Nedávno som sa rozprávala s Tammy Gooler Loebovou o jej knihe Work from the Inside Out. Tammy Loeb sa venuje budovaniu kariéry, líderstvu a je tiež autorkou podcastov. Vďaka práci s klientmi a podcastovým rozhovorom objavila jednu častú črtu: ľudia váhajú, či majú naozaj ísť za tým, čo skutočne chcú. Čo ich v tom zastaví? Práve hlbšie skúmanie tejto otázky bolo katalyzátorom pre napísanie tejto knihy.
Robte to, po čom naozaj túžite
Mnoho ľudí na ceste k úspechu zastaví strach. Ten často spôsobí, že svoje sny okrešú. Výsledkom je, že v podstate ani nie sú zvedaví na to, čo chcú.
Autorka hovorí, že ľudia vo vnútri vedia, čo chcú, ale myslia si, že to nie je nič pre nich a že nepatria medzi tých ľudí, ktorí by to mohli dosiahnuť. A tak sa ich vlastné obmedzenia automaticky stávajú proroctvom, ktoré sa, samozrejme, splní.
Podľa Tammy Loeb sa takmer každý bojí zlyhania. Ľudia si vymýšľajú rôzne scenáre o tom, čo všetko sa môže pokaziť – ale tieto scenáre vôbec nemusia byť podložené realitou. Napriek tomu sú mnohí uväznení vo svojich hlavách.
Ďalej Loeb nabáda, aby sme sa neuspokojili s málom a snažili sa naplniť si svoje sny. Ľudia ľahko robia kompromisy aj malé ústupky vo veciach, ktoré však v skutočnosti robiť nechcú. Ale časom sa ich nakopí veľa. Autorka knihy preto kladie otázku: budete o päť rokov spokojní s tým, čo v tejto chvíli robíte? Ak nie, zvoľte si inú cestu.
Pracujte na sebe
Loeb zvykne s hosťami v podcaste rozoberať jednu otázku: ako môžeme obísť strach a ísť za tým, čo skutočne chceme? Jednou s kľúčových odpovedí sú vzťahy: vďaka nim môžeme získať iné pohľady na vec a požiadať o pomoc, keď ju budeme potrebovať.
Ešte dôležitejšie ako vonkajšie vzťahy je však práca na sebe. Podľa Loeb to znamená počúvať svoj vnútorný hlas. A ten je dôležitý predovšetkým pri rozhodovaní o tom, čo máme robiť.
Naučte sa počúvať svoje vnútro
Keďže nie každý vie, ako „počúvať svoje vnútro“, Loeb tento postup rozdelila do siedmich konkrétnych krokov:
1. Spomaľte a stíšte sa.
2. Zvážte aspoň 10 vecí, ktoré by ste v danej situácii mohli urobiť. Ako vnímate jednotlivé riešenia? Čo pri nich cítite?
3. Nahlas opíšte situáciu. Spýtajte sa a vyslovte svoje navrhované riešenia.
4. Pokračujte v tomto procese a všímajte si, ako na jednotlivé riešenia reagujete.
5. Zapojte do procesu ďalšieho človeka – niekoho dôveryhodného. Porozprávajte sa o situácii, o svojich otázkach a nápadoch na to, ako ich riešiť. Venujte pozornosť tomu, ako na dané riešenia reagujete.
6. Vytvorte vy skórovací systém, v rámci ktorého ohodnotíte výhody a nevýhody každého riešenia.
7. Spravte to, čo ste si na základe hodnotenia zvolili.
Loeb zdôrazňuje, že je veľmi dôležité vysloviť všetky tieto kroky nahlas. Aj ona sama to robí, keď píše texty. Prečíta si ich nahlas, aby počula, čo si ešte vyžaduje úpravu.
Dodáva tiež, že aj keď sa tento proces môže zdať ľahko zvládnuteľný, chvíľu trvá, kým si ho naozaj osvojíte a naučíte sa správne počúvať svoj vnútorný hlas. Môžete tento proces skúsiť a napokon sa prikloniť k tomu, čo vám nahovára intuícia. Získate tak jasnejší obrazu o tom, čo naozaj chcete – a tiež odvahu ísť za tým.
Autorkou tohto článku je Anne Sugar z Forbes US.
Zdroj: https://www.forbes.sk/