6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

OSEM NEREÁLNYCH OČAKÁVANÍ, KTORÉ NÁM NIČIA ŽIVOT. ZBAVTE SA ICH A BUDETE ÚSPEŠNEJŠÍ

Naše očakávania určujú našu realitu, viac než čokoľvek iné v živote. Ak neveríte, že uspejete, neuspejete.

Výskum Štátnej univerzity v Louisiane (LSU) ukazuje, že ľudia, ktorí v seba veria, používajú viac metakognitívnych funkcií ako tí, ktorí neveria. To znamená, že používajú viac svojho mozgu a majú väčšiu mozgovú kapacitu na riešenie problémov.

Metakognícia je obzvlášť dôležitá pre úspech, pretože zaisťuje, že sa človek na problémy pozerá z mnohých rôznych uhlov pohľadu a svoj prístup prispôsobí podľa potreby.

Naša dôvera poháňa aj ostatných ľudí

Naše očakávania však majú vplyv aj na ostatných ľudí. Už v 60. rokoch minulého storočia harvardský výskum demonštroval silu našej viery pri ovplyvnení správania iných ľudí. Keď učiteľom povedali, že niektoré (náhodne vybrané) deti sú múdre, tieto deti dosiahli lepšie výsledky nielen v triede, ale aj v štandardizovaných testoch IQ.

Skutočne dostaneme z ostatných ľudí maximum, keď im veríme. Výskum ukazuje, že sa to stáva, pretože keď v istých ľudí veríme,

  • správame sa k nim lepšie ako k ľuďom, o ktorých si myslíme, že neuspejú,
  • dávame im viac príležitostí uspieť,
  • poskytujeme im presnejšiu a užitočnejšiu spätnú väzbu, ako dávame ostatným,
  • naučíme ich viac, pretože veríme, že je to dobre strávený čas.

Očakávania, ktoré nám škodia

Ale keď necháte svoje pochybnosti, aby zatienili vašu vieru v niekoho (alebo niečo), prakticky zaistíte jeho zlyhanie. Lekári to nazývajú efekt „nocebo“. Pacienti, ktorí majú nízke očakávania v súvislosti s lekárskymi zákrokmi alebo ošetrením, majú zvyčajne horšie výsledky ako tí, ktorí očakávajú úspech, a to aj pokiaľ ide o už dlho zavedenú liečbu.

Ak lekár použije liečbu s klinicky overenou vysokou mierou úspechu, ale bude ju prezentovať v negatívnom svetle, pravdepodobnosť negatívneho výsledku sa zvýši.

Vaše očakávania formujú vašu realitu. Môžu vám zmeniť život, emocionálne aj fyzicky. Musíte byť obzvlášť opatrní (a uvedomovať si) očakávania, ktoré v sebe skrývate, pretože tie nesprávne nám život len zbytočne komplikujú. Dajte si preto pozor na nasledujúce očakávania – tieto spôsobujú ľuďom obzvlášť veľa problémov.

1. Život by mal byť spravodlivý.

Všetci sme už tisíckrát počuli (a pravdepodobne sme to povedali aj iným ľuďom), že život nie je fér. No stále mnohí z nás podvedome očakávajú, že život bude spravodlivý. A veríme, že každá nespravodlivosť, ktorú zažijeme, bude nejakým spôsobom vyvážená, aj keď s tým nič neurobíme.

Ak ste uviazli v tomto myslení, zapracujte na svojej emočnej inteligencii. Keď sa stane niečo „nespravodlivé“, nespoliehajte sa na vonkajšie sily, ktoré vás postavia na nohy.

Čím skôr prestanete očakávať, že bude nejaká „cena útechy“, tým skôr budete môcť podniknúť kroky, ktoré prinesú skutočnú zmenu.

2. Príležitosti padnú z neba.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môže človek urobiť, je nebáť sa a sám hľadať príležitosť. To, že si zaslúžite zvýšenie platu, povýšenie alebo služobné auto, neznamená, že sa to stane. Musíte to sami uskutočniť. Musíte tvrdo pracovať a potom ísť a získať to, čo je vaše. Ak sa obmedzíme na to, čo nám je dané, sme vydaní na milosť a nemilosť ostatných ľudí.

