6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

NEZABUDNUTEĽNÁ JAZDA: NOVÝ ORIENT-EXPRESS VÁS VEZME Z PRAHY NA IKONICKÚ CESTU EURÓPOU

Bola hlboká noc, keď sa vozeň náhle zakolísal. Kokteil vo vašej ruke – výstižne nazvaný Choo Choo Train Martini – sa prelial cez plytký okraj pohára. Odvšadiaľ sa ozýva smiech a vy sa chytáte sedadla, aby ste nestratili rovnováhu. Vlak opäť hladko pokračuje, klavirista rozozvučí rytmus skladby „The Way You Look Tonight“ a vo vagóne zavládne prenikavý pocit eufórie.

Na výpravnej ceste vlakom je niečo neodmysliteľne romantické a radostné. A nič nie je ikonickejšie, ako cesta na palube Belmond’s Venice Simplon-Orient-Express (VSOE).

Toto nie je cesta, ktorá vás jednoducho zavedie z bodu A do bodu B, ale zážitok, ktorý vás ako film prevedie krásnou krajinou. V oknách sa pritom neustále menia dych berúce scény kukuričných polí, stredovekých dedín a majestátnych hôr. Lístok na tento najslávnejší vlak, pripomínajúci zlaté časy cestovania, vo vás vyvolá pocit, že pred vami je svet nekonečných možností.

Ikona prechádza len kúsok od Slovenska

Zatiaľ čo VSOE je hlavne zakotvený v minulosti (a v tom je, samozrejme, jeho čaro), majiteľ Belmond má vyhliadky aj na budúcnosť. Luxusná značka spustila nové trasy po celej Európe. Na palube legendárneho vlaku tak ponúkla perfektnú možnosť prepravy pre cestovateľov, ktorí po pandemickej prestávke hľadajú niečo pomalé a zmysluplné.

Trasy s názvom Grand Tour prechádzajú Talianskom, Švajčiarskom, Belgickom a Holandskom a po ceste navštevujú tie najkrajšie mestá.

Slnkom zaliate výhľady na Taliansko zachytíte na trase z Florencie do Paríža, na ktorej sa môžete aj prenocovať vo florentskom Belmond hoteli Villa San Michele – a začať tak svoj výlet vo veľkom štýle.

Unikátny dizajn a pocit blaha

Keď tmavomodrý vlak vchádza do stanice Campo Marte vo Florencii, vzduchom sa vznáša hmatateľné vzrušenie. Obsluha v bielych rukavičkách okamžite sprevádza hostí na palubu a usadí vás do jedného zo 17 pôvodných vozňov z 20. a 30. rokov minulého storočia. Každý z nich má vlastný dekor a originálne prvky – napríklad zdobené intarzie pastelových kvetov od majstra Art Deco Reného Prou a gravírované sklenené panely od Reného Laliqueho.

V luxusnej kabíne pre dvoch sa usadíte na sedadlách Moquette s plyšovým kobercom pod nohami, okolo vás sa rozžiaria elegantné svetlá so strapcami. V skrinkách z lesklého orecha sú osadené keramické umývadlá orámované mäkkými uterákmi. Ružové zamatové vešiaky už čakajú na vaše večerné oblečenie a krištáľové poháre sú pripravené na uvítací prípitok šampanského.

„Cestovať vlakom znamená vidieť prírodu a ľudí, mestá, kostoly a rieky. Znamená to vidieť život,“ povedala Agatha Christie, autorka knihy Vražda v Orient Expresse – čím navždy pomohla upevniť ikonický status vlaku.

A skutočne. Vo vlaku sa neubránite pocitu, že ste vstúpili do románu Agathy Christie. Je tu váš osobný komorník s bielymi rukavičkami a mosadznými gombíkmi. Potom je tu dress code, ktorý napovedá, že „nikdy nie ste príliš vyobliekaní“ – takže hostia sa väčšinou po palube vlaku premávajú v kravatách, róbach s flitrami alebo hodvábnych koktejlových šatách.

