15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

NESTIHLI STE V LETE SCHUDNÚŤ? EŠTE STÁLE MÁTE ŠANCU. RADY, KTORÉ DOKÁŽE DODRŽAŤ KAŽDÝ

V lete a na jeseň je v zásade najlepšie obdobie na to, aby sme zmenili svoje stravovacie návyky, ktoré vedú k nadváhe a obezite. K dispozícii je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, počasie je ako stvorené na športové aktivity a pobyt na čerstvom vzduchu, dlhé dni a dostatok slnečného svitu navyše zaháňajú depresie, ktoré vedú k prejedaniu sa. Ponúkame vám 20 dobrých rád na to, ako zdravo žiť, byť štíhli a fit.

 1. Ak neviete večer odolať krajcu chleba, použite namiesto masla olivový olej (najlepšie extra panenský). Nakvapkajte ho priamo na chlieb alebo na tanier a vytierajte ho kúskami chleba. Znížite tým obsah kalórií o takmer 200 kcal a skonzumujete „srdcu priateľský“ tuk. Mimochodom, nesmierne zdravý a chutný v tomto smere je tmavý olej z tekvicových jadierok (dostanete ho kúpiť v obchodoch s racionálnou výživou).
 2. Ak potrebujete večer pri televízii maškrtiť, vedzte, že popcorn (pukavá kukurica) má podstatne menej kalórií ako zemiakové lupienky zo supermarketu a jedna porcia obsahuje 8 až 9 gramov toľko potrebnej vlákniny! Tým však vôbec nechceme povedať, že kupovaný popcorn je symbolom zdravej výživy. V porovnaní so smaženými lupienkami je to len „menšie zlo“. Áno, lepšie je maškrtiť surovú mrkvu či vodovú uhorku.
 3. Pred sledovaním večerných správ alebo svojho obľúbeného seriálu sa oblečte do športového oblečenia. Počas pozerania televízneho programu je ideálnou činnosťou bicyklovanie na stacionárnom bicykli, šliapanie na steperi alebo cvičenie s bodyshaperom (posilňovač rúk, prsného svalstva, stehien). Výborným tipom je aj pochodovanie na mieste, pričom intenzitu tohto jednoduchécho cviku môžete zvýšiť tým, že budete dvíhať kolená čo najvyššie. Uvidíte, ako rýchlo vám ubehne čas!
 4. Vymeňte sedačku alebo kreslo za gymnastickú loptu a počas sledovania televízneho filmu či práce na počítači na nej môžete posilňovať brušné a chrbtové svalstvo. Zlepší to aj vašu stabilitu, koordináciu pohybov a držanie tela.
 5. Posúvate sa pomaly za volantom v dopravnej zápche? Cvičte! Stiahnite zadok a držte ho tak desať sekúnd! Podobne môžete posilňovať aj lopatky, stiahnite ramená dozadu, akoby ste chceli, aby sa lopatky navzájom dotkli. Natiahnite si krčné svaly – nakloňte hlavu na jednu stranu, podržte, potom na druhú. Ženy takto môžu pravidelne precvičovať aj pošvové svalstvo (stiahnite pošvu, akoby ste chceli zadržať prúd moču) – je to výborná prevencia voči nechcenému úniku moču a zlepšuje to sexuálny život!
 6. Ak potrebujete energetickú injekciu, jednoducho si 10 minút zacvičte. Hoci je ťažké uveriť tomu, najlepší a najrýchlejší spôsob, ako si dobiť baterky, je začať sa hýbať. Dokonca je to lepšie ako 10 minútové zdriemnutie!
 7. Viete, že cvičenie je aj výborným liekom proti chuti na sladké? Keď cvičíte, telo spaľuje glykogén a uvoľňuje molekuly cukru do krvného obehu, čím účinne zvyšuje hladinu cukru. Cvičenie uvoľňuje aj stres, produkuje sérotonín, ktorý zlepšuje náladu a tým drží chuť na sladké na reťazi.
 8. Ak sa chystáte pred cvičením jesť, dbajte, aby jedlo bolo ľahko stráviteľné s cca. 200 kalóriami (840 kJ). Cvičiť začnite až po 45 minútach po najedení.
 9. Nechajte polievku „schudnúť“. Uvarte si ju vopred a dajte ju do chladničky. Tuk sa tak zhromaždí na jej povrchu a stuhne. Túto vrstvu odstráňte, čím znížite jej energetický obsah.
 10. Nikdy nenakupujte hladní! Uličky v supermarketoch, kde sa nachádzajú regále s maškrtami, radšej vynechajte.
 11. Potraviny nakupujte vždy podľa vopred pripraveného zoznamu. Nezabudnite na: celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, ovsenné vločky, nízkoenergetické mliečne výrobky, tuniak vo vlastnej šťave (nie v oleji), iné druhy rýb, dostatok ovocia a zeleniny podľa chuti.
 12. Snažíte sa zlepšiť spôsob svojho stravovania? Prečítajte si dnes aspoň jednu etiketu s informáciou o zložení výrobku. Nesústreďte sa len na jednu zložku, akou je množstvo kalórií či obsah tuku. Všímajte si nutričné pozitíva výrobku: obsah vlákniny, vitamínov, minerálov.
 13. Zaraďte si raz do týždňa tzv. odľahčovací alebo pôstny deň, keď budete napr. len prijímať tekutiny (napr. riedené ovocné šťavy, nesladený bylinný čaj a pod.), ak to nevydržíte, tak len ovocie alebo zeleninu. Vhodné sú na to dni pracovného voľna.
 14. Prestaňte na zahusťovanie polievok a omáčok používať bielu múku. Prejdite na jemný kukuričný škrob, strúhaný zemiak, ovsenné vločky a podobne.
 15. Vykonávajte vo väčšej miere tzv. rutinný pohyb. Prestaňte používať výťah v dome a v práci, v podchodoch a obchodných domoch nepoužívajte eskalátory, ale choďte po schodoch! Vystúpte o jednu, dve zastávky autobusu skôr a prejdite sa kúsok z práce domov zrýchlenou chôdzou!
 16. Ak máte neodolateľnú chuť na keks či čokoládovú tyčinku, vyskúšajte nasledujúcu techniku. Nechajte plynúť čas, kým sa definitívne rozhodnete. Počkajte 15 minút (môžete si nastaviť kuchynský časovač) a medzitým vypite pohár minerálky. Potom opätovne prehodnoťte vašu potrebu. Čo tak radšej si dať očistenú sladkú karotku zo svojej záhrady?
 17. Pri chudnutí sa nikam neponáhľajte. Zníženie hmotnosti má byť pomalé a postupné: priemerne pol kilogramu za týždeň. Zníženie hmotnosti o 1 kg (ak máte nadváhu, alebo ste obézny) predlžuje život o tri mesiace!
 18. Pite dostatok tekutín – dva, tri litre denne! Nečakajte až na pocit smädu, vtedy už telu tekutiny evidentne chýbajú.
 19. Jedzte v malých porciách, častejšie a p-o-m-a-l-y! Ak jete rýchlo, nestihnete zaregistrovať príznaky nasýtenia, takže zjete zbytočne príliš veľa.
 20. Radšej nevynechávajte raňajky, aj keď by ste si ich mali dať o niečo neskôr. Platí, že aké sú raňajky, taký je deň! Mali by obsahovať až 30 percent denného príjmu energie, obed ďalších 30 percent a večera 15–20 percent. Zvyšok tvoria desiata (ovocie je najlepšie jesť dopoludnia) a olovrant.

Zdroj: https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/679095-nestihli-ste-v-lete-schudnut-este-stale-mate-sancu/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články