21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

NOVÝ VEDECKÝ PRIELOM? JAPONSKÍ VEDCI VYVINULI LIEK NA RAST ZUBOV

Zabudnite na vŕtanie, čistenie zubných kanálikov, pečatenie zubov, korunky, mostíky. Japonskí vedci vyvinuli liek na rast zubov. Na trhu by mohol byť do roku 2030.

Zvuk zubnej vŕtačky spôsobuje mnohým ľuďom nevoľnosť či dokonca paniku. Aj preto sú zubní lekári nočnou morou všetkých tých, ktorým príroda do vienka nenadelila bezchybný, kazmi nenarušený, chrup. Ak patríte medzi tých, ktorí každoročne utrácajú desiatky či stovky eur za ošetrenia u zubného lekára, iste viete, ako finančne ale aj psychicky náročná je každá návšteva zubnej ambulancie. Ak váš zubár dokáže zub opraviť, je to ten lepší prípad. Niekedy však musí siahnuť po komplikovanejšej rekonštrukcii, ktorá začína čistením zubného kanálika a končí nasadením drahej zubnej korunky. Keď zub chýba, je ho potrebné nahradiť buď implantátom, alebo mostíkom. Žiaden lepší zákrok zatiaľ neexistuje. Japonskí vedci sú však na stope veľkému prielomu v zubnej medicíne, ktorý môže doslova prekopať všetky doterajšie terapeutické metódy.

Vedcom z japonského startupu Toregem Biopharma, ktorého výskum financuje Univerzita v Kjóte, sa podarilo vyvinúť liek, ktorý dokáže stimulovať rast nových zubov. Áno, čítate správe. Vďaka lieku sa zuby nebudú len regenerovať, ale rovno aj dorastať. Nejde pritom len o teóriu, keďže vedci funkčnosť nového lieku úspešne skúšali na fretkách od roku 2018. Fretky totiž podobne ako ľudia majú mliečne a trvalé zuby. V júli tohto roka vedci plánujú začať s klinickými testami na dospelých pacientoch. O rok neskôr chcú začať s klinickými skúškami na dvoj až sedemročných deťoch, ktoré sa narodili s anodonciou – teda ochorením, ktoré zabraňuje rastu zubov. Ak všetko pôjde podľa plánu, nový liek by mohol byť dostupný pre širokú verejnosť už v roku 2030.

Samotný liek funguje na báze protilátok, ktoré blokujú proteín zodpovedný za potlačenie rastu nových zubov. Liek priamo stimuluje rast nových zubov v takzvaných zubných púčikoch, respektíve zárodkoch zubov, ktoré má do určitého veku každý človek.

Zdroj: Nový vedecký prielom? Japonskí vedci vyvinuli liek na rast zubov – Človek – Veda a technika – Pravda

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články