15.2 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

ONLINE NAKUPOVANIE NEVYCHLADLO. SLOVÁCI RADI TRÁVIA VOĽNÝ ČAS PREZERANÍM E-SHOPOV

Postpandemické obdobie síce zamávalo s niektorými firmami v oblasti e-commerce, no online nakupovanie zostalo stále v obľube. Ukazuje to nový prieskum spoločnosti Google, ktorá sa pozrela na to, ako Slováci a Česi nakupujú.

Ako ukazujú dáta Google, aj napriek návratu k bežnému životu a k zvyklostiam spred pandémie, podiel online nákupov stále rastie. Na Slovensku uprednostňuje nákupy na internete dokonca viac ako polovica Slovákov.

Navyše aj zákazníci, ktorí stále nakupujú v kamenných prevádzkach si predtým, ako si produkt fyzicky zakúpia, urobia na internete prieskum.

Spotrebiteľom však nie sú cudzie ani najnovšie výdobytky moderných technológii. Ako vysvetlil František Štrupl, Business Lead Google za Českú republiku, až 40 percent Slovákov využilo v poslednom polroku nové nástroje pri hľadaní inšpirácie na nákup, napríklad krátke videá, Google Lens či obchod na sociálnych sieťach.

AR a VR zatiaľ nie sú trendy

„Ľudia napríklad v obchodoch používajú Google Lens, aby si dokázali online porovnať tovar, o ktorý majú záujem. Na druhej strane sa trendy ako virtuálna či rozšírená realita zatiaľ nepresadili,“ opisuje Štrupl.

Zaujímavým zistením podľa spoločnosti bolo, že ľudia trávia prezeraním online obchodov svoj voľný čas. Tento fenomén, ktorý spočíva v surfovaní po internete za účelom hľadania inšpirácie, sa nazýva retailtainment. Takto trávi čas dokonca až štvrtina opýtaných.

Z ich zistení ďalej vyplýva, že pri online nákupoch je rozhodovací proces (čo presne a kde kúpiť) oveľa komplexnejší a dynamickejší a vstupuje doň oveľa viac drobných detailov. Zákazníci pri online nakupovaní majú tendenciu stať sa takzvanými „produktovými detektívmi“, čo znamená, že skúmajú a porovnávajú viac ako v kamenných predajniach.

Na druhej strane však stúpa aj počet impulzívnych nákupov, teda takých, ktoré zákazníci uskutočnia bez predošlého plánovania. Ako dodáva Štrupl na záver, e-shopy a inzerenti sa tak stretávajú s výzvami, ako osloviť v správny čas, správneho zákazníka.

Zdroj: https://www.forbes.sk/online-nakupovanie-nevychladlo-slovaci-radi-travia-volny-cas-prezeranim-e-shopov/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články