V dnešnej dobe máme k dispozícii množstvo materiálov, ktoré nám pomáhajú udržať sa v teple i počas zimného obdobia. Nie je žiadnym dôvodom, aby sme získavali kože a kožušiny od zvierat, ktoré žijú v katastrofálnych podmienkach na neslávne známych kožušinových farmách. Z toho dôvodu množstvo krajín prechádza na zákaz kožušinových fariem, ktoré sú rozsudkom smrti pre mnohé zvieratá. Obrovský úspech dosiahli aktivisti, ktorí zdokumentovali katastrofálne podmienky na kožušinových farmách v Poľsku.

V septembri schválil poľský parlament novelu zákona, ktorá zakazuje existenciu kožušinových fariem. Vzhľadom na to, že Poľsko patrilo doteraz k jednému z najväčších producentov kožušiny, zákaz kožušinových fariem je obrovskou výhrou pre každého, komu na existencii zvierat záleží. Žijeme v dobe, kedy máme vďaka technológiám obrovské možnosti. Zároveň však máme zodpovednosť i voči prírode a je naivné myslieť si, že človek stojí nad všetkým. Sme súčasťou ekosystému našej planéty tak ako i zvieratá, ktoré boli až doteraz držané v hrozných podmienkach a zabíjané tak, že trpeli dlhé hodiny. Je pravý čas zmeniť prístup a pozrieť sa na situáciu z iného uhla.
Zákaz kožušinových fariem platí na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Nórsku, Luxembursku, Belgicku, Čiernej hore, Holandsku, Veľkej Británii, Srbsku, Macedónsku, Slovinsku a v Bosne a Hercegovine. Celkovo 14 krajín, ktoré zakázali existenciu a prevádzkovanie kožušinových fariem, a to je už naozaj výrazné víťazstvo. Okrem toho rokovanie o zákaze kožušinových fariem prebieha napríklad v Estónsku, na Ukrajine či v Bulharsku.
Postupne prechádza naša spoločnosť prehodnocovaním svojich názorov a postoju k zvieratám. Po zákaze kožušinových fariem by na rad mohol prísť i zákaz chovu sliepok v klietkach, ktorý je už teraz rozoberaným nejednou európskou vládou.