15.9 C
Bratislava
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

OBYVATEĽSTVO ČÍNY PRVÝ KRÁT ZA 60 ROKOV KLESLO. KRAJINA MÁ MÁLO ŽIEN

Počet obyvateľov Číny v roku 2022 po prvý raz po desaťročiach klesol. Posun signalizuje hroziacu demografickú krízu, ktorá by mohla mať pre Peking ďalekosiahle dôsledky.

Podľa správy Národného štatistického úradu mala Čína na konci minulého roka 1,412 miliardy obyvateľov, o 850-tisíc menej ako pred rokom. V krajine zaznamenali približne 9,56 milióna pôrodov a 10,4 milióna úmrtí.

Pôrodnosť v Číne klesla vlani na 6,77 pôrodov na tisíc ľudí, uviedli úrady. To je pokles zo 7,52 pred rokom a najnižšia hodnota od začiatku zaznamenávania pred viac ako 70 rokmi.

Peking zaznamenal aj najvyššiu mieru úmrtnosti od polovice 70. rokov minulého storočia. Stúpla na 7,37 úmrtí na 1 000 ľudí (zo 7,18 v roku 2021.)

Čísla sa týkajú iba pevninskej Číny a nezahŕňajú obyvateľov v zahraničí. Znamenajú prvý pokles počtu obyvateľov Číny od začiatku 60. rokov 20. storočia, keď súbor katastrofálnych hospodárskych politík známych ako „Veľký skok vpred“, presadzovaný vtedajším vodcom Mao Ce-tungom, viedol k najväčšiemu hladomoru v modernej histórii.

Pandémia udrela na pôrodnosť

Za posledné tri roky Čína hlásila len málo úmrtí na Covid. Peking bol obvinený z nedostatočného hlásenia rozsahu epidémie. Úrady však uviedli, že stres spojený s pandémiou, prispel k poklesu pôrodnosti a sobášov.

Údaje o obyvateľstve signalizujú dôležitý a historický moment pre Čínu, začiatok očakávaného dlhého obdobia demografického poklesu. Nejde o neočakávanú udalosť, pôrodnosť už roky klesá.

Pokračovala v poklese aj napriek množstvu vládnych politík na podporu rodenia detí. Úrady sa čoraz viac zaujímajú o ekonomické a sociálne výzvy, ktorým krajina čelí v súvislosti so starnutím populácie a zmenšujúcou sa veľkosťou pracovnej sily.

Tá je kľúčom vzostup krajiny ako hlavnej svetovej veľmoci.

Zrušenie politiky 1 dieťaťa

Medzi tieto politiky patrí zlepšenie prístupu k liečbe neplodnosti, obmedzenie prístupu k interrupciám a zrušenie politiky jedného dieťaťa. Tá párom vo väčšine prípadov zakazovala mať viac ako jedno dieťa.

Peking neskôr opäť zvýšil počet povolených detí z dvoch na tri na manželský pár v snahe zvýšiť pôrodnosť. Desaťročia politiky jedného dieťaťa, ktorá prinášala tvrdé tresty za nedodržiavanie pravidiel, rastúce životné náklady a meniace sa postoje prispeli k celkovému poklesu.

Prísne „nulové“ obmedzenia COVIDu urýchlili pokles počas pandémie. Počet žien v plodnom veku tiež klesá, v roku 2022 klesol o 4 milióny, podľa riaditeľa kancelárie Kang Yi, informovali Financial Times.

India predbehne Čínu

Očakáva sa, že India s viac ako 1,4 miliardou obyvateľov tento rok Čínu predbehne ako najľudnatejšia krajinu sveta. Obe sú v súčasnosti domovom približne štvornásobného počtu ľudí ako USA, v súčasnosti tretia najľudnatejšia krajina sveta.

Podľa OSN sa očakáva, že populácia Číny v priebehu storočia prudko klesne a do roku 2100 bude mať zhruba polovicu oproti súčasnosti. Napriek tomu modely predpovedajú, že po Indii zostane najľudnatejšou krajinou sveta.

1,05 muža na 1 ženu

Dôsledky tri a pol desaťročia politiky jedného dieťaťa siahajú za pokles pôrodnosti. Politika tiež pomohla vyvolať značnú rodovú nerovnováhu, ktorá skresľovala mužskú populáciu, zdokumentovanú Marou Hvistendahlovou v knihe Neprirodzený výber.

Prísne limity jedného dieťaťa sa zrazili s rozšírenou kultúrnou preferenciou pre synov. Možnosť prenatálneho testovania pohlavia a potratu na základe výsledku prispela k situácii, keď v roku 2022 úrady uviedli, že na 100 žien pripadalo približne 105 mužov.

Autor článku Robert Hart je redaktor Forbes.com.

Zdroj: https://www.forbes.sk/obyvatelstvo-ciny-prvykrat-za-60-rokov-kleslo-krajina-ma-malo-zien/?recommended=1

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články