24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

NAUČTE SA ČÍTAŤ, ČO VÁM HOVORÍ BURINA. PREZRADÍ ZLOŽENIE PÔDY AJ VÝSKYT ŠKODCOV

Indikačná vegetácia je pre záhradkára akýmsi kanárikom v bani. Určité typy flóry totiž striktne preferujú konkrétne prostredie a okamžite sa viditeľne vzpierajú, keď nastane výchylka. Ak u vás prosperujú, aj bez rozboru v profesionálnom laboratóriu alebo domácim pH testom vďaka nim hneď spoľahlivo viete, aký typ pôdy v záhonoch máte.

Zároveň môžete dostať „z prvej ruky“ aj cennú informáciu o stupni zavlaženia a miere svetelnosti, respektíve výstrahu pred škodcami a chorobami. Tým, že alarm príde práve zásluhou indikačných rastlín o čosi skôr, než by sa to udialo bez ich prítomnosti, vyhrali ste viac času na úpravu či záchrannú misiu.

Žihľava preferuje vápenaté podložie

Napríklad je dobré vedieť, že brusnice, sedmokrásky a rosičky milujú vzchádzanie z extrémne kyslej zeminy. Vo vyložene alkalickej si zase hovejú šalvia lúčna, horčica roľná a nátržník husí. Čo sedí im, zďaleka nemusí vegetácii, na ktorej vám záleží viac… Nie je náhoda, že ako indikačné rastlinstvo sa zvykne ponechávať v boji burina bez iného osohu. Žihľava preferuje vápenaté podložie. Naopak, deficit vápnika – paradoxne svojím rozmachom – signalizujú fialky aj ruman smradľavý.

Fialka, Zdroj: Pixabay

Paprade prezrádzajú deficit fosforu

Vysoký obsah dusíka prezrádzajú prekvitajúca púpava lekárska, žltnica maloúborová, iskerník prudký, hluchavka biela aj lipkavec pravý, protichodným posolstvom je rozchodník. Vďaka horčíku bujnejú náprstník červený a hrdobarka obyčajná nazývaná aj ožanka. Draslík akceleruje zemedym, slanobyľ a vratič (ľudovo králik), deficit tejto minerálnej látky priťahuje ďatelinu. O humóznej pôde vypovedajú hviezdica prostredná, bažanka trváca či štiavec kučeravý, piesčitá vyhovuje paline, pyšteku, sklerantu, zlatobyľu aj ľubovníku. Paprade síce sú bohaté na fosfor, o svojom stanovišti však zhodou okolností „bonzujú“ pravý opak. Vo vysušenej pôde nadštandardne napredujú slnečnica, pakost aj rumanovec farbiarsky, tvrdá je obľúbeným zázemím pýru, pupenca a ľuľku, premokrená nahráva mäte roľnej, vrbici vrbolistej, kostihoju lekárskemu.

Kedy strapky strácajú inkognito?

Bôb záhradný aj petúnie vám ako „prieskumníci“ alebo obetavý predvoj najmä v skleníku pomôžu odhaliť prítomnosť strapiek, čo je do troch milimetrov veľký štíhly čierny alebo žltohnedý hmyz odskakujúci pri vyrušení. Takýchto kombinácií je vskutku veľa, nezdráhajte sa vniesť ich v rámci preventívnych opatrení do hry. Potrebu pridať pôde vlahu predovšetkým pre novovysadené stromčeky zistíte, keď vám začne upadať zbehovec plazivý, netýkavka a koleus. Prehnojenie okolia si medzi prvými odnesie nevädza poľná.

Zdroj: https://zahrada.pravda.sk/zahrada/clanok/614571-naucte-sa-citat-co-vam-hovori-burina-prezradi-zlozenie-pody-aj-vyskyt-skodcov/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články