24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

PEĽOVÁ SEZÓNA JELŠE A LIESKY VYVRCHOLIA, PRIBUDOL PEĽ BRESTU I TOPOĽA

Najvyššiu dennú hladinu peľu liesky zachytili v Banskej Bystrici a Košiciach, jelše takisto v Banskej Bystrici, Nitre a Bratislave.

Autor TASR

Banská Bystrica 22. februára (TASR) – Peľová sezóna jelše a liesky vyvrcholila na celom území Slovenska. Lieska dokvitá a denné hladiny jej peľu budú mať klesajúcu tendenciu. Vo vyšších číslach sa v teplejších oblastiach udrží peľ jelše, mierny nárast môžu zaznamenať ešte na severnom, strednom a časti východného Slovenska. TASR o tom v súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

“Na celom území Slovenska sa v uplynulých dňoch vyskytovali v ovzduší alergiologicky významné až veľmi vysoké denné koncentrácie peľu prvých jarných alergénov, liesky a jelše. Ich sezóna sa začala tento rok prudkým skokom a od začiatku februára sme zaznamenávali v ovzduší veľmi vysoké koncentrácie peľu aj na strednom Slovensku. V Bratislave, Nitre a teplejších oblastiach Slovenska vysoké denné hladiny dosahoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, ktoré budú narastať. Pribudol peľ brestu, topoľa a jaseňa,” konštatovala Lafférsová.

Najvyššiu dennú hladinu peľu liesky zachytili v Banskej Bystrici a Košiciach, jelše takisto v Banskej Bystrici, Nitre a Bratislave. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali už stredné až vyššie denné koncentrácie.

Zdroj: Peľová sezóna jelše a liesky vyvrcholila, pribudol peľ brestu i topoľa (teraz.sk)

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články