Zdroj: wikimedia

Honosné obedy od francúzskeho šéfkuchára

Vrcholom zážitku je honosné stolovanie. Formálne obedy a večere sa podávajú v troch jedálenských vozňoch s motívmi 20. rokov 20. storočia. Vozeň Etoile du Nord je pôvabne obložený drevom, ktoré dopĺňajú tóny zelenej, modro zafarbený Côte d’Azur sa vyznačuje úžasnými sklenenými panelmi Lalique a L’Oriental je mysteriózny s čiernymi lakovými dekoráciami.

Nový šéfkuchár Jean Imbert hovorí, že čerpá z gastronomického dedičstva vlaku a spája ho s vlastnou vášňou pre „čerstvé sezónne produkty, pripravené klasicky a precízne“.

Imbert upevňuje existujúce vzťahy s miestnymi farmármi a výrobcami a zároveň vytvára nové spojenia so špecializovanými remeselníkmi na trase. Pričom hovorí, že jeho cieľom je „premeniť tie najlepšie ingrediencie na originálne menu, počas celého obdobia fungovania vlaku“.

Keď sa vlak kľukatí cez Toskánsko do severného Talianska, podáva sa obed. Ak sa obzriete na slnkom zaliate polia a dediny, čerstvé a ľahké jedlá šéfkuchára Imberta nemôžu ani lepšie padnúť – paradajkovú polievku posypanú bylinkami a letnými kvetmi nasleduje morský vlk a kandizovaný fenikel v omáčke z mäkkýšov. Hodovanie zakončí osviežujúca čerešňovo-pistáciová zmrzlina.

Okrem nového šéfkuchára Belmond oznámil na budúci rok aj nové kabíny, vyrezané z dvoch pôvodných vozňov, ktoré zrenovovali skúsení francúzski remeselníci a dizajnéri. Inšpirované boli krajinou rozprestierajúcou sa za oknami vlaku. Vozne budú v štyroch rôznych dizajnoch: La Campagne (vidiek), Les Montagnes (hory), Les Lacs (jazerá) a La Forêt (lesy). Je evidentné, že aj tie najikonickejšie mená v cestovaní musia neustále inovovať a napredovať.

Keď padne noc

S príchodom noci sa nálada premení z tichej a elegantnej na mimoriadne sofistikovanú. Mäkké osvetlenie vrhá teplú žiaru na sviečkami zaliate jedálenské stoly, na ktorých sú prestreté svieže biele obrusy a trblietavé strieborné príbory, na mieru zdobený francúzsky porcelánový riad a jedinečný dizajn jedálneho lístka odrážajúci farebnú paletu a históriu každého vozňa.

Je tu hovädzie filé v pikantnej omáčke, kaviár a homár, jemné syry, broskyňová melba a Mignardises na záver nádherného dekadentného jedla. Večer sa však ešte len začal, a tak sa môžete vydať do Bar Car „3674“ na kokteily a príjemný rozhovor.

Scenéria sa už zmenila zo zvlnených polí na švajčiarske tyrkysovočíre jazerá a čoskoro budete prechádzať Gotthardským priesmykom. Klavirista vo svojom repertoári prešiel na „Night and Day’“ a pri príležitosti osláv rôznych hostí sa podávajú ďalšie nápoje.

Paríž sa blíži, no v tejto chvíli sú všetci cestujúci uchvátení zlatým momentom, o ktorom sme si mysleli, že bol už dávno zabudnutý.

Venice Simplon-Orient-Express cestuje po Európe od marca do novembra: Česká republika (Praha), Francúzsko (Paríž a Cannes), Taliansko (Florencia, Benátky, Rím a Verona), Rakúsko (Viedeň a Innsbruck), Maďarsko (Budapešť), Rumunsko (Bukurešť), Švajčiarsko (Ženeva), Belgicko (Brusel) a Holandsko (Amsterdam).

Môžete sa zúčastniť aj na ikonickej trase z Paríža do Istanbulu raz ročne.

Zdroj: https://www.forbes.sk/nezabudnutelna-jazda-novy-orient-express-vas-vezme-z-prahy-na-ikonicku-cestu-europou/

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...