6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

NÁVRAT DO KANCELÁRIÍ ALEBO PREČO HOME OFFICE NEFUNGUJE TAK, AKO SME SI MYSLELI

Počas krízy sa častokrát spomínalo, že home office je „nový normál“. Dva roky skúseností však jasne ukázali, že zamestnanci viac či menej potrebujú oddeľovať svoj pracovný a osobný život. Opak vedie nielen k nižšej efektivite a produktivite práce, ale aj k horšej kvalite života.

Tento rok preto prišli správy od amerických firiem ako Apple, Google alebo Microsoft, že plošný home office rušia. A ako vyplýva z odpovedí firiem, ktoré oslovil Forbes Česko, mnoho českých podnikov ich nasleduje.

Dva roky od štartu pandémie sa vracia z režimu plošného home office najčastejšie k takzvanému hybridnému modelu. Znamená to, že ponúka svojim zamestnancom možnosť pracovať sčasti z kancelárie a sčasti zo svojho domova.

„Naplno sme sa vrátili fyzicky do kancelárií, ale z čias covidu u nás zostal zavedený pravidelný piatkový home office, ktorý je pre mnohých príjemným benefitom,“ hovorí HR riaditeľka spoločnosti Newton Media Veronika Musilová.

Veľké výzvy

Pandémia Covid-19 a súvisiaci lockdown priniesli do pracovných životov mnoho neštandardných situácií. Zamestnávatelia museli narýchlo riešiť nové procesy a investovať do informačných technológií, aby umožnili ľuďom pracovať na diaľku. Globálne firmy boli na online platformy zvyknuté už pred krízou, pre lokálne podniky však lockdown znamenal nemalé výzvy.

Zamestnanci sa museli zoznamovať s funkciou zdieľaných platforiem, komunikovať cez telekonferencie, napoly v kravate, napoly v pyžame. V online obchodoch s oblečením sa v čase krízy predávalo mnohonásobne viac horných dielov oblečenia ako tých spodných. Teplákové súpravy sa stali novým módnym hitom, deti a zvieratá bežnými účastníkmi pracovných callov.

„Covid a lockdowny nám nedali na výber, a tak sme sa celá firma silne posunuli vo vybavení pre online meetingy. Naučili sme sa spájať a pracovať spoločne na diaľku,“ opisuje zmeny Milan Polák, CEO módnej skupiny Digital people, pod ktorú patria aj značky ako Bibloo alebo Zoot.

Po počiatočných rozpakoch sa všetci prispôsobili a firmy začali zdôrazňovať rôzne benefity spojené s prácou z domu ako úspora nákladov na prenájom kancelárií a energie, menej cestovania, väčšiu flexibilitu pri hľadaní nových zamestnancov.

Práca, bielizeň, oddych

Zamestnanci sa vyžívali vo väčšej voľnosti a flexibilite. Uvariť obed deťom počas pracovnej doby, spustiť počas pauzy práčku alebo si po obede na chvíľu zdriemnuť a nabrať sily na ďalšie pracovné úlohy.

Pôvodné nadšenie však vystriedalo vytriezvenie. Zamestnanci sa cítili unavení, depresívni, chýbal im bežný sociálny kontakt, zhoršili sa vzťahy doma. „Počas lockdownov pre nás predstavovala najväčší problém nemožnosť osobných stretnutí, zamestnancom naozaj chýbal neformálny kontakt s kolegami, ktorý pomáha posilňovať väzby v tíme,“ hovorí riaditeľka pre spokojnosť firmy Avast Martina Suchomelová.

Firmy začali počítať náklady spôsobené nižšou motiváciou, zhoršenou komunikáciou a prehreškom proti pracovnej morálke. Podčiarknuté a zrátané – nižšia efektivita a produktivita práce.

„Štúdie hovoria, že efektivita práce z home office sa znižuje už na štvrtý deň,“

Hranica medzi prácou a súkromím je pre zamestnancov dôležitá. Vedie nielen k väčšej efektivite, ale aj spokojnosti. Psychológovia sa zhodnú, že poriadok v živote prináša istoty a šetrí energiu.

Späť do normálu

Hneď ako to pandemická situácia umožnila, začali sa firmy vracať do normálu. Centrá miest sa cez poludnie opäť zaplnili, rovnako ako reštaurácie v čase obeda.

