23.6 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023

POHĽAD DO MINULOSTI – AKO KEDYSI RODILI KRÁĽOVNÉ? NEMENILI BY STE

Každá sme raz snívali o tom, aké je to byť kráľovnou alebo princeznou. Vedzte však, že čo sa pôrodu týka, určite by ste s kráľovskou rodinou nemenili.

Pôrod je prekrásna a zároveň veľmi náročná záležitosť. Každá žena má iné preferencie a požiadavky – jedna potrebuje podporu muža, matky či priateľky, pre druhú je to veľmi intímna záležitosť, ktorú chce zdieľať len so zdravotníckym personálom. Kráľovné však nemali to privilégium vybrať si. Vzťahovali sa na ne pravidlá, ktorým sa prosto museli podriadiť. 

Narodenie kráľovského dieťaťa nebola len záležitosť rodičovská; bola to politická udalosť, ktorá zásadne ovplyvňovala život celého národa.

Z toho dôvodu sa celá krajina zaujímala, či kráľovná porodí následníka trónu, alebo nie veľmi preferované dieťa ženského pohlavia. Dieťa patrilo viac ľudu ako kráľovnej, pôrod bol viac spoločenskou udalosťou než súkromným a intímnym momentom rodičov.

Dnes už existujú účinné a spoľahlivé spôsoby, ako zistiť tehotenstvo mamičky. V minulosti to však také jednoduché nebolo, a jediný indikátor dieťatka v brušku bola absencia menštruácie.

Ženy nevedeli naisto, či očakávajú dediča až dokým nepocítili jeho prvé pohyby. Okrem meškajúcej menštruácie sa lekári uisťovali o tehotenstve aj pomocou moču kráľovnej. Verili, že ak je slabo žltá až biela, žena očakáva dieťa. Ďalšími metódami bolo ponorenie ihly do moču a sledovať, či zhrdzavie, alebo miešanie moču s vínom.

Mesiac v komnate, určenej na pôrod

Kráľovné v 16. a 17. storočí to skutočne nemali jednoduché. Keď sa zistilo ich tehotenstvo, začali sa prípravy. Mesiac pred pôrodom bola kráľovná odvedená do špeciálnej komnaty. Slávnostne ju viezli cez nádvorie , na ktorom oslavoval príchod budúceho panovníka ľud a dvorania – slávnostným sprievodom sa oficiálne začal kráľovský pôrod.

Komnata, určená na pobyt panovníčky do pôrodu, bola temná – okenice boli zakryté tapisériami, jediným zdrojom svetla boli sviece. Denné svetlo bolo považované za škodlivé pre budúcu matku, mohlo jej poškodiť oči a ohroziť hladký priebeh pôrodu. Teplo a tma slúžili ako napodobenina matkinho lona. 

Budúca matka musela celý mesiac ležať v posteli; jediné návštevníčky boli služobné a ostatné ženy, ktoré museli šepkať. Komnata bola vyzdobená náboženskými motívmi a tapisériami vyobrazujúcimi krajinu – verilo sa, že obrazy a motívy zvierat a ľudí môžu matke spôsobiť halucinácie, a viesť k deformáciám budúceho následníka trónu.

Pôrod ako verejná záležitosť

Veľký deň matky – kráľovnej rozhodne nebola intímna záležitosť, ktorú by si rodičia v pokoji vychutnali. Nebolo výnimočné, ak sa počas pôrodu v komnate stretlo viac ako sto ľudí, ktorí netrpezlivo očakávali príchod dediča.

Všetci si vieme predstaviť, aké to asi bolo, byť v komnate so zavretými okenicami so sto až dvesto ľuďmi.

Povráva sa, že v roku 1778 Mária Antoinetta počas pôrodu z toho tepla odpadla. Aby mala kráľovná aké také súkromie, z postele sa spustili tapisérie, zahaľujúce túto intímnu udalosť.

