15.7 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

O MOTOROVÉ JACHTY JE MINIMÁLNY ZÁUJEM. VIETOR V PLACHTÁCH CHCE ČORAZ VIAC SLOVÁKOV

Slováci objavili čaro jachtingu. Svedčí o tom aj zvýšený záujem o prenájom lodí cez slovenský startup Boataround. S jeho spoluzakladateľom Pavlom Pribišom sa Forbes.sk zhováral aj o tom, ako s jachtingom zamávali rastúce ceny paliva či do ktorých marín sa môžete dostať zadarmo.

Slováci si prostredníctvom vašej platformy tento rok rezervovali päťkrát viac zájazdov a sú tak treťou najpočetnejšou skupinou spomedzi vašich zákazníkov. Čím si vysvetľujete tento nárast záujmu? 

Na Slovensku začala vo všeobecnosti stúpať popularita jachtingu. Pomohol tomu trochu aj Covid. Kým dovtedy mali ľudia záujem skôr o iný typ dovolenky, počas pandémie sa rozhodli vyskúšať práve lode.

To, že sa zrazu objavil veľký počet nováčikov, nám potvrdili aj majitelia jácht. Okrem toho si už Slováci  zvykli bookovať dovolenku online a nie tradičným spôsobom. Nepotrebujú už chodiť do agentúry, svoju dovolenku si vyberú a zaplatia cez internet. 

Opatrní, ale verní

Ako sú na tom ostatné národnosti? Čím sa líši ich nákupné správanie? 

Napríklad Škandinávčania sú zvyknutí bookovať cez mobil, rovnako aj platiť. V týchto krajinách sa začali adaptovať na online skôr. Slováci sú konzervatívnejší. Keď sme začínali v roku 2016, tak nám hovorili, že Slováci nezaplatia online kartou dve- alebo tritisíc eur za jachtu, pretože spoločnosť musia poznať, overiť si ju. Samozrejme, nie je to len o Slovákoch, podobne na tom boli aj Česi.

Neskočia hneď na niečo nové, ale na druhej strane, ak už firmu poznajú, tak sú lojálni. Netýka sa to len nás, podobne je na tom aj napríklad Pelikán, Booking.com, AirBnB. Ak značke dôverujú a poznajú rozhranie, tak zostávajú.

Napríklad k nám sa vracia 80 percent zákazníkov zo Slovenska a robia booking opakovane. Celkovo je to asi najvyššie číslo opakujúcich sa zákazníkov. V západnej Európe je to oveľa nižšie. 

Osobný kontakt má stále svoje čaro

Nie je však predsa len na zváženie prevádzkovať aj kamennú kanceláriu a poskytovať servis tradičným spôsobom? 

Istým spôsobom áno. Napríklad aj také firmy, ktoré boli postavené čisto na online, napríklad Trip Advisor, nedávno otvorili salóniky na niekoľkých letiskách, kde ľudia môžu prísť a majú osobnú skúsenosť.

Dokonca aj u nás v office máme vyhradenú časť pre klientov, kde sa môžu usadiť, dať si kávu a obchodný zástupca sa im venuje. Nestáva sa to však často. Ide skôr o prípady zákazníkov zo „starej školy“, ktorí u nás bookujú po prvýkrát.

Uvažovali sme aj nad tým, že keď sa nám podarí otvoriť office na Západe, zvažujeme napríklad Berlín, keďže z Nemecka máme najviac klientov, tak urobíme časť, kde bude môcť prísť klient, stretne sa s obchodným zástupcom, ktorého sa môže popýtať na to, čo ho zaujíma.   

Vietor do plachiet

Aktuálne mesiace sa médiá zapĺňajú správami o narastajúcej cene pohonných hmôt. Ako táto situácia pohla s vaším biznisom? 

Vidíme tam určité súvislosti, ale zákazníci v každej krajine sa správajú rôzne. Napríklad v čase, keď sa začal konflikt na Ukrajine, tak celá Európa prestala bookovať. Netýkalo sa to len nás, ale aj viacerých eshopov, ktoré podobné veci reportovali. Ľudia sa teraz pozerajú aj na cenu dovolenky inak.

Vidíme, že dopyt po motorových jachtách, ktoré majú brutálnu spotrebu paliva a stávalo sa, že zákazník zaplatil takmer viac za tankovanie ako za prenájom lode, je teraz menší.

Našou výhodou je, že sa zameriavame skôr na plachetnice. Okrem toho sa snažíme byť eco-friendly, preto tlačíme do popredia plachetnice a katamarány, pri ktorých človek používa motor, len vtedy, keď vychádza alebo vchádza do maríny alebo keď nemá vietor.

Okrem toho napríklad v Nemecku, Holandsku alebo v Škandinávii sa zákazníci pozerajú aj po elektrických lodiach. Je to trend posledných dvoch rokov, trochu to kopíruje autopriemysel. Množstvo lodí má už dnes batérie a nepotrebujú tankovať pohonné hmoty. 

Aký je pomer pri prenájme motorových lodí a plachetníc? 

Zhruba 82 percent našej ponuky tvoria lode s plachtami. Ale ak sa pozrieme na počet bookingov, teda na to, čo ľudia reálne nakupujú, tak je to 95 percent a tento rok je to ešte viac. Počas pandémie, keď bolo lacnejšie palivo, tak na to zákazníci až tak nehľadeli, prenajímali sa aj väčšie motorové jachty, teraz je toho jednoznačne menej. 

Rozpočet na dovolenku

S akým budgetom je potrebné počítať, ak si chceme prenajať loď?

Najpopulárnejšou krajinou pre Slovákov, ale aj Rakúšanov či Poliakov je stále Chorvátsko, aj keď sa teraz začali naši zákazníci obzerať aj po Taliansku či Grécku. Ak si vezmeme taký bežný booking zo Slovenska do Chorvátska, v priemere to je 8 ľudí – buď dve rodiny s deťmi, alebo partia kamarátov. Priemerná cena za loď sa v tomto prípade pohybuje okolo 3200 eur.

Paradoxne, z krajín V4 Slováci rezervujú drahšie lode. Nie sú až takí senzitívni na cenu, sú ochotní si za novšiu a modernejšiu loď priplatiť, zatiaľ čo Česi skôr dbajú na budget.  

Čo sa týka prenájmu miesta na kotvenie – od čoho sa odvíja cena? S čím počítať?

Samozrejme sa to odvíja od lokality. Maríny, ktoré sú najexponovanejšie, napríklad v Monaku, vo Francúzsku alebo na Sardínii, ale rovnako aj v chorvátskom Dubrovníku, majú najmä počas sezóny pomerne vysoké ceny.

Okrem toho bývajú kompletne plné, po tretej popoludní už turisti nemajú šancu nájsť miesto. Ak sa ho však podarí nájsť, tak sa cena pohybuje okolo sto eur za noc za loď. Ale ak nepotrebujete byť úplne v centre, môžete ísť o pár kilometrov ďalej a máte to aj zadarmo. Je to síce dobrodružnejšie, ale nemusíte platiť drahé prenájmy v marínach.

Okrem toho je zvláštne, že napríklad v Grécku väčšinou maríny ani nie sú spoplatnené. Chorvátsko a Taliansko to berú ako silný biznis. Ale napríklad v Grécku, Španielsku alebo v Portugalsku sa dajú nájsť maríny, ktoré sú zadarmo a zaplatíte len zopár eur za vodu a elektrinu.   

Vypredané

Sezóna je zrejme v plnom prúde, dá sa ešte nájsť voľná jachta? 

Určite áno, aj keď v najsilnejších destináciách sú už lode vybookované, prípadne zostali už len tie drahšie. Ale sú napríklad destinácie, ktoré môžu byť len zopár kilometrov od miest ako Zadar alebo Split, kde sa nachádzajú mestečká, ktoré majú ešte určite aspoň 40 percent voľných lodí.

Avšak populárne miesta, ktoré majú silný marketing, sú už preč. Skôr teraz idú maríny, ktoré sú niekoľko kilometrov od väčších aglomerácií. 

Povedali ste, že ak firma dosiahne trhový podiel nad 20 percent, tak je s ňou ťažké bojovať. Aký podiel teda momentálne ovládate vy?

Sme na začiatku našej cesty. Spomínaných 20 percent je stále hudbou budúcnosti. Povedzme v Chorvátsku, kde sme najsilnejší hráč spomedzi online portálov, stále pokrývame jednotky percent, aj keď sa to každoročne posúva vyššie. Dvadsaťpercentný podiel je stále otázkou niekoľkých rokov, a to je destinácia ako Chorvátsko, kde sme už niekoľko rokov.  

Slovákov láka Nórsko aj exotika

O aké najexotickejšie oblasti majú vaši zákazníci záujem? 

Slováci majú napríklad radi v zime exotiku, povedzme Seychely. Je to trochu drahšia destinácia, ale je tam úžasná príroda a pomerne málo turistov. Aj typ sailingu je trochu iný, pretože na celých ostrovoch je asi dvesto lodí, takže aj maríny sú prázdne.

Na porovnanie, len v Chorvátsku sa nachádza viac ako osemtisíc lodí. Veľa Slovákov chodí napríklad aj na rybačku do Nórska, takže populárne je aj nórske pobrežie. Ale vyskytol sa aj Havaj a tento rok aj Južná Amerika, kde sa otvorili maríny v Brazílii a Peru. 

Ste asi jednou z firiem, ktorej mohla pandémia pomôcť, keďže ľudia volili súkromnejší spôsob trávenia dovolenky…

Pandémia prirodzene nebola dobrá pre nikoho a aj pre nás bola obrovským šokom. Množstvo našich partnerov, ktorí si kúpili lode na lízing, zrazu finančne zápasilo a bolo to pre nich likvidačné, keďže sezóna nevyzerala tak, ako mala.

Našou výhodou už od začiatku bolo, že sme sa zameriavali na globálny trh. Krajiny sa riadili rôznymi opatreniami, rôzne sa začali otvárať, respektíve zatvárať. Takže sa nám cez to podarilo preplachtiť.

Ak by sme boli v jednej krajine a závislí od jedného trhu, tak nám to v biznise určite nepomôže. Tým, že sme boli rozlezení, momentálne sme lokalizovaní v 27 jazykoch, tak sa nám cez to podarilo preplávať. Vyzeralo to tak, že jeden deň sme zapli ponuky Nemcom, ďalší deň Talianom, potom sme ich vypli, zapli iné krajiny a podobne.    

Ako ste premýšľali nad svojím biznismodelom, keď ste sa rozhodli pustiť do tohto podnikania? Čo bolo rozhodujúce? 

Spolu s co-founderkou Jankou Escher sme sa ešte počas nášho pôsobenia v Booking.com rozhodli vrátiť späť na Slovensko. V tom čase žila Janka v Thajsku vedľa plantáže na kokosové mlieko. Najskôr sme uvažovali, že budeme na Slovensko dovážať kokosové mlieko, ale zistili sme, byrokratický proces na dovážanie potravín bol natoľko komplikovaný, že sme z týchto plánov radšej upustili.

Už v tom čase som sa venoval jachtingu a videl som, že to funguje väčšinou offline, neexistujú fotografie daných jácht a oproti službám ako Booking.com alebo Airbnb ťahal zákazník za kratší koniec. Keď sme sa do toho viac ponorili a zistili sme, aká je konkurencia a aké sú náklady, tak sme si povedali, že do toho ideme. 

Skeptickí investori

Aká je momentálne nálada medzi investormi? 

Momentálne veľmi dobrá, aj keď to na začiatku tak nebolo. Keď sme sa uchádzali o peniaze, napríklad aj v private bankingu, tak sa na nás pozerali ako na mimozemšťanov. Nevedeli posúdiť, či sa to oplatí alebo nie, neexistovali príklady úspešných startupov.

Investori nevedeli, ako sa k tomu postaviť, ale tým, že začali na Západe vychádzať viaceré firmy s podobnou pôsobnosťou a tamojší investori im dôverovali, trh sa začal zväčšovať. Navyše zostal pomerne stabilný počas pandémie, ale aj teraz počas vojny na Ukrajine.

Napriek tomu, že veľká časť e-commerce trpí, má problémy s dodávateľmi, my sa s týmto nestretávame.

Výdavky tvoria v podstate mzdy zamestnancov a náš majetok je niekoľko počítačov. Do segmentu začali vstupovať aj veľkí hráči ako PPF v Európe či v USA spoločnost Permira. Investovanie je veľmi o pocitoch, ale keď investujú do niektorého segmentu už takéto veľké monolity a veria odvetviu, tak asi je to už preverené.

My sa stále snažíme nájsť investorov a, samozrejme, nejde len o financie, ale aj o know how či pomoc pri vstupe na iný trh. Pokiaľ by išlo len o peniaze, až tak veľmi nás to nepáli, nemáme totiž obrovské výdavky.

To, čo hľadáme, je pomoc na trhu, kde chceme byť silným hráčom a pre nás je to západná Európa. Pozeráme sa preto po partneroch na pobreží Škandinávie alebo Holandska. 

Nové nápady, ako rozšíriť biznis

Už ste to trochu načrtli, ale ako vidíte svoju budúcnosť? 

V súčasnosti máme približne stovku zamestnancov, z čoho je 65 v Bratislave. Určite chceme rozšíriť náš office v Barcelone, kde vidíme perfektný potenciál. Okrem toho chceme spustiť aplikáciu a tretia vec je rozšírenie ponuky o možnosť rezervovať si cez nás výlety a zážitky.

Napríklad možnosť ísť chytať ryby, pozorovanie západu slnka spojené s ochutnávkou vína, dobrého jedla. V skratke ide o zážitky na lodi, momentálne máme zozbieraných asi 300 možností a uvidíme, akú budeme mať odozvu od zákazníkov.   

Zdroj: https://www.forbes.sk/o-motorove-jachty-je-minimalny-zaujem-vietor-v-plachtach-chce-coraz-viac-slovakov/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články