8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

PATRÍTE K BOHATÝM ĽUĎOM? NOVÁ ŠTÚDIA DEFINUJE, ČO TO ZNAMENÁ

Je to bežná otázka, ktorú si ľudia kladú: Ako dobre sa mám v porovnaní so zvyškom populácie? Zarábam viac, menej alebo podobne ako ostatní ľudia môjho veku a z podobného prostredia?

Nová správa od L’Observatoire des Inégalités, nezávislej organizácie, ktorá skúma nerovnosť vo francúzskej spoločnosti, definovala, čo znamená byť bohatý a koľko ľudí patrí do tejto kategórie.

Vyjadrené v číslach

Aby bol človek považovaný za majetného, musí mať podľa tejto správy príjem 3 673 eur mesačne po zdanení – to znamená dvojnásobne viac ako bežný Francúz. Toto kritérium spĺňa približne 4,5 milióna ľudí v krajine.

Rodina s dvoma deťmi mladšími ako 14 rokov by bola považovaná za majetnú, ak má príjem aspoň 7 713 eur mesačne.

Tento údaj je teraz o niečo vyšší, ako keď sa táto štúdia robila v roku 2020, keď byť bohatým pre jednotlivca znamenalo zarábať 3 470 eur každý mesiac.

Za „superbohatých“ štúdia označuje ľudí s mesačným príjmom od 7 180 eur po zdanení, čo je približne jedno percento populácie.

Ako by obstáli v takomto porovnaní Slováci? Ak vychádzame z priemerného ročného príjmu na osobu vo výške 8119 eur, rovnaký prepočet by spravil boháčov zo všetkých, ktorí mesačne zarobia viac ako 1353 eur.

Starší s odrastenými deťmi

Vo Francúzsku sú v súčasnosti najbohatší ľudia – pokiaľ ide o príjmy – mierne starší ako ostatná populácia (priemerný vek 57 rokov), už nemajú doma deti, majú vlastný majetok a zastávajú manažérske funkcie.

Nie je prekvapením, že najbohatší ľudia z hľadiska celkového bohatstva (a nielen príjmov) sú podľa správy starší (70 % z nich má viac ako 50 rokov), 39 % je na dôchodku a 28 % žije v Paríži a jeho okolitých regiónoch.

Mimochodom, najbohatším človekom vo Francúzsku je Bernard Arnault, prezident LVMH, najväčšej svetovej spoločnosti s luxusným tovarom. Jeho bohatstvo sa rovná celkovej hodnote všetkého majetku v Marseille, druhom najväčšom francúzskom meste.

Ďalšie parametre bohatstva

Štúdia však poukázala aj na ďalšie predpoklady zámožnosti:

  • dostatok prostriedkov na riadne bývanie pre všetkých členov domácnosti (v tomto prípade minimálne 60 štvorcových metrov na osobu),
  • vlastníctvo luxusného auta,
  • možnosť dovoliť si zaplatiť výpomoc v domácnosti,
  • sloboda v rozhodovaní o vlastnom čase (dovolenky, koníčky, rodina).  

Dôležitým kapitálom sú vzťahy

Na bohatstvo sa však v L’Observatoire des Inégalités pozreli aj v širšom zmysle, napríklad v kontexte kariéry. Bohatý človek je ten, ktorý v práci necíti neustálu neistotu, má plnohodnotnú pracovnú zmluvu s dohodnutými benefitmi a neobáva sa nezamestnanosti. Mal by mať tiež kontrolu nad tým, koľko času venuje práci.   

Dôležitý je aj sociálny kapitál – plusom je mať veľkú sieť priateľov a príbuzných, prístup k dobrému vzdelaniu, možnosť vyštudovať univerzitu. Všetky tieto náležitosti pomáhajú k lepšiemu miestu v spoločnosti. Ako sa hovorí – „la richesse appelle la richesse, inými slovami „bohatstvo plodí bohatstvo“.

Cieľom štúdie je informovať o kvalite života jednotlivcov a najmä o chudobe a globálnej nerovnosti. Ako hovoria jej autori, „byť bohatý v živote znamená mať veľa, ale koľko je veľa?“ Teraz má každý odpoveď.

Článok vyšiel na Forbes.com, autorkou je Alex Ledsom

Zdroj: https://www.forbes.sk/patrite-k-bohatym-ludom-nova-studia-definuje-co-to-znamena/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články