Poznajú ju hlavne milovníci životného štýlu zero-waste, čiže života bez odpadu. Ale verte či nie, táto zelenina je okrem toho aj veľmi chutná a vypestovať si ju môžete aj v našich podmienkach.
S najväčšou pravedpodobnosťou ste sa s lufou už stretli. Keď nie v záhrade, tak minimálne s jej zoschnutým torzom, ktoré sa bežne predáva v obchodoch, drogériách či na jarmokoch. Poďme sa na túto zaujímavú plodinu však pozrieť pekne po poriadku.
Na tanier aj do grilu
Lufa egyptská (Luffa aegyptiaca) patrí do čeľade tekvicovitých. Pripomína uhorku či cuketu. Jej pôvodným domovom je Ázia s tropickým podnebím. Práve tam a tiež v Afrike ju pestujú ako zeleninu.
Plody sa konzumujú, keď sú ešte malé, maximálne tak do 10 až 12 centimetrov. Keď plod lufy vyrastie do väčších rozmerov, jeho chuť prestáva byť prívetivá, mení sa na horkú a skôr vadí ako lahodí. Pokrájajte lufu na kolieska a pridajte do šalátu, prípadne hoďte na gril ako baklažán.

Torzo ako špongia
V dozretej a prezretej lufe sa tvorí špongia z cievnych zväzkov, ktorá pri usušení zostáva v jednom celku. Šupku lufy po vyschnutí jednoducho odstráňte. Veľkopestovatelia ich namáčajú do prúdiacej vody, vďaka ktorej sa šupka aj semená oddelia. Pod šupkou sa nachádza torzo lufy. Je tvrdé a jeho povrch je drsný, ale po namočení do horúcej vody zmäkne.
Hubka na riad
Fanúšikovia zero-waste štýlu ju milujú, pretože na riad ako hubka je ideálna. Možno je to na dlhšiu diskusiu, pretože lufa sa k nám dováža a uhlíková stopa pri preprave je možno aj väčšia než klasické hubky. To však nemení nič na tom, že ak by ste si ju kupovali od domácich producentov alebo ju dokonca sami pestovali, je to jeden z najekologickejších spôsobov náhrady umelých hubiek a špongií.

Ako peeling
Lufa, presnejšie jej torzo, má drsný povrch. Práve preto je vyhľadávaná a používaná ako peeling. Niekomu však jej vlákna prídu až príliš drsné, vtedy je dobré ponoriť lufu na pár minút do horúcej vody. Tvrdé vlákna zmäknú a peeling bude hneď príjemnejší.
Ďalšie využitie
- futro do spodnej časti papúč
- na umývanie povrchov v domácnosti
- hubka na ruky
- masážna rukavica
- na výrobu rohoží
Darí sa jej aj u nás
Lufu si môžete vypestovať aj u nás. Darí sa jej hlavne v skleníkoch či fóliovníkoch. Nemá rada teploty pod 10 °C. Ideálne je, keď si predpestujete priesady a tie vysadíte až v druhej polovici mája, kedy nízke teploty už veľmi nehrozia. Nemá rada vietor, zato slnko, keď aj priame, miluje. Nezabudnite jej vytvoriť oporu, luffa je totiž popínavá.