15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

PO 100 ROKOCH ZÁKAZU UMOŽNÍ PARÍŽ VEREJNOSTI KÚPANIE V RIEKE SEINE

Prvýkrát po 100 rokoch chce Paríž povoliť kúpanie v rieke Seine. Umožní mu to dlhoročné úsilie pri čistení a revitalizácii rieky. Zmena prichádza pred blížiacimi sa Olympijskými hrami, ktoré sa budú konať v budúcom roku v hlavnom meste Francúzska.

Kúpanie bude možné na troch miestach

Otvárací ceremoniál Olympijských hier sa bude konať 26. júla budúceho roka. Neuskutoční sa však na štadióne ako v minulosti, ale práve na rieke Seine.

Zákaz kúpania vydal Paríž ešte v roku 1923. Dôvodom bolo nadmerné znečistenie a ním spôsobené ohrozenie zdravia plavcov. Aktuálne sa chystá zrušenie tohto zákazu. Malo by sa týkať troch častí rieky: Bras Marie, Bras de Grenelle a Bercy.

Lepšia kvalita vody

Investície do zlepšenia kvality vody si vyžiadali 1,6 miliardy eur. Projekt sa začal ešte v roku 2018. Myslelo sa pri ňom na všetky súčasné aj možné budúce problémy, ktoré by mohli rieku ohroziť. Práce zahŕňali výstavbu čističiek odpadových vôd a neustále priebežné testovanie kvality vody.

Paríž nie je prvým mestom, ktoré postupne sprístupňuje predtým znečistenú riek. Podobnú snahu vyvíja aj New York na rieke Hudson v USA. Otvorí ju britský vytrvalostný plavec Lewis Pugh, ktorý by mal zdolať celý tok dlhý 315 míľ. Cieľom je ukázať, že aj tie najšpinavšie rieky môžu zažiť svoj návrat k čistote.

Článok vyšiel na Forbes.com. Jeho autorkou je Julaiza Alvarez.

Zdroj: https://www.forbes.sk/po-100-rokoch-zakazu-umozni-pariz-verejnosti-kupanie-v-rieke-seine/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články