Vybrať si quinou pred cestovinami a zeleninu pred hranolkami, čítať etikety na potravinách a odmietať rafinovaný cukor. Za posledných niekoľko rokov došlo medzi ľuďmi k posunu v postoji k jedlu. Pomaly, ale isto si viac z nás vyberá zdravé potraviny a venuje väčšiu pozornosť tomu, čo konzumujeme v rámci niečoho, čo sa nazýva „hnutie čistého stravovania“.
A to je skvelá správa. Zameranie sa na plán čistého stravovania, ktorý zahŕňa čerstvé potraviny a vylúčenie vysoko spracovaných ingrediencií, môže viesť k zníženiu zápalu, hlavnej príčiny mnohých chorôb; znížené riziko cukrovky a niektorých typov rakoviny; a celkovo šťastnejší a zdravší život.
Ale to, čo u mnohých začína ako skutočná túžba cítiť sa lepšie, má potenciál stať sa nebezpečnou fixáciou, často poháňanou sociálnymi médiami. Zoznámte sa s ortorexiou, novou sesternicou mentálnej anorexie a mentálnej bulímie.
„Orthorexia nervosa“ bola pomenovaná Dr. Stevenom Bratmanom v roku 1996. Keď videl pacientov vo svojej praxi alternatívnej medicíny, všimol si, že čoraz väčší počet z nich je fixovaných na zdravé stravovanie. Túto frázu vymyslel ako spôsob, ako pomôcť konkrétnej pacientke prepracovať sa cez jej extrémistický postoj k jedlu. Ako opisuje Dr. Bratman: „Ortorexia sa tvorí analogicky k mentálnej anorexii, ale pomocou orthro, čo znamená ‚správne‘, naznačuje posadnutosť jedením správnych potravín.“
Čo však začalo ako spôsob, ako sa dostať cez problémový vzťah pacienta k jedlu a prinútiť „príliš posadnutých odborníkov na zdravú výživu, aby sa na seba pozreli“ sa vyvinul do termínu, ktorý opisuje skutočnú poruchu príjmu potravy, ktorú niektoré mladé ženy a muži poznajú až príliš dobre.
Zatiaľ čo jesť čisto, čítať etikety a byť si vedomý potravín, ktoré konzumujeme (pozorné jedenie) nie je zlá vec, najmä v spoločnosti, ktorá zaznamenáva čoraz vyššiu mieru obezity, pre niektorých sa to stáva nezdravou posadnutosťou inak zdravým stravovaním.
A hoci za ortorexiu nemôžu sociálne médiá – koniec koncov, táto fráza vznikla v 90. rokoch, roky predtým, ako vôbec existovali Instagram a Pinterest – odborníci sa zhodujú, že jednoduchý prístup ku všetkým tým pekným fotkám kapustových smoothies a starostlivo naaranžovaných šalátov je ľahšie pociťovať tlak na konzumáciu čistých potravín. Nepretržitý prístup 24 hodín denne a 7 dní v týždni k obľúbeným jedlám a účtom celebrít, ktoré máme, znamená porovnávanie stravy alebo „prekonanie“ niekoho iného („Ona je vegetariánka? Môžem sa stať vegánom!“) máme vždy na dosah ruky.
Je ortorexia porucha príjmu potravy?
Zatiaľ čo veľa ľudí, najmä mladých žien, sa pasuje s ortorexiou, ale keď spomeniete tento termín lekárovi s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vedieť, o čom je reč. Je to preto, že ortorexia ešte nie je považovaná za poruchu príjmu potravy. Nie je zahrnutá vo vydaní Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch (DSM), ktorý vydala psychiatrická asociácia a ktorý sa považuje za „bibliu“ porúch.
Niektorí odborníci sa domnievajú, že ortorexia sa dostatočne nelíši od iných existujúcich porúch, ako je anorexia alebo obsedantno-kompulzívna porucha, aby si zaručila svoju vlastnú definíciu. Podobne ako u anorektikov, aj jedinci s ortorexiou sa fixujú na jedlo a svoje telá, aj keď sa nezaujímajú o kalórie alebo hmotnosť, ale o to, aké druhy jedla konzumujú.
Tí, ktorí bojujú s ortorexiou, majú neustále pocity, že sú „nečistí“ alebo že ich telo je poškodené jedlom, ktoré konzumujú, bez ohľadu na to, aká „zdravá“ je ich strava. Podľa Dr. Bratmana sa uzdravujúce anorektičky niekedy posúvajú alebo „gradujú“ do ortorexie. Títo ľudia si zachovávajú svoje neusporiadané stravovacie návyky, ale zameriavajú sa skôr na čistotu ako na chudnutie.
A ako ľudia s obsedantno-kompulzívnou poruchou, ortorexici používajú svoje stravovacie návyky ako spôsob, ako získať nad sebou kontrolu. Pre niektorých skutočnosť, že títo ľudia sú posadnutí niečím – nie tým, čím sú posadnutí – znamená, že ortorexia je typom obsedantno-kompulzívnej poruchy.
Samozrejme, táto teória môže byť sebaprorokujúca, pretože je potrebný ďalší výskum ortorexie ako jedinečnej poruchy príjmu potravy. Ako povedala Dr. Cynthia Bulik, profesorka porúch príjmu potravy na Univerzite v Severnej Karolíne, diagnostikovanie ortorexie môže byť začarovaný kruh.
„Nie je to bona fide (s čistým svedomím) diagnóza, takže o tom nie je žiadny výskum; a keďže o tom neexistuje žiadny výskum, vieme veľmi málo o tom, či by to skutočne mala byť porucha,“ hovorí.
Nakoniec sa však „ortorexia“ môže oficiálne dostať do lekárskeho lexikónu. Je to preto, ako má porucha príjmu potravy tendenciu sa vyvíjať. Keď bola napríklad bulímia v roku 1979 uznaná ako porucha, lekári si začali uvedomovať, že niektorí pacienti sa najskôr prejedali a potom sa zbavili jedla, alebo len úplne prejedali. Ale až v roku 2013 bola do Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch pridaná porucha prejedania.
V prípade ortorexie, väčšina klientov Dr. Bratmana bola zafixovaná na očistu, v tom čase populárny výstrelok zdravého stravovania. Dnes sa ľudia zbavujú lepku, odstraňujú mliečne výrobky alebo odstraňujú celé skupiny potravín. A hoci to môžu byť pre niektorých ľudí pozitívne, zdravé zmeny – napríklad máte celiakiu alebo neznášanlivosť laktózy – pre niektorých ľudí sa vylúčenie určitých „zlých“ potravín stáva posadnutosťou.
Ako spoznám, že mám ortorexiu?
Je teda čítanie jedálneho lístka v reštauráciách alebo vylúčenie syra zo stravy ortorexia? Nie nevyhnutne. Nie je zlé, ak sa prikloníte k zdravým rozhodnutiam alebo obmedzíte potraviny, ktoré vášmu telu nevyhovujú, pretože vám spôsobujú choroby alebo prispievajú k zdravotným problémom.
Preto je rozpoznanie ortorexie obzvlášť zložité. Konzumovať čisto a vyberať si zdravé potraviny je vo všeobecnosti pozitívna vec. Je oveľa ťažšie identifikovať problém, pretože je zahalený v „zdravom“ prestrojení.
Ale ak plánujete svoj deň a spoločenské aktivity okolo jedla a pristihnete sa, že obmedzujete stále viac potravín, možno je čas vyhľadať pomoc. Keď sa čisté stravovanie stane fixáciou, ktorá ovláda váš život, je tu problém.
Dr. Bratman a jeho kolega zverejnili formálne kritériá na diagnostiku ortorexie. Zahŕňa dva súbory kritérií.
- Kritérium A zahŕňa obsedantné zameranie sa na „zdravé stravovanie“; prehnaný strach z choroby, pocit osobnej nečistoty, úzkosti a hanby, ak jednotlivec poruší vlastné stravovacie pravidlá; a rastúce obmedzenia v stravovaní v priebehu času.
- V kritériu B nutkavé správanie vedie k podvýžive z obmedzenej stravy; poškodenie sociálnych, akademických alebo pracovných funkcií v dôsledku zdravej výživy; a pozitívny pocit vlastnej hodnoty, ktorá je nadmerne závislá od seba definovaného „zdravého“ stravovacieho správania.
Pamätajte, že výber “čistých” potravín nie je zlá vec – rovnako ako nenastane koniec sveta ak si občas vychutnáte pizzu alebo zahryznete do čokolády. Ale s ortorexiou už naozaj nie je na výber, pokiaľ ide o „zdravé stravovanie“. Jedlo sa stáva psychologickou posadnutosťou.
Myslíte si, že by ste mohli trpieť ortorexiou?
Odpovedzte na tieto otázky poskytnuté Národnou asociáciou pre poruchy príjmu potravy. Ak na väčšinu otázok odpoviete „áno“, tým je pravdepodobnejšie, že máte ortorexiu.
- Prajete si, aby ste sa občas mohli len najesť a nestarať sa o kvalitu potravín?
- Chceli by ste niekedy tráviť menej času zaoberaním sa jedlom a viac žiť a milovať?
- Zdá sa vám nad vaše schopnosti zjesť jedlo pripravené niekým iným a nesnažiť sa kontrolovať, čo sa podáva?
- Neustále hľadáte spôsoby, ako sú pre vás potraviny nezdravé?
- Ustupujú láska, radosť, hra a kreativita pri dodržiavaní dokonalej stravy?
- Cítite vinu alebo sebanenávisť, keď sa odchýlite od zdravej stravy?
- Cítite sa pod kontrolou, keď dodržiavate „správnu“ stravu?
- Postavili ste sa na nutričný piedestál a čudujete sa, ako môžu ostatní jesť potraviny, ktoré ste vy vylúčili z jedálnička?
Ak si myslíte, že by ste mohli mať problém s ortorexiou, je dôležité požiadať o pomoc. Spolupráca s odborníkom, ktorý sa špecializuje na poruchy príjmu potravy, vám môže pomôcť prehodnotiť váš vzťah k jedlu a riešiť základné problémy, ktoré prispievajú k ortorexii.
Hoci jesť čisto a zamerať sa na zdravý životný štýl je skvelé, je to len jedna časť nášho života. Jedlo je spôsob, ako vyživovať naše telo, užívať si čas s priateľmi a rodinou a cítiť sa dobre a nie je to náš nepriateľ.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ortorexia-ste-posadnuti-konzumaciou-zdravych-potravin