Prítomní však sledovali celú situáciu veľmi pozorne, aby potvrdili pohlavie a zdravie dieťaťa, ale najmä vylúčili akúkoľvek špinavú hru , ktorú mohla kráľovná vymyslieť. Pretože bol očakávaný mužský dedič, panovníčky často urobili čokoľvek – výmenu detí nevynímajúc.

Portrét cisárovnej Márie Terézie s manželom Františkom I a ich deťmi, Zdroj: Instagram

Lekár len v prípade komplikácií

Nemusíme spomínať, že kráľ nebol pri pôrode vítaný. Prítomné boli iba ženy, ktoré podporovali kráľovnú, ticho sa rozprávali a rozptyľovali ju.

Rodiace matky sa spoľahli viac na skúsenosť ostatných žien, ktoré už rodili – lekár sa privolával len v krajných prípadoch, kedy šlo o život. Z toho dôvodu bol pôrod lotériou, v ktorej mohli umrieť ako matka, tak i dieťa.

Častým dôvodom boli infekcie; ženy si „uľahčovali“ nápojom, ktorý pozostával z vajec, smotany, kaše a alkoholu. Ten im mal zaistiť silu, aby prekonali náročný pôrod ale aj odolali infekciám.

Prítomné ženy mali zakázané odniesť si čokoľvek z pôrodu. Ukradnúť pupočnú šnúru alebo placentu znamenalo ich čarodejnícke použitie, čo sa v kresťanskej ére vtedajšej doby rozhodne nepatrilo. 

Bolesť počas pôrodu si ženy zaslúžia

Keď sme pri kresťanstve, kráľovské matky nemali povolené uľahčovať si od bolesti. Bolesť pri pôrode sa pokladala za trest za prvotný hriech. Žena si ním mala prejsť bez možnosti uľaviť si, pretože všetci verili, že si utrpenie zaslúži. Až kráľovná Viktória začala masívne protestovať, a vydupala si od lekára chloroform pri pôrode svojho ôsmeho syna, princa Leopolda.

Po pôrode sa dieťa matke vzalo, a riešili sa potrebné náležitosti ako krst. Kráľovná mala však prikázané zostať v súkromí ešte ďalších šesť týždňov, aby sa zotavila, než sa ukáže na verejnosti. To znamenalo, že na krste svojho dieťaťa neboli panovníčky obvykle prítomné.

Prvý panovník prítomný pri pôrode svojho dieťaťa

Dnes už ovládame základné znalosti z biológie, ale v minulosti tieto poznatky chýbali. Verilo sa napríklad, že žena ovplyvňuje pohlavie dieťaťa, takže jej vinou neporodí kráľovi následníka trónu. Z toho dôvodu musela kráľovná mesiac pred pôrodom ležať – verilo sa, že to zaisťuje syna.

Muži taktiež verili, že ženské genitálie sú mužské pohlavné orgány, obrátené naruby. Preto pokladali ženy za slabšie a nedokonalejšie pohlavie. Domnievali sa, že ženské genitálie nie sú plne vyvinuté v tie mužské, preto sú len menejcenným náprotivkom muža.

Pokiaľ by ste chceli poďakovať kráľovi, ktorý znormalizoval prítomnosť muža pri pôrode svojej kráľovnej, obráťte sa na princa Alberta, manžela kráľovnej Viktórie.

V 19. storočí sa vykašlal na tradície a zúčastnil sa pôrodu ako podpora svojej milovanej.

V dnešnej dobe máme veľké šťastie, že možností ako a kde rodiť máme neúrekom. Máme možnosť voľby, od klasického po hypnopôrod. Hlavné však je, že sa zvýšila šanca prežitia dieťatka a mamičky. 

Zdroj: https://najmama.aktuality.sk/clanok/299061/pohlad-do-minulosti-ako-kedysi-rodili-kralovne-nemenili-by-ste/

Related Articles

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

POZOR NA PODVODNÍKOV: PORADÍME VÁM, AKO ZVÝŠITE SVOJU BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje...