13.7 C
Bratislava
sobota, 1 apríla, 2023

OBJAVTE KRÁSY TURECKA, LAST MINUTE AŽ -50%

Najväčším mestom Tureckej riviéry je Antalya. Aj ten najkrajší – aspoň to tvrdil Atatürk, bojoval za rozvoj moderného Turecka a považujú ho za otca krajiny.

V Antalyi môžete vidieť spojenie modernosti a histórie. Nájdete tu luxusné štvrte s drahými značkovými butikmi a kvalitnými reštauráciami. Na druhej strane, v malých špinavých uličkách nájdete aj „zapadnuté“ podniky, ktoré vám poriadne zavaria. Za rozumné množstvo tu pripravia pravú tureckú kávu, ktorá vás naozaj oživí, dokonca aj tradičný horúci čaj. Ak si prinesiete domácu baklavu a zapálite si vodnú fajku, môžete si vychutnať pravú orientálnu atmosféru.

Akciovú ponuku Last minute zájazdov do Turecka nájdete TU

Nezabudnite na staré turecké príslovie: „Jedz sladké, hovor sladké“.

Mnohí vám určite odporučia pozrieť sa do starého mesta Kaleici, ktoré bolo postavené počas gréckeho osídlenia. Medzi starými domami nájdete úzke dláždené uličky a pozornému oku neuniknú ani stopy byzantskej, rímskej či seldžuckej kultúry. Zážitkom je však aj návšteva miestneho tureckého bazáru, kde sa dá kúpiť všetko.

Mesto motýľov Alanya
Alanya, ďalšia obľúbená turecká dovolenková destinácia, má zvyčajne okolo 100 000 obyvateľov, no ich počet sa s blížiacim sa letom strojnásobí. Alanya bola založená v stredoveku a z tohto obdobia sa dodnes zachovali niektoré pôvodné mestské hradby, ako aj hrad z 13. storočia.

Výlet do nej sa určite oplatí. Môžete si vychutnať výhľad na „Mesto tyrkysového pobrežia“ a starý prístav. Kým z hradu ani neďalekej lanovky ju neuvidíte, Alanya má tvar motýľa s rozprestretými krídlami.

Vynechať by ste však nemali ani historické centrum mesta s impozantnou červenou vežou či staré popravisko.

Oplatí sa však zastaviť aj v uličkách miestnych reštaurácií, kaviarní, obchodov a trhovísk. Alanya je o niečo lacnejšia ako Antalya. Nezabúdajme, že Turci sú zvyknutí zjednávať ceny.

Kleopatrina pláž
V Alanyi nájdete aj jednu z najkrajších pláží sveta, ktorá sa spája s príbehom nekonečnej lásky.

Staroveká legenda hovorí, že bol vyrobený ako svadobný dar pre egyptskú kráľovnú Kleopatru, ktorá odmietla vstúpiť do iných krajín ako Egypt. Cisár Marcus Antonius ju však miloval natoľko, že si z Egypta priviezol veľa piesku, len aby uspokojil svoju milovanú.

Kleopatrina pláž je dlhá asi 2,5 kilometra a je lemovaná množstvom pomarančovníkov. Každoročne ho vyhľadávajú tisíce turistov, ktorí si chcú užiť chvíle na krásnej piesočnatej pláži, bielom piesku a tyrkysovom mori, s pohorím Taurus v pozadí. čo ešte chceš?

Kleopatrina pláž na Tureckej riviére – staroveký klenot.
Mnoho zaľúbencov vyhľadáva aj legendárne antické mesto Side. Jedna z nich povedala, že Kleopatra sa zoznámila s Marcom Antoniom v Side City, ktoré si vybrala na tajné romantické stretnutie.

Mesto sa datuje do 2. storočia pred naším letopočtom a jeho názov je odvodený od granátových jabĺk, ktoré sa tu kedysi hojne pestovali, symbol bohatstva a plodnosti.

Nájdete tu množstvo pamiatok a nesmiete vynechať ani staré divadlo, ktoré kedysi pojalo 20 000 divákov. V porovnaní s ruinami divadla tu dnes nájdete aj pozostatky bazáru, kde sa konal známy trh s otrokmi, ktorý sem priniesli piráti.

Vynechať by ste nemali ani ruiny starovekých gréckych miest Perge a Aspendos, ktoré sú tiež obľúbenými turistickými atrakciami. Napríklad v Pergu nájdete obrovskú akropolu a dobre zachované ruiny antických kúpeľov. Ak vás omrzí behať po pamiatkach, môžete zakotviť na jednej z miestnych zlatistých pláží.

Svetové dedičstvo Pamukkale
Ak sú Turci na niečo naozaj hrdí, musí to byť Pamukkale. V preklade „Pamukkale“ je to vlastne vápencová kaskádovitá terasa, ktorá vznikla dlhodobým prúdením teplej minerálnej vody pozdĺž útesu.

Zdroj: Pixabay

Nájdete tu aj Kleopatrino kúpalisko s liečivou vodou, kde sa môžete osviežiť. Ide skutočne o unikátnu prírodnú lokalitu, preto nie je prekvapením, že je zapísaná aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Na neďalekých kopcoch môžete vidieť pozostatky rímskeho mesta Hierapolis, kde nájdete nekropolu s hrobkami a amfiteáter.

Divoký adrenalín
Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, aj v Turecku môžete zažiť poriadny adrenalín. Musíte ísť do prírodného parku Körprülü, ktorý môžete preskúmať počas jazdy džípom s otvorenou strechou. Čakajú na vás nádherné prírodné scenérie a tí odvážnejší sa môžu raftovať na divokých riekach, ktoré parkom pretekajú.

K netradičným zážitkom patrí aj návšteva Morského sveta či Delfinária, kde si môžete pozrieť delfínske show a zaplatiť za to, aby ste si vyskúšali, aké to je plávať s nimi. Túto prehliadku ocenia najmä deti, ale určite si ju zapamätajú aj dospelí.

Magický zelený kaňon
Krajinu Tureckej riviéry dopĺňa vápencové pohorie Taurus, ktoré má rozsiahle krasové územia s podzemnými riekami a vodopádmi, ale aj najväčší jaskynný systém na ázijskom kontinente.

V tomto pohorí pramení aj rieka Manavgat, ktorá sa vlieva do Stredozemného mora a veľa turistov sem chodí fotiť. Súčasťou rieky sú aj zelené kaňony, ktorých magické odlesky vytvárajú smaragdovo zelené skaly.

Zdroj: https://recenz.blog.pravda.sk/2022/06/28/objavte-krasy-turecka-last-minute-az-50/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox

Related Articles

13 FAKTOV O NAŠEJ VLASTI, O KTORÝCH SI (MOŽNO) NETUŠIL

Dobre vedieť. Na Slovensku máme veľa zaujímavostí, ktoré stoja za pozornosť. Máme tu najväčší počet hradov na svete (v pomere...

ČESKÝ DISNEY SO ZLOŽITÝM OSUDOM. ČASŤ ŽIVOTA STRÁVIL V PRACOVNÝCH TÁBOROCH, HOCI STVORIL FERDA MRAVCA

Keď zaznie jeho meno, vybaví sa už trom generáciám práve kreslená postavička hmyzu s červenou šatkou okolo krku. Vo svojej rodinnej či...

ZRIEDKAVÉ CHOROBY: PACIENT NA DIAGNÓZU ČAKÁ 5 AŽ 30 ROKOV: ROK 2022 BOL PRELOMOVÝ V DIAGNOSTIKE

Keby sa ľudia, ktorí na svete trpia zriedkavým ochorením, spojili, vytvorili by tretí najľudnatejší štát sveta. Chorých je vyše 300 miliónov ľudí,...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

13 FAKTOV O NAŠEJ VLASTI, O KTORÝCH SI (MOŽNO) NETUŠIL

Dobre vedieť. Na Slovensku máme veľa zaujímavostí, ktoré stoja za pozornosť. Máme tu najväčší počet hradov na svete (v pomere...

ČESKÝ DISNEY SO ZLOŽITÝM OSUDOM. ČASŤ ŽIVOTA STRÁVIL V PRACOVNÝCH TÁBOROCH, HOCI STVORIL FERDA MRAVCA

Keď zaznie jeho meno, vybaví sa už trom generáciám práve kreslená postavička hmyzu s červenou šatkou okolo krku. Vo svojej rodinnej či...

ZRIEDKAVÉ CHOROBY: PACIENT NA DIAGNÓZU ČAKÁ 5 AŽ 30 ROKOV: ROK 2022 BOL PRELOMOVÝ V DIAGNOSTIKE

Keby sa ľudia, ktorí na svete trpia zriedkavým ochorením, spojili, vytvorili by tretí najľudnatejší štát sveta. Chorých je vyše 300 miliónov ľudí,...

ŠTUDENTI SÚ VIAC VYSTRESOVANÍ AKO KEDYSI. NA FAKULTE MANAŽMENTU ICH PRETO UČIA RELAXOVAŤ

Stres, úzkosti, nekvalitný spánok, bolesti aj problémy so zažívaním. To všetko je bohužiaľ často súčasťou života mnohých podnikateľov či manažérov, ale aj...

DREVENÝ ARTIKULÁRNY KOSTOL – UNESCO

7. júla 2008 bol drevený artikulárny kostol v Hronseku zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. História...