Keď začnete konať, zamyslite sa: „Aké kroky musím urobiť?“ „Aké prekážky mi stoja v ceste a čo musím urobiť, aby som ich odstránil?“ a „Aké ktoré chyby ma odvádzajú od mojich cieľov?“

3. Chcem, aby ma mal každý rád.

Nemôžete si získať všetkých. Keď predpokladáte, že sa ľudom páčite, začnete na nich klásť požiadavky. A to ešte predtým, ako zistíte, čo si o vás naozaj myslia a čo k vám cítia.

Namiesto očakávania, že vás ľudia budú mať radi, sa zamerajte na získanie ich dôvery a rešpektu. Predídete tak mnohým bolestivým precitnutiam.

4. Ľudia by so mnou mali súhlasiť.

Tento bod môže byť ťažký. Iste viete, o čom hovoríte, a preto by vás ľudia mali brať vážne. Ale očakávať, že s vami ľudia budú súhlasiť – zo zdvorilosti alebo preto, že vaše nápady sú dobré – je druhá vec. Niečo, čo je pre vás zrejmé, nemusí byť také pre niekoho s inými skúsenosťami a inými cieľmi a prioritami.

Takže sa prestaňte urážať, keď s vami ľudia nesúhlasia, a prestaňte predpokladať, že existuje iba jedna správna odpoveď (vaša). Namiesto toho sa zamerajte na to, ako môžete nájsť riešenia, ktoré každému poskytnú to, čo potrebuje.

5. Ľudia vedia, čo sa snažím povedať.

Ľudia vám nedokážu čítať myšlienky a to, čo sa pokúšate povedať, je len zriedka to, čo ostatní ľudia počujú. Preto musíte byť presní a jasní. Či už niekoho žiadate, aby urobil niečo bez poskytnutia kontextu, alebo vysvetľujete zložitý koncept veľkého projektu, je ľahké vynechať relevantné informácie, pretože si myslíte, že nie sú potrebné.

Komunikácia je nanič, ak nie je jasná. A vaša komunikácia nebude jasná, kým si nenájdete čas na porozumenie pohľadu druhej osoby.

6. Zlyhám.

Ako už bolo povedané, ak očakávate zlyhanie, máte väčšiu šancu dosiahnuť neuspokojivý výsledok. Ak neuspejete, zmierte sa s tým, že niekedy zlyháte a niekedy uspejete.

Ale ak sa do niečoho púšťate, verte celým svojím bytím, že v tomto úsilí uspejete. V opačnom prípade si sami hádžete polená pod nohy.

7. Veci ma urobia šťastným.

Iste, veci môžu z krátkodobého hľadiska urobiť život zábavnejším a pohodlnejším, ale z dlhodobého hľadiska vás nemôžu urobiť šťastnými. Príliš veľa z nás očakáva, že budúca udalosť („Budem šťastný, keď ma povýšia“) nás urobí šťastnými, namiesto toho, aby sme sa hlbšie zaoberali skutočnými príčinami nášho nešťastia.

Ak nevyriešite, čo sa deje vo vašom vnútri, žiadna externá udalosť alebo vec vás neuspokojí, bez ohľadu na to, ako veľmi to chcete.

8. Môžem ho/ju zmeniť.

Na tomto svete je len jeden človek, ktorého môžete skutočne zmeniť. Áno, ste to vy, ale aj to si vyžaduje obrovské úsilie. Jediný spôsob, akým sa ľudia môžu zmeniť, je mať veľkú túžbu a prostriedky. Napriek tomu je lákavé pokúsiť sa zmeniť niekoho, kto sa zmeniť nechce. Môžete si dokonca aktívne vyberať ľudí s problémami v domnienke, že ich môžete „napraviť“.

Zbavte sa tohto chybného očakávania. Budujte svoj život okolo skutočných a pozitívnych ľudí a vyhýbajte sa problematickým ľuďom, ktorí vás sklamú.

Viera, že uspejete, skutočne zvyšuje pravdepodobnosť, že sa to stane. Znamená to tiež, že sa budete musieť vzdať niektorých mylných očakávaní, ktoré vám budú len prekážať.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Travis Bradberry.

Zdroj: https://www.forbes.sk/osem-nerealnych-ocakavani-ktore-nam-nicia-zivot-zbavte-sa-ich-a-budete-uspesnejsi/

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...