Čína sa snaží potlačiť pandémiu politikou “nulovej tolerancie”. Miestni politici sú pod tlakom, aby sa im vírus nevymkol spod kontroly.
Čínske úrady potrestali 26 politických predstaviteľov za to, že nedokázali zabrániť šíreniu koronavírusu v 13-miliónovom meste Si-an, ktoré je od štvrtka v prísnej uzávere. Podľa agentúry AFP o tom informovala čínska disciplinárna komisia.
Čína sa od minulého roka snaží potlačiť pandémiu politikou „nulovej tolerancie“, čo znamená, že sa pokúša utnúť hneď v zárodku miestne šírenie vírusu cestou častokrát drastických opatrení. Táto stratégia zároveň znamená veľký tlak na miestnych predstaviteľov. Úradníci, ktorým sa šírenie koronavírusu v provincii alebo v meste vymkne kontrole, sú často pokáraní alebo prepúšťaní.
Peking však vďaka týmto prísnym krokom zvláda udržať šírenie koronaviru pod kontrolou. Za posledný rok a pol Čína ohlásila iba dvoch mŕtvych po nákaze koronavírusom, pripomína AFP, a život v krajine sa na jar roku 2020 takmer úplne vrátil do normálu.
Všetci obyvatelia mesta Si-an, ktoré je vo svete známe vďaka múzeu terakotovej armády, musia zostať doma, ak nemajú naliehavý dôvod na vychádzanie. Úrady zrušili až na výnimky dopravu z mesta a do mesta. Každé dva dni smie jedna osoba z domácnosti vyjsť von nakúpiť základné životné potreby. Uzávera patrí k najprísnejším od roku 2020, kedy Čína uzavrela jedenásťmiliónové mesto Wu-chan, a bude platiť do odvolania.
Ústredná komisia pre inšpekciu disciplíny oznámila, že v súvislosti s ohniskom epidémie v Si-ane potrestala 26 členov komunistickej strany za nedostatočnú dôslednosť pri prevencii a kontrole epidémie. Vyšetrovanie podľa komisie ukázalo, že zlá koordinácia a laxný prístup úradníkov sťažili dohľadávanie kontaktov nakazených.