu dieťaťa. Vizuálne aj fyzické prepojenie átria s priľahlou záhradou ďalej rozohráva predstavu výstupu detí z raja do okolitého sveta.“

Vnútorná dispozícia škôlky je tvorená dvoma samostatnými oddeleniami pre 25 detí s potrebným prevádzkovým a hygienickým zázemím, vlastnou gastroprevádzkou a multifunkčnou sálou situovanou v pomyselnom strede škôlky.

Sálu je možné využívať na organizovanie besiedok a pohybových aktivít detí v rámci prevádzky škôlky, ale aj na usporadúvanie kultúrnych akcií a aktivít v mimoškolskej dobe.

Od susedných tried je sála oddelená mobilnými posuvnými panelmi, umožňujúcimi flexibilne meniť celý priestor podľa potrieb.

„Triedy a herne, resp. lehárne detí, symetricky orientované v bočných krídlach škôlky, sú riešené ako otvorený priestor z vonkajšej strany ohraničený vstavaným atypickým mobiliárom s policami na hračky, vstavanými skriňami, mobilnými kontajnermi a integrovanými pásovými a bezrámovými štvorcovými oknami osadenými vo výške.“

Interiéry škôlky sú navrhnuté ako neutrálne prostredie.

Kombinované so svetlo šedou podlahou z prírodného linolea, svetlých brezových preglejok a vstavaného atypického mobiliára s integrovanými bezrámovými oknami. Nechýba ani biela výmaľba a akusticky dierované podlahy s kruhovými svietidlami.

„Vďaka zaskleniu na výšku podlažia orientovanom do dvora pásovým a štvorcovým okienkom v obvodovom plášti, sa záhrada stáva všadeprítomnou súčasťou interiérov a dotvára jednotné harmonické prostredie celej škôlky.“

Táto materská škôlka je nielen ukážkou modernej architektúry a funkčného dizajnu, ale aj priestorom, kde sa deti môžu cítiť ako doma, objavovať svet a rozvíjať svoje schopnosti v harmonickom prostredí.

Vďaka prepracovanému interiéru a exteriéru, ktorý kombinuje estetiku s praktickosťou, poskytuje škôlka ideálne podmienky pre hru, vzdelávanie a odpočinok.

Tento projekt je dôkazom toho, že keď sa spoja vášeň pre vzdelanie a architektonická inovácia, vzniká miesto, kde sa budúce generácie môžu rozvíjať a prosperovať. GALAXIA eR sa tak stáva majákom moderného vzdelania, pripraveným viesť deti do svetlej budúcnosti.

Zdroj: Najlepšia škôlka v meste predbehla dobu nielen dizajnom (startitup.sk)

Related Articles

1 Komentár

  1. Usually I do not read article on blogs however I would like to say that this writeup very compelled me to take a look at and do so Your writing taste has been amazed me Thanks quite nice post

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články