6.5 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

OSEM RÁD, AKO PRESTAŤ SABOTOVAŤ VLASTNÝ ÚSPECH. ZMEŇTE VZORCE MYSLENIA A PRACUJTE NA SEBE

Máte veľké sny a chcete, aby vaša kariéra napredovala veľkolepo, ale z nejakého dôvodu sa vám to nedarí? Pre mnohých ľudí je to skutočný boj, keď zistia, že sabotujú vlastný úspech alebo podkopávajú svoj pokrok.

Bohužiaľ, brzdenie vlastného pokroku je bežnejšie, než by ste si mysleli. Súvisí s depresiou a so stresom. V prieskume spoločnosti Clarify Capital až 45 percent ľudí uviedlo, že sa cítia vystresovaní, zatiaľ čo 36 percent uviedlo, že sa boja alebo majú depresie a 25 percent bolo demotivovaných.

Okrem toho 38 až 44 percent zažilo pocity prepracovanosti, vyhorenia, nedocenenia, nedostatku uspokojenia alebo radosti, podľa údajov od Muse. To všetko súvisí s vysokou prevalenciou ľudí, ktorí si podkopávajú vlastný úspech.

Blokovanie seba samého súvisí s depresiou a stresom a zvyčajne je poháňané úzkosťou. Máte obavy z toho, čo ak – čo sa stane, ak uspejete a budete čeliť zvýšenému pracovnému zaťaženiu či tlaku, alebo príliš premýšľate a zameriavate sa na najhoršie potenciálne scenáre vašej budúcnosti. Práve tieto dôvody vás odkláňajú od zlepšovania a súvisia tiež s perfekcionizmom a tzv. imposter syndrómom.

Zmeňte vzorce myslenia

Je zaujímavé, že podkopávanie vlastného úspechu môže súvisieť aj s vašimi vzorcami myslenia. Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí mali zafixovaný pohľad na úspech – čo znamená, že verili, že talent je stabilná vlastnosť a nie niečo, čo sa dá neustále rozvíjať – mali tendenciu byť obzvlášť úzkostliví, keď ten úspech dosiahli.

Podľa výskumu Torontskej univerzity však majú ľudia s flexibilnejším pohľadom na svoje zručnosti a schopnosti tendenciu prijať svoje úspechy. Je teda dôležité si pripomenúť, že úspech je výsledkom tvrdej práce a že učiť a rozvíjať sa môžete po celý život.

Vyjadrujte sa efektívne

Úspech môžete dosiahnuť aj tým, že sa budete efektívne vyjadrovať. Hovorte, komunikujte s dôverou a majte svoj názor. Pri zdieľaní nápadov nepoužívajte príliš veľa kvalifikátorov. Napríklad namiesto toho, aby ste povedali „Myslím, že by sme mali vytvoriť plán projektu“ alebo „Možno by sme mali zmeniť náš prístup k zákazníkom“, odstráňte slová „myslím“ a „možno“, aby ste svoj názor vyjadrili asertívnejšie a zvýšili tak svoju dôveryhodnosť.

Ďalší spôsob, ktorým môžete blokovať svoj úspech je, že si nestojíte za svojimi úspechmi. Keď dostanete kompliment, radšej poďakujte, namiesto bagatelizovania svojho úsilia. Samozrejme, že nechcete byť egoistom, ale sebavedomí môžete byť aj bez toho, aby ste boli arogantní.

Robte kompetentné rozhodnutia

Ďalším spôsobom, ktorým majú ľudia tendenciu podkopávať svoj vlastný úspech je, že nehovoria príliš často. Jedna z častých rád ohľadom osobných hraníc a rovnováhy medzi pracovným a osobným životom znie, naučiť sa hovoriť nie. Ak vás však niečo nabije energiou a veríte, že vám to pomôže v rozvoji, je rozumné siahnuť po príležitosti.

Vyberte si rozumné riziká, prevezmite iniciatívu a oslovujte ľudí. Uchádzajte sa o povýšenie, požiadajte niekoho, aby vás mentoroval a o možnosť vyriešiť problém alebo zrealizovať váš nový nápad. To všetko vyšle správu o vašej motivácii, no zároveň to posilní vás a pocit vašej vlastnej hodnoty.

S ostatnými pracujte konštruktívne

Jedným zo spôsobov, ako rozumieť sebe samému je to, ako komunikujeme s ostatnými. Naše vzťahy sú zrkadlom toho, kým sme a čo si ceníme. Jedným zo spôsobov, ako sa uistiť, že akceptujeme úspech, je ponúknuť pomoc ostatným a tiež požiadať o podporu, keď ju potrebujeme.

Svoj úspech blokujete, ak sa bránite pomoci druhým, ale aj vtedy, ak sa vyhýbate žiadosti o pomoc a v dôsledku toho zlyháte. Ponuka pomoci aj žiadosť o pomoc vám pomôžu dosiahnuť úspech – a tiež prispejú k budovaniu pevných vzťahov.

Úzkosť môže niekedy viesť aj k panovačnému správaniu. Zamerajte sa radšej na prevzatie primeranej úrovne kontroly na základe toho, za čo ste zodpovední, na poskytovanie pokynov alebo spätnej väzby ostatným. Prestaňte však ľudí prehnane kontrolovať a preťažovať.

Starajte sa o seba

Uistite sa, že nesabotujete svoj úspech. To súvisí aj s tým, ako sa o seba staráte. Stanovte si ciele v náročných, no rozumných výškach. Buďte k sebe láskaví – vyhýbajte sa negatívnym rečiam o sebe. Pripomeňte si, čo všetko ste dosiahli a akí ste schopní a odolní. Venujte pozornosť tomu, čo robíte dobre a snažte sa v tom napredovať.

Prevezmite zodpovednosť. Ak zlyháte, zamyslite sa nad tým, ako nabudúce urobiť veci inak. Ak miniete cieľ, priznajte si chybu a zaviažte sa, že sa v budúcnosti polepšíte. Prevzatie zodpovednosti prispieva k vášmu posilneniu, úcte a sebadôvere.

Konajte. Prokrastinácia je klasický spôsob podkopávania úspechu, takže dajte veci do pohybu a vykonajte úlohy, ktoré treba. Aj malé kroky vás môžu posunúť vpred pozitívnym spôsobom.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Tracy Brower, PhD.

Zdroj: Osem rád, ako prestať sabotovať vlastný úspech. Zmeňte vzorce myslenia a pracujte na sebe – Forbes

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

3 KOMENTÁRE

  1. Usually I do not read article on blogs however I would like to say that this writeup very compelled me to take a look at and do so Your writing taste has been amazed me Thanks quite nice post

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...