6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

NEMUSÍTE BYŤ MILIONÁR. 10 LEKCIÍ, AKO BYŤ ŠŤASTNÝ A BOHATÝ S PENIAZMI, KOTÉ MÁTE

Peniaze nám nezaručia, že budeme šťastní, no dokážu nám k šťastiu dopomôcť. Je preto užitočné naučiť sa nimi narábať.

Dobrou pomôckou môže byť kniha Kena Hondu Happy Money. (Vyšla v českom preklade Šťastné peníze.) Na obálke knihy je odvážne napísané: „To, čo urobila kniha Marie Kondo ‚The Life-Changing Magic of Tidying Up‘ (Kúzelné upratovanie) pre váš životný priestor, urobí Happy Money od Kena Hondu pre vašu peňaženku.

Medzi bežné finančné ciele ľudí patrí zabezpečenie na dôchodok, kúpa nového domu alebo finančná budúcnosť detí. Kniha sa však týchto konkrétnych cieľov dotýka len okrajovo. Jej ambíciou je zmena spôsobu nášho myslenia s cieľom užívať si život na ceste k cieľom. Aký význam má šetrenie či tvrdá práca, ak vám nespôsobuje radosť? Ľudia by mali žiť spokojný, zdravý a bohatý život.

Tu je desať myšlienok z knihy Happy Money, z ktorých môžete vyťažiť:

1. S peniazmi sa spája priveľa emócií.

Každý z nás myslí na peniaze iným spôsobom. Môžu byť stresujúce, no zároveň upokojujúce. Mali by sme si všetky naše očakávania, ktoré od peňazí mám, usporiadať s jediným cieľom – žiť šťastnejší život.

2. Peniaze nám môžu kúpiť slobodu.

Všetci máme k dispozícii 24 hodín denne. Peniaze nám však dokážu prikúpiť si čas iných, napríklad keď idete do reštaurácie a necháte si pripraviť dobré jedlo, alebo keď si najmete niekoho na výpomoc s upratovaním, či keď deťom zabezpečíte dobré vzdelávanie a starostlivosť. Bez peňazí sú tieto doplnkové možnosti obmedzené. Čo ak by ste však mali hodinu-dve denne pre seba navyše?

3. Žiadne peniaze na svete vás nedokážu zbaviť starostí.

Keď nie ste šťastný, žiadne peniaze na svete to nedokážu zmeniť. Je mnoho nešťastných ľudí, hoci aj s veľkým majetkom. Na druhej strane mnoho ľudí je spokojných, hoci zarábajú len priemerne. Peniaze vám dokážu dať pocit bezpečia a život s nimi je pohodlnejší, no samotné nám šťastie neprinesú.

4. Ani dobré vzdelanie z vás automaticky nerobí experta na peniaze.

Slobodná matka s tromi deťmi vie pravdepodobne šetriť lepšie ako milionár. Nemôže si dovoliť míňať toľko ako on, no lepšie si sleduje výdavky a vie ohodnotiť pridanú hodnotu každého minutého eura. Milionár si je na druhej strane vedomý toho, že aj keď minie veľa, je schopný rovnako tak dobre si zarobiť.

Väčšina z nás patrí niekde medzi tieto dva extrémne prípady. Či už ste raketový vedec, majiteľ firmy alebo učiteľ, nemáte pravdepodobne lepšie znalosti o peniazoch ako finančný expert.

5. Žiť život milionára znamená mať rád to, čo robíte.

Keď pracujete 12 hodín denne v práci, ktorú nenávidíte, asi ťažko by ste nazvali svoj život radostný. Možno by bolo dobré uvažovať nad zmenou zamestnania, bez ohľadu na výšku svojho príjmu.

6. Keď si odkladáte peniaze bokom, vždy si predstavte cieľ, prečo to robíte.

Motivoval by vás napríklad let prvou triedou na Bali, ubytovanie v luxusnom apartmáne s prvotriednym spa? Peniaze, ktoré investujete na finančných trhoch, sa rokmi násobia. Umožnia vám tak v budúcnosti žiť vaše dnešné sny.

Vedieť, za akým účelom si odkladáte, zvyšuje pravdepodobnosť toho, že si vydržíte šetriť aj v budúcnosti a budete si tak môcť splniť svoje sny. Môže to zvýšiť vaše odhodlanie a pevnú vôľu pri šetrení.

7. Keď si raz zvyknete na vyššie výdavky, je ťažké ich znovu obmedziť.

Znížiť výdavky späť na nižšiu úroveň je náročné ako diéta. Väčšina ľudí s ňou má problémy. Je ľahké si zvyknúť na vyšší štandard, no o to ťažšie je vrátiť sa späť. Keď sa však naučíte byť šťastný aj z mála, nemusíte pristupovať k dramatickým škrtom v rozpočte, ak náhodou prídu horšie časy.

8. Ľudia, ktorí bohatnú postupne a cieľavedome, majú tendenciu zodpovednejšie narábať s peniazmi.

Predstava, že vyhráte v lotérii, je lákavá asi pre každého. No sú známe prípady, keď takíto šťastlivci skončili na dlažbe. Podobné je to aj so športovcami, ktorí rozprávkovo zarábali, no po skončení kariéry zostali bez peňazí. Ich problém bol v tom, že neboli pripravení na prácu s peniazmi a nedokázali ich premeniť na zdroj svojich budúcich príjmov.

9. Chcete byť bohatí a šťastní? Stačí povedať – ďakujem.

Buďte vďační za to, čo vám život prináša, a vaša nálada sa poznateľne zlepší. Buďte vďační tým, ktorí vás dostali tam, kde ste a ceňte si tých, ktorí vám môžu pomôcť v budúcnosti. Môžete byť prekvapení, ako vás to zmení.

10. Neporovnávajte sa s inými, ale s človekom, ktorým ste boli včera.

Chcete sa porovnávať s falošnými celebritami a influencermi? Budú pravdepodobne vždy bohatší ako vy. Svoj úspech radšej merajte tým, ako ďaleko ste sa vo svojom živote dostali. Zlepšujte sa zo dňa na deň a váš život bude šťastnejší.

Týchto desať zásad z vás môže urobiť človeka, ktorý sa cíti ako milionár, no na účte nemá milión. Kniha Happy Money ide nad rámec nudného škrtenia výdavkov a sledovania rozpočtu. Umožní vám žiť spokojnejší život a o to naozaj ide.

Článok vyšiel pôvodne na americkom Fobes.com a jeho autorom je prispievateľ David Rae.

Zdroj: https://www.forbes.sk/nemusite-byt-milionar-10-lekcii-ako-byt-stastny-a-bohaty-s-peniazmi-ktore-mate/?recommended=1

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...