15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

PLÁVANIE V ĽADOVEJ VODE: PREČO SÚ „ĽADOVÉ MEDVEDE“ V EURÓPE ČORAZ POPULÁRNEJŠIE

 

Plávanie bez akéhokoľvek ošatenia v ľadovej vode uprostred zimy? Na prvý pohľad bláznivo odvážna aktivita. V Európe je však trendom a každým rokom naberá na popularite, najmä medzi ľuďmi vo veku od 16 rokov.

Dôvodom rastúcej popularity „vikingského plávania“ alebo „ľadových medveďov“ je okrem vzrušenia z odvážneho kúsku najmä prínos pre duševné a telesné zdravie. Do ľadovej vody sa pritom stačí ponoriť len na jednu alebo dve minúty.

Benefity ľadovej vody

Vkĺznutie do ľadovej vody vyvoláva nával adrenalínu, serotonínu, kortizolu a dopamínu. Dôsledkom je okrem iného posilnenie imunitného systému, zlepšenie krvného obehu, zvýšenie chuti na sex, lepšie spaľovanie kalórií a zníženie stresu.

Na zoznam pozitív môžeme ďalej pridať aj zlepšenie schopnosti vyrovnať sa so stresovou situáciou, rýchlejšie vyrovnávanie sa organizmu so zápalmi a zníženie rizika depresie.

Nedávna škandinávska štúdia na mladých mužoch, ktorí sa pravidelne zúčastňujú stretnutí „ľadových medveďov“, ukazuje, že zimné plávanie môže prispieť k odolnosti tela voči extrémnym teplotám.

„Vaša telesná teplota rýchlo klesá a organizmus a jeho ochranné mechanizmy sú v strehu,“ vysvetľuje portál Visit North Jutland. „Cievy sa stiahnu a v tele sa rozvíri kokteil endorfínov a adrenalínu. Je to pocit, ktorý zažíva väčšina zimných plavcov, keď sa v chladnom zimnom ráne ponoria do oceánu.“

„Zimné plávanie si málokto spája s pôžitkom, pretože chlad nemáme radi. Napriek tomu stále viac ľudí skáče do ľadového mora a počet členov v kluboch zimných plavcov rastie.“

Staronová tradícia

Nebojácni plavci všetkých vekových kategórií sa ponárajú do ľadovo studených vôd nielen v Európe, ale aj v iných kútoch sveta. Niektorí preto, aby si uctili národné tradície, iní pri príležitosti sviatku a ďalší pre pocit vzrušenia, ktoré podľa magazínu Time „bodá ako tisíce ihličiek“ a pre možnosť „chvastať sa celú zimu“.

Nie je to nový koníček. V severských krajinách, najmä v škandinávskych, východoeurópskych a v Rusku, sa praktizuje už po stáročia. Čiastočne ako kultúrna tradícia, napríklad na Nový rok alebo počas náboženských osláv vrátane Zjavenia Pána a Vianoc.

Počet súťaží v zimnom a ľadovom plávaní na celom svete, ktoré sponzorujú medzinárodné organizácie (ako International Ice Swimming Association alebo International Winter Swimming Association) rastie. Čoraz viac miest, najmä v Európe a Severnej Amerike, organizuje „medvedie skoky“, aby oslávili príchod Nového roka.

V Spojených štátoch je najstarším z takýchto zimných podujatí Coney Island Polar Bear Club založený v roku 1903. Plaveckú súťaž organizovanú pod značkou tohto klubu môžete absolvovať každú nedeľu od novembra do apríla.

Vo Švédsku sa každoročne konajú škandinávske majstrovstvá v zimnom plávaní – stretnutie odvážnych ľudí, ktorí plávajú vo vode s teplotou jeden stupeň Celzia.

Milovníci extrémnych súťaží si môžu vyskúšať Ľadovú nulovú míľu, v súlade s pravidlami Medzinárodnej asociácie ľadového plávania, ktorá je považovaná za najťažšiu plaveckú súťaž na planéte. Odplávať musíte míľu dlhú trasu (zhruba 1,6 kilometra), bez pomoci a vo vode s takmer nulovou teplotou.

Zimné plávanie bez plaviek

Medzi najznámejšie a „najzábavnejšie“ súťaže, ktoré sa organizujú každý rok, patrí Skagen Winter Swimming Festival v Dánsku.

Skagen je najsevernejšie mesto krajiny a každoročne sa tu stretnú tisíce turistov, aby sa zúčastnili, prípadne aspoň sledovali súťaž v „plávaní“, ktorá je súčasťou štvordňového festivalu.

Každé ráno na pláži Sønderstrand účastníci zhodia svoje oblečenie a vojdú do mrazivej morskej vody. Podľa Culture Trip je dánsky zimný festival plávania „rajom pre nudistov“, hoci plavky nie sú zakázané.

Po tohtoročnej úspešnej oslave 10. výročia festivalu však organizátori oznámili, že išlo o posledný ročník festivalu.

Prečo to robia?

„Brrr. Prečo by sa chcel niekto kúpať v studenom dánskom mori?“ pýta sa VisitDenmark. „Tu na severe je zimné plávanie vnímané ako prospešné pre zdravie tela aj mysle – viac než len trochu osviežujúce. Je to jedna z top vecí, ktoré robíme v zime. Od konca 19. storočia, keď v Kodani vzniklo prvé zimné kúpalisko, sa za tmavých dní vrháme do studenej vody.“

Takmer všetky dánske mestá a malé dediny majú svoje kluby zimného plávania.

Ak patríte k tým, ktorí sú v pokušení ponoriť si túto zimu do studenej vody viac než palec na nohe, zvážte tieto odborné rady:

  • Aj keď je zimné plávanie populárne a zdravé, nie je dôvod hádzať zdravý rozum cez palubu. S morom sa nesmie žartovať – najmä nie v zime.
  • Nikdy neplávajte sami.
  • Oboznámte sa s aktuálnymi poveternostnými podmienkami .
  • Riaďte sa všeobecnými radami pre plávanie v ľadovej vode.
  • Ak máte problémy so srdcom alebo vysoký krvný tlak, vyhnite sa zimnému kúpaniu.
  • Ak máte pochybnosti, určite sa poraďte so svojim lekárom.
  • A pamätajte – nie je hanba zmeniť názor v ktoromkoľvek momente príprav.

Ak to s plávaním „na Vikingov“ myslíte vážne, registrácia na budúcoročný škandinávsky šampionát v zimnom plávaní je otvorená. Nebudete musieť byť nahí, čaká vás však extrémny chlad a tiež súťaž v poézii o dierach v ľade.

Článok vyšiel v americkej edícii Forbesu. Autorkou textu je prispievateľka Cecilia Rodriguez.

Zdroj: https://www.forbes.sk/plavanie-v-ladovej-vode-preco-su-ladove-medvede-v-europe-coraz-popularnejsie/?recommended=1

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články