21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

NEVIETE NÁJSŤ TÚ SPRÁVNU PRÁCU? MOŽNO JE ČAS ZVÁŽIŤ PORTFÓLIOVÚ KARIÉRU

Mnoho ľudí sa snaží nájsť jednu kariéru, ktorá ich urobí šťastnými po zvyšok ich života. Čo ak by ste si však nemuseli zvoliť len jednu cestu?

Čoraz viac pracovníkov dnes uprednostňuje slobodu a flexibilitu pred zdanlivo bezpečnou prácou v jednej firme. Tento fenomén podporuje aj nedávna štúdia, ktorá odhaľuje, že 24 miliónov ľudí v USA chce opustiť tradičné zamestnanie a stať sa takpovediac sám sebe pánom.

Čo je portfóliová kariéra?

Ľudia chcú dnes mať väčšiu kontrolu nad tým, ako a prečo pracujú. Pri portfóliovej kariére sa totiž sami rozhodujete, kedy budete pracovať, s kým budete pracovať a koľko si za svoju prácu vypýtate.

Portfóliová kariéra je pracovný štýl, v ktorom je kombinovaných viacero tokov príjmov – často je to kombinácia zamestnania na plný alebo čiastočný úväzok a práce na voľnej nohe. Môžete napríklad spojiť poradenstvo s prácou na čiastočný úväzok, vývojom vlastného produktu či služby a písaním na voľnej nohe.

Je portfóliová kariéra pre vás to pravé?

Portfóliová kariéra priťahuje určitý typ ľudí. Barbara Sher, autorka knihy Refuse to Choose, ich nazýva „skenermi“. Jednou z najzákladnejších charakteristík „skenera“ je intenzívna zvedavosť v mnohých nesúvisiacich oblastiach – zaujímajú sa v podstate o všetko.

Ďalším pojmom, ktorý tento typ ľudí vystihuje, je multipotenciál. Multipotencialita je pojem zo psychológie, ktorý označuje schopnosť a preferencie človeka vyniknúť v dvoch či viacerých nesúvisiacich oblastiach. Často sú to ľudia so silnou intelektuálnou alebo umeleckou zvedavosťou.

Ak chcete zistiť, či by mohla byť portfóliová kariéra pre vás „to pravé orechové“, začnite tým, že si položíte tieto otázky:

  • Váhate medzi viacerými možnosťami vašej budúcej kariéry a ťažko sa rozhodujete?
  • Často vám hlavou víri množstvo nápadov na projekty alebo biznisy?
  • Radi sa na chvíľu ponoríte do jednej oblasti alebo kariéry a potom zistíte, že vás rýchlo rozptýli niečo iné?
  • Zdá sa vám myšlienka usadiť sa v jednej kariére alebo odvetví a šplhať po firemnom rebríčku po zvyšok života nepredstaviteľná?

Ak ste na jednu alebo viacero z týchto otázok odpovedali áno, možno je na čase zvážiť portfóliovú kariéru, ktorá by vám mohla priniesť rozmanitosť a samostatnosť.

Aké sú výhody portfóliovej kariéry?

Pre mnohých ľudí je nepravdepodobné, že jedna práca im poskytne uspokojenie, rast a všestrannosť, po ktorej túžia. Portfóliová kariéra ponúka množstvo výhod vrátane:

  • väčšej flexibility a rozmanitosti v práci,
  • lepšej kontroly nad trajektóriou vašej kariéry,
  • možnosti rozvíjať nové zručnosti a vedomosti,
  • možnosti preskúmať svoje vášne,
  • možnosti viacerých tokov príjmu (poskytovanie väčšieho finančného zabezpečenia a možnosť rozložiť risk medzi viacero projektov alebo biznisov).

V týchto premenlivých časoch je špecializácia len na jednu vec riskantná. Navyše je pre niektorých ľudí náročné získať uspokojenie, ktoré ako ľudské bytosti potrebujeme, len z jednej práce. Kombinácia zručností a nasledovanie viacerých kariérnych ciest tak môže poskytnúť väčšiu istotu a je efektívnym spôsobom, ako zostať agilní.

Niekomu sa tento štýl práce môže zdať nekonvenčný, no čoraz viac ľudí objavuje výhody portfóliovej kariéry. Koniec koncov, ak neprevezmete zodpovednosť za svoju kariéru vy, nikto iný to za vás neurobí.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Caroline Castrillon.

Zdroj: https://www.forbes.sk/neviete-najst-tu-spravnu-pracu-mozno-je-cas-zvazit-portfoliovu-karieru/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články