24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

OCELIAREŇ ZA JEDEN A POL MILIARDY. ALEBO ZA POLOVICU? AMERIČANIA PREDÁVAJÚ U. S. STEEL

Najväčšia slovenská oceliareň U. S. Steel Košice je opäť na predaj. Americkí majitelia sa jej chceli prvý raz zbaviť pred desiatimi rokmi a znovu to skúšali v roku 2017. Ďalšie rokovania sa mali rozbehnúť v tomto roku na jar. A vyzerá to, že pre diametrálne odlišné predstavy o cene sú opäť odsúdené na krach.

Firma U. S. Steel by za fabriku na východnom Slovensku chcela jeden a pol miliardy eur, ale potenciálni záujemcovia ponúkajú len osemsto miliónov. O súčasnej patovej situácii informovali Hospodárske noviny.

Záujem má aj český miliardár

Okolo oceliarne, ktorá je jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, má podľa denníka krúžiť hlavne český miliardár Pavel Tykač a maďarský koncern MOL. Pravdepodobný scenár akvizície? Nový vlastník získa väčšinový podiel s predkupným právom na celú fabriku.

Oceliareň sa netají tým, že hľadá investorov – majú jej pomôcť napríklad s dosiahnutím uhlíkovej neutrality do roku 2050. Podľa hovorcu firmy je však zatiaľ predčasné hovoriť o konkrétnych menách.

Z červených čísel k rekordnému zisku

V prospech vysokej valuácie firmy hrá fakt, že po dvoch rokoch v červených číslach vlani dosiahla rekordný zisk takmer 650 miliónov eur. Rizikom sú však obavy z ekonomickej recesie a nutnosť investície do dekarbonizácie fabriky, ktorá by sa mohla vyšplhať až na miliardu eur. U. S. Steel Košice navyše dováža strategické suroviny z Ukrajiny.

O predaji oceliarní sa uvažovalo už pred desiatimi rokmi, v roku 2013 však podnik dostal od slovenskej vlády úľavy v oblasti energetiky a ochrany životného prostredia. Výmenou za to sa jeho americkí majitelia zaviazali, že si slovenský závod ponechajú aspoň päť rokov.

Potom mali na stole niekoľko zaujímavých ponúk: napríklad 1,3 miliardy eur od Moravia Steel miliardára slovenského pôvodu Tomáša Chreneka. Už vtedy však odmietali ísť pod spomínanú hranicu jeden a pol miliardy eur.

Zdroj: https://www.forbes.sk/oceliaren-za-jeden-a-pol-miliardy-alebo-za-polovicu-americania-predavaju-kosicky-u-s-steel/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články