Ministerstvo školstva ráta so zmenami od roku 2023.
Zmena učebných osnov, učebníc, spájanie predmetov či rozdelenie žiakov do troch cyklov namiesto dvoch stupňov.
To sú zmeny, s ktorými ráta od roku 2023 ministerstvo školstva v základných školách.
Dvadsaťpäť škôl na Slovensku ich už skúša v rámci pilotného projektu. Odborári aj niektoré školské asociácie veľkú reformu kritizujú.
Hodiny na základných školách sa často podobajú výkladom – na kreativitu či upevňovanie vedomostí nie je priestor.

Kľúčovou časťou reformy vzdelávania by mala byť redukcia a zmena obsahu učiva
Kľúčovou časťou reformy vzdelávania by mala byť redukcia a zmena obsahu učiva. Zhodlo sa na tom na dnešnom stretnutí Zoskupenie 12 organizácií vo vzdelávaní (Z12+). Podľa nich by to vytvorilo priestor pre rozvoj talentov a kompetencií žiakov, ktoré sú potrebné pre život v 21. storočí. Zároveň upozornili, že na úspešné pokračovanie kurikulárnej reformy bude okrem kontinuálneho širokého dialógu aktérov „od jaslí po vedu“ potrebná najmä nadstranícka dohoda o kontinuite daného procesu. Táto dohoda musí presahovať funkčné obdobie jedného ministra.
Zoskúpenie ocenilo, že do spolupráce v kurikulárnych komisiách pozvali mnohých aktérov vrátane praktikov. „Cesta k novému kurikulu sa tak môže začať aj v tomto náročnom pandemickom období. Do života základných škôl sa bude postupne zavádzať od septembra 2023 do septembra 2026,“ zhodnotilo zoskúpenie. Konštatovalo, že tak bude vytvorený dostatočný priestor pre pilotné overovanie. Prví „noví“ absolventi budú opúšťať školu v roku 2032.
Účastníci priblížili, že Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) začína pracovať na novom štátnom vzdelávacom programe pre základné školy. Zo schváleného Plánu obnovy a odolnosti Slovenska by mal byť finalizovaný začiatkom roka 2023. Cez plán obnovy bude zavádzanie kurikula finančne podporované prostredníctvom príspevkov na vzdelávanie pedagógov, mentoring, konzultácie pre školy v kurikulárnych centier, poradenstvo a tvorbu nárokovateľných podporných opatrení pre žiakov.
Do Z12+ patrí Aliancia súkromných jaslí a škôlok, Asociácia neštátnych zariadení špeciálnopedagogického poradenstva, Asociácia pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácia školskej psychológie, Edulienka, Fórum proaktívnych škôl, ISEIA – Medzinárodný inštitút a asociácia slovenských vzdelávacích centier, Stála konferencia aktérov vo vzdelávaní, Školský network, Školský výbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku, Združenie katolíckych škôl Slovenska a Združenie škôl C. S. Lewisa.
Zdroj: https://zenskyweb.sk/