„Home office sme využívali tam, kde to bolo možné. V mnohých prípadoch (elektrárne, distribúcia elektriny) to možné nebolo vzhľadom na povahu práce a potrebu zabezpečiť dodávky elektriny. V tejto chvíli sú už všetci naši zamestnanci späť na pracovisku,“ hovorí napríklad hovorca skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Plošný návrat do kancelárií oznámili aj v Digital People, práca z domu je tam možná iba po dohode s nadriadeným. „Ako vedenie máme pocit, že tie najlepšie nápady často vznikajú po oficiálnom ukončení mítingu, pri takom tom bežnom rozhovore. Alebo na chodbe či v kuchynke. Ľudia spolu potrebujú komunikovať naživo. Je to rýchlejšie, efektívnejšie a plnšie energie a nápadov,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie Milan Polák.

Situácia však nie je všade rovnaká. V niektorých sektoroch pracovného trhu alebo pri niektorých profesiách môže práca z obývačky byť pre zúčastnené strany skutočne výhodnejšia.

„Niektoré typy zamestnancov pracujú z domu efektívnejšie ako z kancelárie. Ide o introvertné profily zamestnancov, typicky v oblasti IT. Tu sa „remote work“ používal štandardne aj pred pandémiou a kríza ho iba akcelerovala,“ vysvetľuje Martin Malo.

Napríklad ČSOB bežne umožňovala prácu z domu už pred pandémiou a plánuje v tom pokračovať. „Aj teraz je home office plne podporovaný a je bežnou súčasťou nášho fungovania,“ hovorí tlačový hovorca banky Patrik Madle.

Vyhrá hybridný model?

Väčšina firiem sa snaží využiť kovidové skúsenosti a skombinovať výhody oboch modelov. Zatiaľ čo výkon zamestnancov začína klesať po štvrtom dni strávenom doma v teplákoch, v kratšom časovom horizonte býva vnímaný ako príjemný benefit a vedie naopak k väčšej produktivite.

Firmy sa preto často uchyľujú k tzv. hybridnému modelu, kedy svojim pracovníkom umožňujú pracovať čiastočne z domu, väčšinu času však musia byť prítomní v kancelárii.

Aj Česká sporiteľňa zaviedla tento model už počas pandémie a má v pláne v ňom aj naďalej pokračovať. Je na dohode jednotlivých tímov, či sa budú v kanceláriách stretávať raz za týždeň alebo štyrikrát týždenne, vysvetľuje jej hovorca Filip Hrubý.

O štvordňovom pracovnom týždni v Česku uvažuje aj spoločnosť Welcome to the Jungle. „Pracovné tempo bolo vždy zodpovednosťou spoločnosti. Dnes nám štvordňový pracovný týždeň otvára úplne nové možnosti. Umožňuje nám nastaviť ciele a nechať zamestnancov zorganizovať sa podľa svojich potrieb, ako uznajú za vhodné. Dochádza k istému prenosu zodpovednosti zo spoločnosti na zamestnancov, a to považujem za pomerne revolučné,“ hovorí CEO Welcome to the Jungle Honza Klusoň.

Spoločnosť sa inšpirovala vo francúzskej centrále, kde štvordňový pracovný týždeň funguje od októbra 2019. Zavedenie skráteného pracovného týždňa viedlo k predĺženiu priemernej doby strávenej v práci z 8 hodín 40 minút na 9 hodín a 10 minút denne.

Flexibilita nadovšetko

Čo najväčšiu flexibilitu vyznávajú aj v Avaste, kde novému pracovnému normálu prispôsobili aj svoje pražské kancelárie. „V Avaste sme od začiatku minulého roka zaviedli možnosť si vybrať, či chcú ľudia pracovať predovšetkým z kancelárie, alebo z domu, chalupy či kaviarne a do kancelárie dochádzať len príležitostne napríklad na osobné schôdzky,“ opisuje nový model Martina Suchomelová.

„Aktuálne vnímame veľký prínos práve tej flexibility, kedy si zamestnanci môžu sami určiť, kedy a kde budú v daný deň pracovať a nemusia sa tak stresovať, že si napríklad nestihnú vybaviť svoje súkromné ​​záležitosti. V tom vidíme aj celkovú budúcnosť práce,“ vysvetľuje Suchomelová výhody hybridného modelu.

Avast má vo svojich zamestnancov veľkú dôveru, okrem flexibilného pracovného času pre nich zaviedol aj neobmedzenú dovolenku. V tom veľmi pravdepodobne zostane na pracovnom trhu pionierom.

Úplnú slobodu v rozhodovaní, či pracovať z domu alebo z kancelárie, teda Česi nakoniec nedostali. Hybridný model výkonu práce, rovnako ako väčšia flexibilita pracovného času, však budeme vídať vo firmách stále častejšie.

Autorkou tohto článku je Alena Burešová z Forbes Česko.

Zdroj: https://www.forbes.sk/navrat-do-kancelarii-alebo-preco-home-office-nefunguje-tak-ako-sme-si-mysleli/

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...